Гайморит у дітей - причини, симптоми і лікування


У дітей гайморит, в першу чергу, хворобливий і неприємний, тому що утруднюється носове дихання, відбувається набряк слизової оболонки носа, виникають больові відчуття в області гайморових пазух, часто починаються сильні болі при нахилі голови; найчастіше при захворюванні підвищується температура тіла, так як в цей час гній в гайморових пазухах - це вогнище бактеріальної інфекції.

У другу чергу - небезпечний, тому що, якщо його не лікувати, може виникнути ускладнення, таке як менінгіт, тобто запалення оболонок мозку.


Гайморит (запалення верхньощелепної додаткової пазухи носа) у дітей - явище досить часте. Йому схильні більшою мірою дошкільнята та молодші школярі, тому що імунна система цієї категорії дітей не так сильна, як у дорослих. І, якщо у малюка з'явився гайморит, перше питання, на який батьки шукають відповідь: «Чим можна йому допомогти?»

Ліки від гаймориту у дітей.

Лікування гаймориту у дітей, як і у дорослих, має бути комплексним і включати в себе і прийом певних ліків, і місцеві процедури, і дії, які будуть спрямовані на зміцнення імунітету. При виникненні гострої необхідності можуть застосовуватися хірургічні втручання.

При лікуванні гаймориту у дітей має бути на першому місці правило - ніяких самостійних дій без консультації лікаря. Тому що тільки грамотний отоларинголог визначить природу гаймориту і призначить ефективне лікування, проведе необхідні процедури для очищення гайморових пазух від скупчився в них гною, а це вже після першого сеансу принесе полегшення дитині.

Отже, лікування гаймориту, насамперед, спрямоване на зняття набряку слизової оболонки носової порожнини і забезпечення відтоку слизу з гайморових пазух, а вже потім необхідно знищити причину, яка викликала запалення.

При лікуванні гаймориту використовуються такі методи, як:

-- медикаментозне лікування (прийом антигістамінних препаратів антибіотиків, застосування крапель, проведенні фізіопроцедур);

--промивання носової порожнини з метою видалення слизу, що скупчився разом з мікробами, пилом і алергенами і промивання гайморових пазух методом переміщення рідин, який дозволяє не тільки зменшити набряк і прибрати гнійні виділення, але і ввести безпосередньо в осередок запалення лікарські препарати;

--хірургічне лікування, що полягає у проведенні пункції (проколу) гайморової пазухи, за допомогою якої можна відкачати з неї гній і ввести препарати, що зупиняють запалення.

Найбільш поширеними судинозвужувальними засобами, які застосовуються для лікування гаймориту у дітей, є галазолін, нафтизин, Риназолін, називин, санорін, ксімелін, фармазолін, позбавляють носову порожнину дитини від слизу. Але, використовуючи ці краплі при лікуванні гаймориту у дітей, необхідно пам'ятати, що їх не можна застосовувати часто і тривалий час. При можливості, краще придбати судинозвужувальні препарати у вигляді спреїв або аерозолів, так як вони ефективніше, тому що розподіляються рівномірно.

Крім перерахованих вище препаратів, призначаються та інші, які мають протизапальні, антибактеріальні та знеболюючими ефектами і проводять безпосереднє лікування. Такими препаратами є антибіотики, биопарокс, ізофра та інші, а також антисептичні засоби протаргол, колларгол. Прекрасно зарекомендував себе Сінуфорте - препарат рослинного походження, що включає в себе натуральні компоненти з бульб цикламена.

При запущеній стадії гаймориту назначантся антибіотикотерапія, яка найбільш часто використовує пеніциліни другого і третього покоління, цефалоспорини або макроліди, амоксицилін.

Крім лікарських засобів, при лікуванні гаймориту використовуються УФ-опромінення, лампа-солюкс, струми УВЧ.

Лікування гаймориту у дітей в домашніх умовах.

При нескладної формі гаймориту після консультації з лікарем ьожно проводити деякі процедури в домашніх умовах. Можна, наприклад, зробити ватні турундочки, просочити їх маззю прополісу і вставити їх в ніс на 5 хвилин. Досить ефективним засобом при лікуванні гаймориту, на думку великого числа батьків, є закапування в ніс дитини зеленого чаю або свіжовичавленого морквяного соку. Крім цього, досить корисні інгаляції на основі відвареного «в мундирі» картоплі або спиртової настоянки прополісу.

Закопуємо ніс правильно.

Для отримання максимального ефекту від прийому крапель, потрібно ніс дитині закопувати правильно, дотримуючись основні вимоги, які допоможуть провести процедуру як слід:

--покладіть дитину спочатку на один бік, наберіть краплі в піпетку або візьміть флакончик (сучасні краплі мають на флаконі пристосовану для закапування насадку), закапайте саме в ту ніздрю, яка знаходиться знизу, дайте дитині в такому положенні полежати від 1 до 3 хвилин;

--потім покладіть дитину на інший бік і повторіть процедуру.