Лікування аденоїдів у дітей консервативні та хірургічні методи


Якщо ваша дитина часто хворіє, не може "вилізти з соплів" і лікарняних, погано встигає в школі, хропе, то, швидше за все, причиною такого стану є аденоїди. Лікування аденоїдів у дітей - це проблема, яка турбує багатьох батьків.

Зміст

 • Для чого потрібні аденоїди
 • Причини розростання лімфоїдної тканини
 • Ознаки захворювання
 • У чому небезпека аденоїдів
 • Що таке аденоїдит
 • Як встановити діагноз і вибрати лікування

Як їх можна лікувати, які наслідки можливі, коли необхідна операція, а коли хірургічного втручання можна уникнути? Ці та інші нюанси хвилюють мам і тат хворої дитини. Давайте спробує розібратися в цьому, тільки на перший погляд не складному, медичному питанні.


Для чого потрібні аденоїди?

Хоч основна функція аденоїдів - це захищати організм від проникнення хвороботворних бактерій, в деяких випадках дані освіти і самі можуть стати причиною патологічного стану і доставити дитині і його батькам багато неприємностей. Свою функцію аденоїди виконують тільки в дитячому віці, у дорослих вони не функціонують.

Аденоїди - це носоглоткова мигдалина, яка збільшилася в своїх розмірах (гіпертрофія). Входить до складу потужного захисного бар'єру організму "глоткового кільця Пирогова - Вальдейера". Лімфоїдний апарат глотки розташований у вигляді кільця, звідки і його назва. Складається з 6 лімфоїдних утворень:

 • 2 піднебінні мигдалини;
 • 1 язична;
 • 2 трубні мигдалики;
 • 1 носоглоткова (аденоїди).

При контакті тканини носоглоткової мигдалини з інфекційними агентами в ній починають активно відбуватися утворення захисних елементів, через що орган може збільшуватися в розмірі. Це нормальна реакція. Після ліквідації запального процесу носоглоткова мигдалина знову повертається до своїх нормальних розмірів.

Але в деяких випадках лімфоїдна тканина з якоїсь причини починає розростатися. Аденоїдні вегетації нагадують півнячий гребінь, мають м'яку консистенцію і блідо-рожевий колір. Вони локалізуються в області задньої частини склепіння носоглотки, можуть виконувати собою весь купол носоглотки, спускатися вниз і перекривати отвори слухових труб.

Особливе навантаження на мигдалини припадає на вік дитини 3-7 років, малюк починає відвідувати дитячий садок, школу, де його організм активно "знайомиться" з різними інфекційними агентами. Саме в цьому віці і починаються проблеми, пов'язані з розростанням носоглоткової мигдалини.

Причини розростання лімфоїдної тканини

Викликати аденоїди у дитини може багато факторів. Будь-яка інфекція в дитячому віці може стати причиною гіпертрофії носоглоткової мигдалини.

Часті причини аденоїдів:

 • спадкова схильність;
 • запальні захворювання горла, носа, глотки, особливо якщо процес має хронічний характер;
 • алергічна патологія верхніх дихальних шляхів (алергічний риніт, синусит, бронхіальна астма, поліноз);
 • часті ГРВІ;
 • захворювання, які протікають з розвитком імунодефіциту;
 • порушення гігієнічних норм повітря в приміщенні, де проживає дитина (недостатня вологість, рідкісне провітрювання, підвищена запиленість);
 • несприятлива екологічна обстановка.

Основною причиною розростання аденоїдних вегетацій залишаються все-таки хронічні запальні захворювання ЛОР-органів. Тому дуже важливо вчасно виявити таку патологія і адекватно її вилікувати. Це вбереже вашу дитину від наслідків захворювання і необхідність операції.

Ознаки захворювання

Клінічні симптоми недуги залежать від ступеня розростання аденоїдних вегетацій. Розрізняють три ступені гіпертрофії носоглоткової мигдалини:

 • 1 ступінь - Вегетації доходять до верхнього краю хоан (отвори носової порожнини, які відкриваються в носоглотку).
 • 2 ступінь - Лімфоїдні розростання виконують більшу частину верхнього склепіння носоглотки і закривають 2/3 хоан.
 • 3 ступінь - Гіпертрофована носоглоткова мигдалина повністю закриває хоани.

Симптоми аденоїдів у дітей досить типові:

 • під час сну дитина дихає відкритим ротом, хропе;
 • порушення носового дихання без ознак нежиті (немає виділень з носової порожнини, можуть з'являтися при приєднанні інфекції);
 • при прогресуванні патологічного процесу малюк починає дихати з відкритим ротом і в період неспання;
 • порушується сон, внаслідок чого в день діти мляві, сонні, у них знижена концентрація уваги, падає успішність у школі, розвиваються темні кола під очима;
 • при тривалому перебігу у дітей розвивається порушення формування лицьового черепа - "аденоїдне обличчя" (постійно отвисшая нижня щелепа набуває вузький і подовжений вид, тверде небо стає високим і вузьким, неправильно ростуть зуби, порушується прикус).


У чому небезпека аденоїдів?

Якщо лікування аденоїдів у маленьких дітей не розпочато вчасно, то можливий розвиток ускладнень.

Погіршення слуху

Тиск у порожнині середнього вуха регулюється за рахунок функціонування слухової труби, яка відкривається в порожнину носоглотки.

При розростанні лімфоїдних вегетаций, перекриваються отвори слухових труб, що веде до неможливості вирівнювання атмосферного і тиску в середньому вусі, барабанна перетинка втрачає свою рухливість. Це і веде до зниження, слуху, як правило, не дуже вираженого.

Після ліквідації причини приглухуватості, всі симптоми проходять, і до дитини повертається нормальна гострота слуху. Через перекривання отворів слухових труб, діти часто страждають середні отити (створюються сприятливі умови для розмноження інфекції).

Труднощі з диханням

Часто поряд з розростанням носоглоткової мигдалини, збільшуються і піднебінні мигдалини. Лімфоїдна тканина перекриває шлях повітрю. У період неспання це не особливо турбує дитину. Симптоми починають з'являтися під час сну, коли малюк займає горизонтальне положення. Дитина часто прокидається через страх задихнутися.

Часті ГРВІ

У нормальних умовах повітря, яке вдихається, проходить через носову порожнину, де очищається від пилу, бактерій і інших домішок. Слизова носа і навколоносових пазух виробляє антибактеріальні та противірусні речовини, які знешкоджують більшість інфекційних агентів.

При аденоїдах дитина дихає ротом, всі мікроби, які знаходяться в повітрі, минуть першу лінію захисту організму і вільно поширюються по дихальних шляхах. У хворих аденоидами часто розвиваються фарингіти, трахеїти, ларингіти, риніти, бронхіти, синусити.

Порушення будови лицьового скелета

Як уже згадувалося, тривале існування аденоїдних розростань веде до типових змін лицьового черепа ("аденоїдне обличчя").

Порушення мовних функцій

Через неправильне розвитку лицьових кісток, розташування зубів, прикусу дитина погано вимовляє окремі звуки, крім того, він постійно "гугнявить". Багато батьків не помічають таких змін, бо звикають до голосу та вимови своєї дитини.

Часто видалення аденоїдів у дітей призводить до того, що всі проблеми з мовою вирішуються самі собою, діти починають вимовляти всі букви.

Зниження інтелектуальних здібностей

Науковим фактом залишається те, що при порушенні носового дихання організм людини недоотримує 15% кисню. Тому у дитини з гіпертрофією носоглоткової мигдалини спостерігається хронічне кисневе голодування всіх тканин, у тому числі і головного мозку, що негативно позначається на його пізнавальних функціях. Крім того, через порушення нічного сну, дитина втомлений, що веде до зниження здатності концентрувати увагу і запам'ятовувати нову інформацію.

Це лише зарахування найпоширеніших наслідків. У деяких випадках хвороба може ускладнитися енурезом, патологією системи крові, порушенням функції нервової системи, неправильним розвитком грудної клітки, порушенням роботи нирок та ін.

Аденоидит

Часто поряд з розростанням носоглоткової мигдалини можна спостерігати її запалення, яке називають аденоідітом. Аденоїдні вегетації не тільки сприяють інфекційного ураження ЛОР-органів, а й самі є відмінною середовищем для мікроорганізмів. Аденоїди у дітей 2 ступеня часто ускладнюються аденоідітом.

До симптомів аденоїдів приєднуються ознаки ретроназальной ангіни (аденоидита).

Хворі скаржаться на:

 • підвищення температури;
 • загальну слабкість і нездужання;
 • порушення апетиту і сну;
 • кашель;
 • головний біль;
 • больові відчуття в глибині носа, при ковтанні, які поширюються у вуха і в задню частину носової порожнини;
 • різко порушується носове дихання;
 • гнійно-слизові виділення з носової порожнини і зі слиною;
 • збільшуються периферичні лімфатичні вузли;
 • хвороба може супроводжуватися нападами задухи.

Після стихання ознак гострого запалення, у деяких дітей аденоїдит набуває хронічного характеру. У цей час загальний стан дитини погіршується, а симптоми аденоїдів стають значно виразніше.

Як встановити діагноз і вибрати лікування?

Встановити діагноз нескладно. Як правило, лікар запідозрить аденоїди на підставі скарг дитини і батьків, характерного зовнішнього вигляду пацієнта, даних анамнезу.

Але в кожному окремому випадки діагноз необхідно підтверджувати за допомогою об'єктивних методів.

Методи дослідження:

 • пальцеве обстеження носоглотки, це дуже неприємна і болюча процедура для дитини, з його допомогою можна оцінити консистенцію лімфоїдних розростань, досить суб'єктивний метод дослідження;
 • задня риноскопія (огляд носоглотки за допомогою спеціального дзеркала) дає можливість оцінити ступінь аденоїдних розростань, але це дослідження теж неприємно для дитини, викликає блювотний рефлекс;
 • рентгенологічне дослідження глотки, МРТ, КТ також дозволяють оцінити ступінь захворювання;
 • сьогодні "золотим стандартом" діагностики аденоїдів є ендоскопічний огляд носоглотки, в носову порожнину вводять гнучкий і тоненький фіброскоп, який повільно просувають до задньої частини носової порожнини, з його допомогою оглядають слизову оболонку носової порожнини і носоглотки, це не боляче і не викличе шоку у дитини , на відміну від пальцевого дослідження.

Принципи лікування

Підхід до того, як лікувати аденоїди у дитини, залежить від ступеня їх розростання і ускладнень (порушення носового дихання, отити та ін.).

Консервативно лікувати захворювання можна тільки на першій стадії, коли немає порушення носового дихання. Іноді, якщо вдається виявити причину аденоїдів, можна повністю позбавитися від проблеми, але це вимагає багато терпіння і сил.

У всіх інших випадках необхідна операція - видалення аденоїдів (аденотомия). У переважній більшості випадків хірургічне лікування повністю позбавить дитину від симптомів захворювання та його наслідків. Іноді аденоїди можуть рецидивувати, якщо не усунути причину хвороби. Так як під час аденонотоміі віддаляється не вся носоглоткова мигдалина, а лише її гіпертрофована частину, то цілком природно, що при продовженні впливу етіологічного фактора, хвороба дає рецидиви.

Слід розуміти, що однією операцією не обійтися, лікування має бути комплексним, спрямованим на ліквідацію першопричини, запальних змін, корекцію імунного статусу дитини, санацію хронічних вогнищ інфекції. Тільки тоді лікування аденоїдів принесе успіх.

Консервативна терапія

Питання, як вилікувати аденоїди у дитини без операції, батьки задають лікарям постійно. Консервативна терапія повинна бути спрямована на ліквідацію запального процесу.

Проводиться медикаментозне лікування (антибіотики, протизапальні, судинозвужувальні, протиалергічні, противірусні, імуномодулюючі препарати).

Обов'язково поєднувати лікарську терапію з фізіотерапевтичними процедурами і лікувальною фізкультурою. Регулярно необхідно відвідувати лікаря, щоб не пропустити початок розвитку ускладнень.

Часто ефективною виявляється і гомеопатія при аденоїдах. Гомеопатичний підхід передбачає вплив на імунітет з поліпшенням обмінних процесів в організмі.

Існує багато засобів, які призначаються пацієнтам з метою позбутися хвороби, всі вони враховують вік дитини і ступінь гіпертрофії мигдалини. В кожному випадку необхідно вдаватися до послуг дипломованого лікаря-гомеопата, а не займатися самолікуванням. Твердження про те, що всі гомеопатичні засоби є нешкідливими, в корені не вірно. Неправильно підібране ліки може тільки погіршити стан дитини.

Якщо, незважаючи на проведення повноцінного курсу консервативної терапії, спостерігається прогресування захворювання, з'являється зниження слуху, рецидивуючі синусити, фарингіти, отити та інші запальні захворювання ЛОР-органів, порушення носового дихання, то операція все-таки необхідна.

Хірургічне лікування

Якщо консервативна терапія не дала позитивних результатів, то призначається операція з видалення аденоїдних вегетацій. Даною хірургічної маніпуляції більше 100 років. Її проводять, як в амбулаторних, так і в стаціонарних умовах. Знеболювання може бути, як місцевим, так і загальним (внутрішньовенний наркоз).

Традиційна аденотомия виконується спеціальним хірургічним інструментом, аденотомия, під місцевим знеболенням. Така операція має багато недоліків:

 • немає візуального контролю лікаря над проведеними маніпуляціями;
 • часто лімфоїдні розростання видаляється не повністю;
 • хвороблива процедура;
 • при деяких анатомічних особливостях будови ЛОР-органів виконати операцію не вдається;
 • часто викликає у дитини страх, шок, посттравматичні психічні розлади.

Сьогодні традиційна аденотомия практично витіснена з хірургічної практики більш сучасними і ефективними методами лікування. Більшість операцій виконуються під загальним наркозом, що виключає посттравматичні розлади у дитини, дає хірургу шанс виконати всі маніпуляції без поспіху і з великою акуратністю.

Сучасні операції при аденоїдах:

 • ендоскопічна аденотомия (всі маніпуляції проводяться під прямим візуальним контролем лікаря за допомогою гнучкого ендоскопа);
 • аспирационная аденотомия (використовують спеціальний аденотом, який з'єднаний з відсмоктуванням, це виключає можливість аспірації шматочків тканини і пошкодження сусідніх ділянок);
 • аденотомия із застосуванням шейверная технологій;
 • видалення аденоїдних вегетацій за допомогою лазера.

Навіть після хірургічного видалення аденоїдів, батькам не слід розслаблятися. Адже захворювання може повернутися. Необхідно ретельно зайнятися оздоровленням своєї дитини, підвищенням його імунного статусу, заколювання і просто приучением до здорового способу життя.