Гнійний гайморит - причини, симптоми і лікування


Причиною виникнення гаймориту в 80% випадків є простудні захворювання, скарлатина, кір при зниженні місцевого імунітету гайморових пазух. Відбувається набряк слизової оболонки носа і гайморових пазух, блокуючий соустье, тобто отвір для природного відтоку виділень з гайморових пазух в носову порожнину. При цьому відбувається порушення вентиляції гайморових пазух і їх дренаж і в пазухах виникає застій слизу, що придбає згодом запальний характер - ексудат. Слизові виділення поступово перетворюються в гнійні. Так і виникає гнійний гайморит.


Існують декілька різних форм запалення гайморових пазух. Це продуктивні форми - атрофическая, некротическая, полипозная, пристеночно-гіперпластичних і ексудативні форми - катаральна і гнійна. Одночасно з такими ж явищами в носовій порожнині можуть спостерігатися вазомоторний та алергічний риніт.

Гостре протягом гаймориту нерідко супроводжується гнійної формою, але частіше гнійна і гнійно-ліпозная форма зустрічається при хронічному гаймориті.

Від форми гаймориту залежать його симптоми і перебіг захворювання. Як правило, катаральна форма гаймориту передує гнойному гаймориту. Головним симптомом ексудативних форм гаймориту виступають рясні слизові виділення з носової порожнини, постійно скупчуються в носі, підсихаючою корками, що стікають по стінці глотки.

На початку захворювання виділення з носової порожнини бувають слизові і серозні, що характерно для катарального гаймориту. Після приєднання інфекції виділення з порожнини носа набувають гнійний, слизисто-гнійний і гнильний характер і різняться за кількістю та консистенції, а гайморит переходить в гнійну форму. У гнійних виділень присутній специфічний, неприємний запах і можуть з'являтися кров'яні прожилки. Гайморова пазуха заповнюється густим гноєм з різким неприємним запахом. У хворого спостерігається утруднене носове дихання, з'являється слабкість і розбитість, швидка стомлюваність, підвищується температура. Починається загальна інтоксикація організму.

Гострий гнійний гайморит може перейти в хронічну форму за умови частого його повторення або неадекватного лікування. Гній, який накопичується в гайморової пазухи, може бути причиною виникнення болів в прилеглих до носа тканинах. Внутрішньочерепні ускладнення частіше можуть розвинутися при хронічному, ніж при гострому гнійному гаймориті.

Діагностування гнійного гаймориту, особливо, якщо потрібно підтвердити його форму, полягає в діагностичній пункції і рентгенологічному дослідженні.

Для лікування гнійного гаймориту обов'язково потрібно застосування антибактеріальних засобів, що допомагає запобіганню можливих ускладнень. Лікування гаймориту має проходити під безпосереднім наглядом лікаря.

Для профілактики гнійного гаймориту передбачено ряд заходів, які спрямовані на підвищення імунітету, загартовування, на своєчасне лікування захворювань, що сприяють появі гнійного гаймориту.