Ларингіт у дітей симптоми, ускладнення та методи лікування


Особливо актуальним це захворювання стає в осінньо-зимовий період, коли значно зростає захворюваність на ГРВІ та грип. Ларингіт - це запалення гортані і голосових зв'язок, яке може бути викликане різними причинами.

Зміст

 • Актуальність захворювання
 • Види ларингіту та його причини
 • Симптоми ларингіту у дітей і його діагностика
 • Лікування ларингіту у дітей: дієві методи

Діти частіше, ніж дорослі хворіють ларингітом, що пов'язано з особливостями анатомії і фізіології гортані і незрілістю імунологічної захисту організму. Дуже важливо вчасно запідозрити ларингіт у дітей і почати лікування, поки хвороба не ускладнилася і не прийняла загрозливий життя малюка характер.


Актуальність захворювання

Проблема гострого ларингіту вважається провідною не тільки в дитячій отоларингології, але і в педіатрії взагалі. У дітей ларингіт обумовлений ГРВІ, є одним із симптомів респіраторної інфекції. Актуальність захворювання в першу чергу полягає в великій частоті і тяжкості протікання хвороби, особливо у дітей молодшої вікової групи. Більше 99% такого ускладнення, як стеноз гортані (круп) припадає саме на гострі форми ларингіту.

Гострий ларингіт вражає в основному дітей віком від 6 місяців до 3 років. До 4 місяців це захворювання практично не зустрічається. Сприятливими факторами розвитку стенозу гортані у дітей цієї вікової групи є особливості анатомічної будови гортані в цьому віці:

 • вхід в гортань прикритий м'яким нависаючим надгортанником;
 • відносно вузький просвіт гортані;
 • простір під голосовими зв'язками оточене великою кількістю пухкої сполучної тканини, яка схильна до набряку.

Саме тому ларингіт у маленьких дітей супроводжується високим ризиком розвитку стенозу і гострою дихальною недостатністю.

Види ларингіту та його причини

Виділяють два види ларингіту:

 1. гострий;
 2. хронічний.

У дітей переважно зустрічається гостра форма запалення гортані. Хронічна форма хвороби вражає дорослих. Її можуть викликати, як інфекційні агенти, так і інші причини. Наприклад, хронічним ларингітом часто хворіють співаки і оратори (професійні шкідливості), курці, пацієнти з рефлюксной хворобою стравоходу.


У більшості випадків гострий ларингіт у дітей зумовлений вірусною інфекцією, тільки десь в 5% всіх випадків причиною є бактеріальна флора (самостійно або в комплексі з вірусною інфекцією).

Серед патогенних вірусів запалення гортані викликають (у міру убування):

 • вірус грипу;
 • вірус парагрипу;
 • аденовіруси;
 • РС-вірус;
 • змішані вірусні ураження.

У деяких випадках ларингіт може носити неінфекційний характер, а бути викликаним алергічною реакцією на респіраторні алергени, запиленістю приміщень, вдиханням дратівливих хімічних речовин, рефлюксной хворобою стравоходи, хімічними опіками.

Симптоми ларингіту у дітей і його діагностика

Як зрозуміти, що малюк захворів саме ларингітом? Існують ознаки хвороби, які дуже характерні для даної патології.

Симптоми ларингіту у дітей:

 • раптовий початок захворювання на тлі нормального загального стану або незначного нездужання;
 • підвищується температура до субфебрильної або фебрильної;
 • ознаки супутньої ГРВІ;
 • відчуття сухості, печіння, подразнення, лоскоту, стороннього тіла в горлі, яке з часом переходить в біль при ковтанні;
 • зміни голосу - він стає хриплим, хрипким, іноді повністю зникає (афонія);
 • сильний, нападоподібний, гавкаючий кашель, який з часом переходить у вологий, що приносить полегшення пацієнтові;
 • якщо захворювання супроводжується набряком гортані, то спостерігається утруднення дихання (ускладнене вдих, участь додаткової дихальної мускулатури шиї, грудної клітки, живота в акті дихання, блідість або посиніння губ і кінчиків пальців).

Встановити діагноз захворювання нескладно, оскільки симптоми ларингіту у всіх дітей схожі і типові. Єдиним додатковим методом, який допомагає лікареві виставити діагноз, є ларингоскопия.

Ларингоскопія - це огляд слизової оболонки гортані за допомогою спеціальних інструментів (гортанне дзеркало або ларингоскоп). При запаленні лікар виявить почервоніння та набряк слизової оболонки, почервоніння голосових зв'язок, їх потовщення, в просвіті гортані - скупчення в'язкого слизового або слизово-гнійного секрету.

Аналіз крові дає можливість встановити приблизну етіологію хвороби - вірусна або бактеріальна, що буде визначати тактику лікування.

У деяких випадках зі слизової оболонки беруться мазки для посіву на поживні середовища та визначення збудника, але це доцільно лише при підозрі на бактеріальну інфекцію, так виділити вірус дуже складно і дорого, тому в клінічній практиці не застосовується.

Лікування ларингіту у дітей: дієві методи

Перше питання, яке виникає - чи можливо лікування ларингіту у дітей вдома? Так, можливо, але під суворим наглядом дільничного педіатра і самих батьків, щоб не пропустити початок помилкового крупа.

Важливим етапом терапії є постільний режим і повноцінне харчування.

З раціону необхідно виключити продукти, які дратують слизову оболонку гортані (кислі продукти, гострі та гарячі страви та ін.). Пити потрібно, якомога більше, а от розмовляти, як можна менше. Звичайно ж, змусити своє чадо мовчати - завдання не з простих, але подати це можна у вигляді захоплюючої гри.

Етіотропне лікування призначають залежно від передбачуваної причини хвороби. Якщо лікар думає, що захворювання носить вірусний характер, то призначає препарати інтерферону та інші противірусні ліки. Якщо фахівець оцінює ларингіт як бактеріальний (або існує ризик бактеріальних ускладнень), то обов'язково призначить антибіотики в відповідної віку дитини дозі.

Починати лікувати ларингіт у дітей необхідно з методів, які полегшать стан і попередять ускладнення. Для боротьби з температурою застосовують парацетамол у відповідній віку й маси дозі. Зараз існують лікарські форми парацетамолу у вигляді сиропів і ректальних свічок, які особливо легко застосовувати у дітей.

Боротьба з кашлем передбачає призначення протикашльових препаратів. Тут обов'язково враховувати вік малюка, адже більшість таких препаратів протипоказані до 2 років. Також призначають відхаркувальні препарати (мукалтин, АЦЦ, бромгексин, лазолван і ін.) І методи, які розріджують мокротиння (мінеральні води, рясне тепле пиття).

Лікування ларингіту в домашніх умовах передбачає і виконання відволікаючих фізіотерапевтичних процедур, які є профілактикою помилкового крупа.

Але потрібно враховувати, що всі такі заходи протипоказані при високій температурі тіла. Використовують гарячі ножні ванни, гірчичники на гомілку, грудну клітку. Також призначають парові інгаляції з відварами лікарських трав.

Ларингіт - це дуже поширене захворювання серед дітей. Багато батьки не ставляться серйозно до цієї хвороби, оскільки не знають, які наслідки бувають. У будь-якому випадку важливо не займатися самолікуванням, а викликати лікаря, який огляне вашої дитини, визначить етіологію запалення, оцінить ризики розвитку помилкового крупу і призначить грамотне та ефективне лікування.