Як лікувати стоматит у дітей основні поради та рекомендації


Дуже часто молоді батьки стикаються з такою проблемою, як стоматит. Дане захворювання з ураженням слизової оболонки ротової порожнини приносить багато неприємностей, як самому малюкові, так і його мамам і татам. Як же правильно лікувати стоматит у дітей, щоб це було швидко, безболісно і ефективно?

Зміст

  • Причини стоматиту у дитини
  • Герпетичний стоматит
  • Грибковий стоматит у дітей
  • Алергічний стоматит

Причини стоматиту у дитини


Виділяють дві великі групи стоматитів, залежно від причини патологічних змін:

  • інфекційні;
  • неінфекційні.

Що стосується дітей, то у них практично завжди запалення слизової оболонки рота носить інфекційний характер, причому кожному віку відповідають свої збудники.

Інфекційні стоматити у дітей:

  • грибковий - Найчастіше стоматит у грудничка викликає такий збудник, як дріжджові грибки роду Candida (кандидоз ротової порожнини);
  • вірусний - Спровокований різними вірусами, в більшості випадків (90%) причиною вірусного ураження ротової порожнини є герпес вірус;
  • бактеріальний - Причиною патологічних змін служать хвороботворні бактерії.

Серед неінфекційних стоматитов виділяють травматичний (постійне травмування слизової оболонки, наприклад, зубними протезами). Він нехарактерний для дитячого віку.

Також виділяють алергічний або афтозний стоматит, який за поширеністю серед малюків займає третє місце після герпетичного та кандидозного.

Лікарі ще виділяють таку групу даного захворювання, як симптоматичні стоматити. Вони відносяться до вторинних проявів основного захворювання. Розвиваються при патології органів травлення, ендокринних органів, нервової системи, при захворюваннях системи крові (наприклад, В12-дефіцінтая анемія, пухлинні захворювання крові).

Тому не варто недооцінювати цю патологію, адже вона може свідчити і про інше важкому захворюванні. Нижче ми розглянемо ті види стоматитів, які найчастіше вражають дітей.

Герпетичний стоматит: особливості та принципи лікування

Таке захворювання, як герпетичний стоматит є найпоширенішою формою хвороби у всіх вікових групах дітей. Але частіше хворіють малюки у віці від 1 року до 3. Всі пов'язано зі станом імунної системи. У більшості випадків до віку 1 року антитіла, які дитина отримала від матері, вже перестають виконувати свою функцію і дитячий організм залишається повністю незахищеним від герпес вірусу.

Зараження відбувається повітряно-краплинним і контактно-побутовим шляхом. Досить одного поцілунку батька, який є зараженим герпес-інфекцією, щоб у дитини розвинулися симптоми герпетичного стоматиту.

Герпес віруси широко поширені серед людей. До 16 років життя ними заражені до 90% населення. Особливістю цих вірусів є те, що одного разу проникнувши в організм, вони його вже не покидають ніколи. За стихання клінічних симптомів, герпетичний вірус не елімінується, а зберігається в деяких структурах і тканинах людського організму в латентному стані і "чекає" відповідних умов для розмноження.

Як тільки імунний захист слабшає (нераціональне харчування, хвороба, стрес, втому і ін.), Вірус тут же починає розмножуватися і призводить до поновлення клінічних симптомів. Цим і пояснюється, що стоматит у дитини має рецидивний характер.

Симптоми захворювання

Стоматит протікає в трьох формах важкості (легка, середньої ступені і важка), це залежить від кількості елементів, що висипали на слизовій рота і присутності загальних симптомів інтоксикації.

Легка форма стоматиту має симптоми: починається захворювання з продромальних явищ - легке нездужання, відчуття втоми, розбитості, діти молодшої вікової групи можуть вередувати, відмовлятися від їжі, сон тривожний. Потім підвищується температура до 37,5 0С і з'являються висипні елементи на слизовій порожнини рота.

Для легкої форми характерно присутність не більше 5-6 патологічних утворень. Процес може протікати як гінгівіт (запалення ясен), хейліт (ураження внутрішньої сторони губ і щік), глосит (в патологічний процес втягнутий мова) або їх поєднання.

На початку на слизовій утворюються червоні плями, які швидко перетворюються в везикули (пухирці, заповнені прозорою жовтуватою рідиною). Везикули лопаються з розвитком ерозій слизової порожнини рота. Дитина скаржиться на біль, відчуття печіння в роті, особливо при вживанні їжі, напоїв, гігієнічних процедурах. Маленькі діти плачуть, повністю відмовляються від їжі.

Поступово ерозірованний поверхні підсихають з утворенням кірочок, після відторгнення яких, не залишається слідів.

Среднетяжелая і важка форми захворювання характеризуються загальними симптомами, які тут виступають на перший план. Дитину турбує лихоманка, загальна слабкість і нездужання, відсутність апетиту, неспокійний сон, поява нудоти і блювоти. Зазвичай у таких випадках ставлять діагноз респіраторної інфекції, але з появою висипу у ротовій порожнині все стає на свої місця.

При середній формі важкості стоматиту кількість ерозій досягає 20 штук. Місцеві симптоми хвороби також яскраво виражені.

При важкій формі кількість ерозій перевищує 20, вони з'являються не тільки в роті, але і на обличчі, за вухами. Елементи зливаються між собою, утворюють велику ерозований поверхню. Загальні симптоми виражені дуже яскраво. У таких випадках госпіталізація дитини необхідна.

Принципи лікування

Лікувальні заходи при герпетическом стоматиті включають загальну і локальну терапію. Місцеве лікування стоматиту направлено на полегшення локальних симптомів хвороби (печіння, набряк та ін.), Профілактику інфікування ранок і їх якнайшвидше загоєння.


Використовують прополіс, який має антисептичні та протизапальні властивості, а також відвари різних лікарських трав (наприклад, ромашка) або готові препарати фармацевтичної промисловості, які призначати повинен тільки лікар. Необхідно регулярно полоскати рот такими настоями, якщо дитина не вміє цього робити (занадто маленький), то батькам доведеться змащувати поверхню рани зазначеними засобами.

Для якнайшвидшої епітелізації ранок використовують кератопластичні засоби - спеціальні мазі або рослинні масла (наприклад, обліпихи), якими регулярно змащують дефекти слизової оболонки.

З метою етіотропної терапії використовують протигерпетичні препарати - ацикловір. Але призначають їх не завжди, тільки при важкій і среднетяжелой формі хвороби. Дозу препарату в кожному випадку повинен підбирати педіатр, виходячи з форми тяжкості стоматиту, віку дитини та її ваги. Ацикловір випускають у таблетках, мазях.

При симптомах інтоксикації призначається також загальна симптоматична терапія. Малюкові показано рясне тепле пиття, але не гаряче (буде ще більше дратувати поверхню рани), а також напої повинні бути нейтральними (Не кислуватими). Проводять боротьбу з гіпертермією, для чого дітям призначають парацетамол у відповідній дозі. Призначають вітаміни та імуномодулятори, щоб організм швидше поборов інфекцію.

Грибковий стоматит у дітей

Серед грибкових уражень слизової рота, у дітей найчастіше зустрічається кандидозний стоматит. Дріжджові грибки є умовно-патогенними, тобто вони можуть тривалий час жити на слизових оболонках рота, в кишечнику, статевих органів і не викликати жодних симптомів. Але як тільки порушується природний захист (дисбактеріоз, вплив провокуючих чинників, антибіотикотерапія, зниження імунних сил), грибки починають активно розмножуватися і викликають різні ураження, серед яких і кандидозной стоматит у дітей.

Дана патологія розвивається в основному у дітей раннього віку, відразу після народження. Зараження грибками відбувається в основному від матері, яка хвора вагінальним кандидозом, під час пологів або контактним шляхом вже після народження.

У дітей старшого віку грибковий стоматит розвивається як ускладнення тривалої антибіотикотерапії або у пацієнтів з імунодефіцитами (первинними або вторинними).

Симптоми хвороби

Як правило, хвороба починається непомітно. Діти скаржаться на біль при ковтанні і жуванні їжі, свербіж, печіння в роті, неприємний запах і присмак у роті. Маленькі діти відмовляються від грудей, погано сплять, примхливі.

При огляді рота на його слизової добре помітні патологічні ділянки у вигляді нальоту різного кольору (від білого до брудного сірого), які нагадують сир. Вони легко знімаються і оголюють червону запалену слизову. У важких випадках нальоти поширюються і зливаються один з одним, залишають після себе ерозії і кровоточать ранки.

Місцеві симптоми залежать від ступеня тяжкості захворювання, так як і при герпетическом поразці.

Принципи лікування

Місцеве лікування починають з обробки патологічних ділянок антисептичними і протизапальними засобами. Лікувати стоматит в домашніх умовах цілком можливо, якщо це не важка форма. Застосовують анілінові барвники для обробки ранок, полоскання содою і розчином борної кислоти.

Призначають і етіологічну протигрибкову терапію, як локально, так і системно при важких формах хвороби. Препарат має призначати тільки лікар, виходячи з конкретної клінічної ситуації. Принципи загальної симптоматичної терапії аналогічні таким при герпетическом поразці.

Алергічний стоматит

Даний вид стоматиту характерний для дітей шкільного віку. Точна причина його розвитку до кінця не встановлена ​​- одні вважають, що це алергічне прояв, наприклад, на ліки, інші - що це наслідок захворювання ШКТ.

Симптоми афтозного стоматити досить типові. На слизовій губ і внутрішньої поверхні щік розвиваються елементи висипу у вигляді афт (кругла або овальна ерозія з рівними межами і червоним дном). Потім вона покривається сірою плівкою, яка поступово відторгається і починається загоєння ранки. Часто приєднується вторинна бактеріальна інфекція з розвитком нагноєння ранок.

Такий процес, як лікування стоматиту у дітей алергічної природи включає:

• якщо відомий алерген - припинення контакту з ним;

• антигістамінні препарати;
• при нагноєнні - антибіотики;
• місцева обробка уражених ділянок антисептиками;
• симптоматична загальна терапія.

Так що ж у підсумку? Як лікувати стоматит у маленьких дітей? Правильна відповідь - першим ділом зверніться до педіатра. Тільки лікар визначить вид захворювання та його причину, що дозволить призначити адекватне лікування і уникнути можливих ускладнень.