Коли дитина починає тримати голову


Дитина - це дивовижне створіння! За перший рік життя він набуває таку кількість життєво-необхідних навичок і вмінь, що пальців на руках не вистачить їх порахувати. Всі вміння приходять до малюка в свій час, але кожна мама постійно накручує себе думкою про те, що її карапуз в чомусь відстає від своїх ровесників - а значить, з дитиною щось не так. Сьогодні, щоб розвіяти материнські побоювання, ми поговоримо про те, коли дитина починає тримати голову, і які вправи йому можуть у цьому допомогти.


Зміст

 • Яким чином розвивається навик
 • Через що дитина в три місяці не тримає голову
 • Як навчити малюка тримати голову

Одним з перших серйозних навичок у малюка вважається здатність самостійно тримати голівку. Багато мам вважають, що якщо їх чадо впевнено утримує голову в позі «стовпчиком», значить, у нього вже досить добре зміцніли м'язи шиї. Це не зовсім так. Якщо карапуза покласти на животик, а він при цьому підніме голівку вгору, тоді можна сміливо сказати, що він дійсно цього навчився. Зазвичай це відбувається у віці трьох місяців.

У деяких матусь починається «напад паніки», якщо їх чадо в три місяці ще не тримає голову. Тут починається низка питань про те, як повинен в нормі розвиватися малятко, і про те, коли новонароджений починає тримати голову. Перед тим, як впритул перейти до вивчення особливостей фізичного розвитку немовляти, відзначимо такий момент: недоношених дітей потрібно оцінювати за гестационному терміну.

Це означає, що якщо пологи були на шість тижнів раніше терміну, то від віку появи на світ треба відняти цей час. Виходить, що в нормі така дитина навчиться утримувати голову приблизно на шість тижнів пізніше за своїх однолітків.

Яким чином розвивається навик?

 • Малюки перших днів життя

Головку новонародженого обов'язково потрібно постійно притримувати, бо м'яз шиї в цьому віці ще дуже слабо розвинені. Немовля ще не в змозі акцентувати увагу на предметах або впевнено тримати голову, але він чудово відчуває мамині ніжні руки. Тактильний і зоровий контакт між мамою і її «маленьким дивом» в цей період дуже важливі. Тому, взявши карапуза на руки, не втрачайте можливості подивитися йому в очі - це тільки зміцнить емоційну складову між вами.

 • Один - два місяці

Приблизно в місяць середньостатистичний дитина вже в стані протягом декількох секунд самостійно утримувати голову в положенні рівноваги, а, лежачи на спині, він може повертати їй в сторони. На сьомий - восьмий тижні життя деякі дітки в положенні лежачи підтягують голівку до грудей. Якщо взяти малюка на плече, якийсь час він буде впевнено затримувати голову. З цього віку вже можна перевозити немовляти в спеціальній авто-люльці, колясці або слінгу, але будь-яка купина все ще буде викликати мимовільні посмикування, тому треба бути гранично обережним. Два місяці - це той вік, коли дитина починає тримати голівку нетривалий час, а потім він знову розслаблює м'язи шиї.

 • Три - чотири місяці

У цьому віці ваше чадо вже успішно може піднімати голову на 45 градусів у положенні лежачи на животі, це означає, що координація рухів голови значно покращилася.
Дуже добре, якщо ви почнете використовувати просту і разом з тим корисну ігрову методику: коли малюк лежить на спині, візьміть його за ручки і потягніть до себе, приводячи його корпус в сидяче положення. Зачекайте кілька секунд і акуратно опустіть карапуза назад, повторіть так ще пару разів. Вашому чаду дуже сподобається ця своєрідна гра, і він буде з радістю піднімати й утримувати голову в цей час.

 • П'ять - шість місяців

Це той самий вік, коли дитина починає тримати голову, нахиляти її і повертати на всі боки, перебуваючи в будь-якому положенні. Досить просто привернути його увагу будь-якої іграшкою або просто гукнути, крихітка тут же повернеться в вашу сторону і нагородить вас променистою усмішкою.

Через що дитина в три місяці не тримає голову?

Ми вже говорили, що всі дітки індивідуальні, і хтось впевнено піднімає і повертає голівку вже в три місяці, а хтось у цьому віці тільки починає пробувати свої сили в цьому «нелегкій справі». Проте вважається, що в три місяці малюк вже повинен хоч на кілька секунд контролювати рухи своєї голови. Можливо, на те, що він не вміє цього, вплинула одна з наступних причин:

 • малюка недостатньо часто викладали на животик;
 • низький тонус м'язів (точний діагноз зможе поставити невролог);
 • на стан грудничка вплинули важкі пологи (про складне перебігу пологів повинен знати ваш лікуючий лікар-педіатр, відразу ж на першому прийомі ви повинні йому про це повідомити);
 • дитина народилася недоношеною (іноді таким малюкам рекомендують вводити прикорм, так крихітка швидше зміцніє);
 • якщо малюк постійно тримає голову підлогу кутом, потрібен спеціальний масаж (знову-таки треба звернутися до невролога).


Як навчити малюка тримати голову?

Отже, ми з'ясував, коли немовля починає тримати голову. Якщо в три місяці, ваш малюк так і не навчився тримати голову - вам пряма дорога до хорошого невролога. Для профілактики затримки в розвитку, можна порекомендувати нехитрий комплекс наступних вправ.

Перші кроки

Коли дитина ще зовсім не вміє затримувати головку в положенні рівноваги, можна це виправити таким чином: кладемо крихітку на живіт; перед ним ставимо яскраву іграшку; кладемо свою долоню йому на лоб; злегка піднімаємо голову немовляти, щоб той побачив іграшку; затримуємося в такому положенні п'ять секунд і опускаємо голівку назад. Так потрібно зробити 5-6 разів.

Перші успіхи

Якщо ви бачите, що під час виконання першої вправи малюк в змозі сам утримувати підняту голову, приберіть долоню з чола, тільки не забувайте про підстрахування. Повторити так потрібно теж 5-6 разів.

Хороша стимуляція

Коли малюк зможе самостійно піднімати голівку, це бажання треба частіше стимулювати, щоб малюк якомога краще і довше удосконалювався в своєму вмінні. Для цього треба викладати на животик кілька разів на день, не раніше, ніж через півгодини після годування, щоб не було відрижки.

Не забуваємо про м'язи шиї

Дитинку кладемо спиною на рівну поверхню, під голову йому підкладаємо спеціальну дитячу ортопедичну подушку. Тепер візьміть крихітку за плечі і підніміть їх на кілька секунд над поверхнею, а потім опустіть назад. Ось побачите, крихітка обов'язково спробує підняти голову слідом за плечима. Вправа треба повторити 5-7 разів.

Якщо карапуз вже вміло згинає ручки в ліктях, то при виконанні попередньої вправи піднімайте дитину не за плечі, а за ручки. Опускайте його назад не відразу, а тільки коли малюк підніме голову.

Не потрібно думати, що вищеописані методики миттєво змусять вашого малюка самостійно піднімати голову. Дуже важливо, щоб матуся не квапила події, адже на все свій час і перш ніж приймати будь-які самостійні заходи необхідно проконсультуватися з вашим лікарем. Не встигнете й оком змигнути, як ваше чадо вже буде щосили повертати головою і шукати таке улюблене і найкрасивіше мамине обличчя ...