Лікування нежиті у немовлят


Нежить (риніт) у дітей та дорослих є не чим іншим, як запаленням слизових оболонок носових ходів. На жаль, даний прояв нерідко стосується також і грудних дітей, і навіть найменших з них - віком до місяця.

Зміст

 • Відмінності між плином нежиті у немовлят і більш дорослих дітей
 • Який буває нежить
 • Коли потрібно звертатися за допомогою лікаря
 • Перша допомога малюкові до року при нежиті

Лікування нежиті у немовлят - справа не така вже й проста. В осінньо-зимовий період нежить - одне з найчастіших явищ, як окреме, так і в якості симптому простудних захворювань, тому молодим батькам необхідно знати, як з ним боротися.


Якщо доросла людина може перенести нежить «на ногах», його прояви проходять часто навіть без лікування, то для грудничка риніт - це серйозно і нежить у немовляти обов'язково потрібно лікувати. Адже якщо у малюка закладений ніс, то він не тільки не може дихати, а звідси - і спати. Відсутність можливості нормально дихати впливає на процес годування, утруднюється смоктання грудей.

Відмінності між плином нежиті у немовлят і більш дорослих дітей

У дітей першого року життя риніт дуже рідко буває просто ізольованим. Найчастіше, у зв'язку з особливостями розвитку носоглотки на даному етапі життя, інфекція з носа опускається вниз по дихальних шляхах. А значить, присутня не тільки запалення слизових оболонок носа, а ще й глотки. Тому, якщо у вашого малюка спостерігаються виділення з носа, це означає, що і горлечко у нього болить, тільки сказати про це він не може.

Ще одним ускладненням нежиті у грудних дітей може бути гострий отит середнього вуха. Відбувається це тому, що євстахієвих труби, що з'єднують носоглотку з середнім вухом, ширше, ніж у дорослих. У цьому зв'язку інфекції потрапити туди набагато простіше. Тому нежить у немовляти лікування припускає особливе.

Типи нежиті

Залежно від того, що послужило причиною розвитку нежиті у дитини, виділяють наступні його типи:

 • Інфекційний нежить. Причиною такого захворювання стають бактеріальні або вірусні інфекції.
 • Алергічний нежить. Його викликають різні речовини-алергени. У більшості випадків, у немовлят - це алергени, що надійшли в організм з їжею. При цьому присутній не тільки нежить, але ще й сльозоточивість очей.
 • Фізіологічний нежить у немовляти - виникає у дітей віком до 10 тижня життя. Пов'язаний він з тим, що після народження слизова носа ще не функціонує, як треба, а саме - пересихає або надмірно зволожується. При цьому симптоми даного виду риніту на схожі з алергічним або інфекційним - слиз прозора.
 • Вазомоторний нежить. Виникає внаслідок наявності проблем із судинами слизових покривів носа, зустрічається досить рідко у немовлят.

Коли потрібно звертатися за допомогою лікаря?

Перш, ніж зробити якісь дії з приводу усунення риніту у своєї новонародженої дитини, необхідно оцінити ситуацію. Як вилікувати нежить у немовляти знає педіатр або дитячий отоларинголог. Якщо ви помітили ознаки, описані нижче, то самостійно вилікувати сина чи доньку ви, швидше за все, не зможете:

 • Дитина не хоче смоктати груди;
 • У дитини спостерігається утруднене дихання;
 • Виділення з носа мають жовтий або жовто-зелений колір;
 • Малюк поводиться неспокійно, температура його тіла підвищується.

Якщо стан дитини не супроводжується такими симптомами, то ви своїми силами зможете допомогти йому, далі ми розповімо, як лікувати нежить у немовляти.

Перша допомога малюкові до року при нежиті

Лікування нежиті у дітей до року трохи відрізняється від того, як лікувати старших дітлахів. Перше, що ви повинні зробити - це очистити носик від слизу, так як малюк ще не здатний зробити це самостійно. У цих випадках на допомогу прийдуть соплеотсосом (молоді мами називають їх «слониками»).

Соплеотсос - це міні-клізма, гумова груша, з пластиковим або скляним наконечником. Ось цей наконечник і вставляється в ніздрю малюка, приблизно на півсантиметра, і виділення видаляються з носа, при зворотній тязі груші.

Краплі в ніс

Після очищення носових ходів від сопелек, потрібно приступити до наступного етапу - закапування. Ні в якому разі не промивайте ніс такому маленькому дитині! Різні розчини, впорснути в ніс під тиском, можуть тільки нашкодити вашому чаду.


Закапувати можна різними розчинами. Найкраще для цих цілей підходить розчин морської солі (аптечний або приготовлений самостійно) або звичайний фізрозчин.
Щоб закапати ніс немовляті, покладіть його на спинку і піпеткою капніть у краю носика (не вводьте розчин глибоко!). Таким чином, рідина рівномірно розійдеться по всій слизової і не потрапить в носоглотку. Положення лежачи - обов'язково, тому що в положенні на боці розчин може потрапити в порожнину середнього вуха й викликати отит.

У разі використання спрею необхідно стежити за тим, щоб у момент розпилення дитина не робив вдиху. Попадання речовини на носоглотку може викликати спазм бронхів. Також не використовуйте краплі, які звужують судини, так як вони можуть призвести до порушення нормального виділення слизу і спровокувати бронхіальну астму.

Діткам до року можна закопувати носик маминим молоком, для цього його потрібно розвести у співвідношенні 1: 1 фізіологічним розчином. Ще для даних цілей підійде відвар ромашки.

Застосування лактоглобуліну

Лікування нежиті у дітей до року може включати в себе ще використання лактоглобуліну в якості назальних крапель. Ця речовина - представляє з себе імуномодулятор натурального походження, виділений з молока. Він володіє імуномодулюючими, бактерицидними і протизапальними властивостями. Купіть в будь-якій аптеці лактоглобулін, розведіть в співвідношенні 1:10 з водою і капають малюкові по 5-6 разів на день, по 1-2 краплі в кожну ніздрю.

Достатнє вживання рідини

Слиз і соплі на 99% складаються з води. Тому потрібно забезпечити достатнє надходження її в дитячий організм, якщо малюк на грудному вигодовуванні, годує мамі потрібно вживати більше рідини, ніж зазвичай. Якщо дитина не отримуватиме потрібну кількість рідини, соплі загустеют, і їх важко буде дістати навіть соплеотсосом.

Як прибрати кірки

Коли вам нарешті вдалося побороти нежить, в носі у вашого крихти можуть утворюватися кірки, через що він відчуває сильний дискомфорт. Вам потрібно чистити ніс дитині за допомогою ватних паличок, змочених у будь-якому дитячому маслі або олії з персикових кісточок. Це робиться для того, щоб скоринки розм'якли і легше віддалялися. Дану процедуру потрібно проводити і здоровим діткам.

Щоб не довелося лікувати нежить, краще запобігти його! Тому краще регулярно проводити профілактику нежиті, яка включає в себе прогулянки на свіжому повітрі, провітрювання приміщення, де найчастіше знаходиться малюк і дотримання правил гігієни. Важливим фактором є загартовування дітей до року. Воно значно підвищує стійкість до інфекцій, переохолоджень і зміцнює дитячу імунну систему.