Аднексит - симптоми і методи лікування хронічної та гострої форми


Сальпингоофоритом або аднекситом прийнято називати запаленням придатків матки. Так сальпінгіт це запалення маткових труб, а оофоритом називають, коли в запальний процес втягуються яєчники. У комплексі ж - сальпінгоофорит або аднексит. Виникає це захворювання двома шляхами - низхідним і висхідним.

Зміст

 • Симптоми і форми аднекситу
 • Ускладнення гострої форми
 • Хронічний аднексит
 • Методи діагностики
 • Аднексит і вагітність
 • Лікування аднекситу

У першому випадку - інфекція потрапляє в придатки статевим шляхом, при цьому збудник може бути специфічним (гонокок, трихомонада) і неспецифічним (хламідії, уреоплазма, мікоплазма, умовно-патогенна мікрофлора така як - стрептокок, стафілокок і ешіріхія).


І другий шлях - висхідний, коду з інших органів (нирок, сечового міхура, легенів і гортані) бактерії через кров (гематогенно) або лімфатичні судини (лимфогенно) проникають в маткові придатки, викликаючи аднексит.

Окремо можна додати про специфічному збудника-паличці Коха, яка викликає туберкульоз придатків. Звичайно ж наявність інфекції не завжди призводить до захворювання, для його розвитку необхідні передумови, такі як:

 • переохолодження та перевтома
 • куріння і нездоровий спосіб життя
 • не використання бар'єрних методів контрацепції (презерватива)
 • часті захворювання не статевий характеру (запалення нирок, легенів, тонзиліти, ангіни)
 • ігнорування елементарними правилами особистої гігієни
 • внутрішньоматкові маніпуляції (переривання вагітності, вискоблювання)

Таким чином сальпінгооофоріт не тільки погіршує якість життя жінки, а й призводить до утворення спайкового процесу в органах малого тазу, що завжди зазвичай супроводжує запалення, а це призводить до 60-70% до жіночого безпліддя!

Які ж симптоми і форми аднекситу? Давайте розберемося

Симптоми сальпингоофорита залежать від його форми. Прийнято виділяти гострий і хронічний аднексит. При гострій формі на перше місце виступають симптоми такі, як:

 • загальне нездужання;
 • підвищення температури до 38 ° С;
 • іноді нудота і блювота;
 • рясні виділення зі статевих шляхів слизового або гнійного характеру (можливі й кровя-ність);

На основний план виступають все ж скарги на сильні болі внизу живота, ниючого або тягне характеру. Найчастіше запальний процес носить двосторонній характер, іноді має місце і односторонній процес, від цього залежить локалізація больових симптомів.

Ускладнення гострого аднекситу

До ускладнень гострого аднекситу можна віднести абсцес яєчника, коли інфекція потрапляє в яїчниковую тканину і утворює там гнійну порожнину, в результаті чого відбувається розплавлення тканин яєчника.

Іншим не менш небезпечним ускладненням аднексита є утворення гнійної порожнини в маткових трубах-пиосальпинкс. Коли ж процес прогресує далі і переходить в довколишні тканини, виходячи за межі придатків і проникає в черевну порожнину виникає тубооваріальний абсцес.

Якщо на цьому етапі не буде вчасно надана медична допомога, то ми вже маємо справу з перитонітом, а це вже грізне ускладнення, яке несе загрозу для життя!

Хронічний аднексит

При не до кінця долікований (або взагалі не леченном) гострому запаленні придатків незабаром розвивається хронічний аднексит. При цьому болі внизу живота менш інтенсивні і тривалі, «тупого характеру», з'являються періодично, частіше після переохолодження.

Симптоми можуть з'являтися перед менструацією, змінюючи її характер - місячні можуть затримуватися і відсутніми (аменорея) або починатися раніше, бути рясними або навпаки мізерними, супроводжуватися болями (дисменорея). Спостерігається так само іноді дискомфорт під час статевого акту (діаспорян), що призводить до дісгормоніі у відносинах з партнером.

Так само в патологічний процес можуть залучатися поруч розташовані органи і розвиватися паралельно з аднекситом запалення сечового міхура (цистит), нирок (пієлонефрит), кишечника (коліт).


Але найважливішим моментом залишаються патологічні процеси на рівні тканин через запалення розвивається спайки в придатках матки (непрохідність фалопієві труб і порушення гормональної функції яєчників) наслідком чого є безпліддя. І жінка звертаючись до лікаря з причини невдалих спроб завагітніти часом навіть не здогадується про першопричину!

Методи діагностики

Діагноз гострий і хронічний аднексит встановлює досвідчений фахівець - лікар гінеколог. На підставі раніше описаних симптомів, скарг жінки, гінекологічного огляду, взяття мазків та ультразвукового дослідження.

Останнім часом зарекомендував себе сучасний метод діагностики, широко використовуваний за кордоном, такий як лапароскопія.

Ця методика дозволяє не тільки діагностувати аднексит, а й провести лікувальні заходи, що важливо для профілактики грізних ускладнень (про які ми говорили раніше), але і для попередження розвитку в подальшому безпліддя.

Дуже важливим при виявленні специфічних збудників (трихомонад, гонококів), що викликають сальпінгоофорит, а також уреплазмоза, мікоплазмозу, хламідіозу обстежити статевого партнера і при підтвердженні діагнозу обов'язкове лікування у фахівця! Так як ваша «друга половинка» прі не дообстеження буде носієм збудника інфекції і постійно піддавати вас ризику повторного зараження і переходу в хронічну форму аднексита.

Аднексит і вагітність

Як відомо вагітність прогресує на тлі імуносупресії, це необхідна умова для нормального виношування дитини, так як плід, грубо кажучи, це «чужорідне тіло» для організму матері, і для того щоб не було його відторгнення (викидня) необхідна знизити імунітет, що б не активізувалися захисні процеси.

Все це фізіологічно нормально, так повинно бути! Але з іншого боку загострюються всі хронічні процеси в організмі майбутньої мами, в тому числі і запалення придатків, але небезпечніше всього звичайно ж гострий аднексит - коли інфекція потрапляє всередину вперше -агрессія може бути не передбачувана, аж до виникнення вад розвитку, внутрішньоутробного інфікування плода та навіть викидня!

Так само не варто забувати, що запалені яєчники не справляються зі своєю роботою виробляти гормони для збереження вагітності, а це загроза переривання!

При підтвердженні діагнозу - аднексит, лікування завжди вимагає індивідуального підходу - бо не варто забувати ми лікуємо майбутню маму та її малюка, а тут не всі препарати підійдуть для одужання!

Якщо це специфічний збудник, то в індивідуальному порядку можливий навіть питання про переривання вагітності, на жаль! Тому так важливо вчасно при перших ознаках аднексита в терміновому порядку звертатися до лікаря і починати лікує запалення до кінця, ще до планування вагітності!

Що стосується препаратів застосовуваних при лікуванні даної патології, застосовують антибіотики і антисептики, протизапальні, спазмолітики, вітаміни, які можуть застосовуватися при вагітності і не завдадуть шкоди майбутній дитині.

Як лікуванні аднексит

Відразу хочу сказати - по-перше, сприятливий результат захворювання залежить від того, як швидко ви зверніться до лікаря і почнете лікування! По-друге, ні в якому разі не займайтеся самолікуванням і народними методами, травами, купленими у добрих бабусь, або за порадою подружок на форумах РАПТОМ знаючих все про лікування аднекситу! Оскільки все це може «змазати» клініку захворювання, що ускладнить діагностику надалі для лікаря і найнебезпечніше може призвести до загрозливих життю станах, про які згадувалося вище або перехід його в хронічну форму і безпліддя надалі!

Отже, лікування гострого аднекситу проводять в стаціонарі під пильним наглядом гінеколога. Як лікування застосовують:

 • антибіотики з широким антимікробну дію і антіанаеробной препарати з урахуванням чутливості до них;
 • десенсебілізірующіе препарати;
 • апальгетікі і протизапальні засоби;
 • антімікотікі (протигрибкові) і пробіотики;
 • місцеві свічки (антисептичні);
 • при розвитку ускладнень - оперативне лікування;

У разі лікування хронічного аднекситу використовують:

 • протизапальну терапію;
 • иммунокоррегирующая;
 • розсмоктуючу;
 • фізіопроцедури;
 • при настанні ремісії аднексита - санаторно-курортне лікування;

Підбивши підсумок, хочеться ще раз звернути вашу увагу на небезпеку аднексита та його ускладнень. І якщо ви прочитавши, запідозрили у себе перші симптоми - ви знаєте що робити - терміново бігти за допомогою до вашого гінеколога. Ставтеся до себе з любов'ю і турботою! Здоров'я вам!