Защемлення сідничного нерва основні симптоми і тактика лікування


Сідничний нерв - найбільший і потужний нерв нашого організму, є складовим елементом крижового сплетення. У місця освіти являє собою стрічку шириною до 1 см.

Зміст

 • Поразка сідничного нерва
 • Клінічна картина ішіасу
 • Тактика лікування

Ареал іннервації нерва поширюється на великий масив сідничних м'язів, м'язів стегна, а також гомілки, а його кінцеві гілки іннервують стопу, доходячи до кінчиків пальців.

Поразка сідничного нерва


Залежно від патогенезу, поразка сідничного нерва може бути різним, що особливо важливо при виборі оптимальної стратегії лікування. У тому чи іншому випадку основним домінуючим агентом в клініці даного стану є больовий синдром.

Розрізняють поверхневу дізестіческую і трункальную біль. Остання відзначається приздавленні спинно-мозкових корінців, внаслідок ішемічного впливу при тунельних невропатіях. До одного з таких станів відноситься защемлення сідничного нерва. В області компресії нерідко виявляють хворобливі ущільнення тканин, що призводить до вираженого стенозу кістково-зв'язкового-м'язових просторів.

Найчастіше вихідною точкою вважають попереково-крижовий радикуліт, відомий під терміном «ішіас».

Ишиас являє собою больовий синдром, локалізується вздовж ходу сідничного нерва. Його виникнення обумовлено здавленням спинномозкових корінців на рівні люмбального-сакрального відділу хребта.

Згідно статистичним дослідженням, захворювання характерно для людей літнього віку. У ряді випадків розвивається при вагітності, в результаті зсуву центру тяжіння і зростаючої нерівномірного навантаження на хребетний стовп.

Причини і фактори ризику

 • Грижі міжхребцевого диска;
 • Травми хребта;
 • Інфекційні інтоксикації: в результаті інфекційних захворювань (туберкульоз, тиф, грип, скарлатина, малярія, сепсис, сифіліс) і загального отруєння організму (солі важких металів, сурогатний алкоголь, продукти порушеного обміну речовин при подагрі, цукровому діабеті);
 • Переохолодження (як основний фактор ризику);
 • Остеофіти хребців (як наслідок остеохондрозу хребта, остеоартрозу хребців, спондилеза);
 • Спондилолистез (зміщення рівня взаємного розташування верхнього і нижнього хребців);
 • Пухлини хребта (добро - і злоякісні пухлини хребців, інтрамедулярні і екстрамедулярні пухлини, метастази злоякісних новоутворень в хребці і диски).

Клінічна картина ішіасу і компресії сідничного нерва

Про наявність симптомів защемлення нерва і ішіасі у пацієнта заявить виражений больовий синдром.

Саме біль є основною причиною страждань і зниження якісного рівня життя пацієнтів. Вона носить рецидивуючий характер, як правило, локалізуючись з одного боку (право - / лівостороння).


У момент нападу - подібна ударам кинджала, обпалює і стріляючий, поширюючись в сідничний область, підколінну ямку, захоплюючи задню поверхню гомілки і стопу, досягаючи кінчиків пальців. Може поєднуватися з болем у попереку. Біль мучить пацієнтів і в умовах спокою і при найменшій навантаженні (зітхання, кашель, сміх, рухи корпусу, ніг).

Далі увага акцентують на собі неврологічні розлади:

 • Порушення шкірної чутливості шкіри гомілки (за винятком внутрішньої поверхні) і стопи, а саме відчуття «повзання мурашок», поколювання, оніміння, холоду або печіння;
 • Атрофія м'язів стегна і гомілки (м'язова слабкість, в'ялість, зменшення обсягу м'язової маси);
 • Характерна анталгічна поза, яку займають пацієнти в момент больового нападу, з метою зменшення больової симптоматики, при цьому поступово змінюється тонус м'язів і кінцівок;
 • Рухові розлади (порушення згинання в колінному, гомілковостопному суглобах і суглобах стопи);
 • Вегето-дистрофічні розлади - витончення і сухість шкірних покривів, зміна забарвлення на блідий або червоний колір (внаслідок порушення регуляції судинного тонусу мікроциркуляторного ланки), підвищена пітливість, витончення і ламкість нігтів на пальцях стоп;
 • Рефлекторні розлади - млявість або відсутність ахіллового рефлексу, зниження або відсутність колінного рефлексу, зниження або відсутність подошвенного рефлексу, позитивні симптоми натягу (Лассега і Бонні), позитивний перехресний синдром - виникнення болю під час перевірки симптомів натягу і на контрлатеральной стороні;
 • Явище остеопорозу (стегнової кістки, кісток гомілки і стопи) у разі важкої форми попереково-крижової радикулопатії.

Діагностичні параметри

З метою уточнення етіології та механізму розвитку патологічного стану першочерговим, простим і доступним повсюдно методом діагностики є рентгенологічне дослідження хребетного стовпа. Дозволяє виявити зміни хребців і міжхребцевих дисків, що викликали защемлення або запалення сідничного нерва.

Комп'ютерно-томографічне дослідження - дозволяє відтворити тривимірне зображення хребта і диференційовано вивчити структуру хребців на пошарових зрізах.

Магнітно-резонансна томографія - візуалізує структуру міжхребцевих дисків, спинного мозку та його оболонок, уточнити стан оточуючих мягкотканой структур.
Електронейроміографія - проводиться для оцінки рівня блоку провідності, при виражених порушеннях чутливості та обсягу рухів.

Тактика лікування

Підходи до лікування ішіасу і защемлення сідничного нерва в чому визначаються причиною захворювання. Першочергові заходи слід спрямувати на зниження і купірування больового синдрому.


Починаючи з етапу діагностики, проводять блокади з знеболюючими і нестероїдними протизапальними препаратами. Однак це забезпечить тимчасовий ефект. Тільки комплексне медикаментозне, фізіофункціонального, апаратне і мануальне вплив, з визначенням першопричини захворювання може принести результативність.

Медикаментозна терапія

 • знеболюючі та НПЗП перорально або ін'єкційно - внутрішньом'язово / у вигляді блокад (основна діюча речовина - анальгін, диклофенак, мелоксикам), вітаміни групи «В»; новокаїнові блокади (при вираженому больовому синдромі);
 • місцеве застосування бальзамів і мазей дратівної дії (на основі плодів стручкового перцю, отрут бджіл і змій, скипидару, камфори);

Фізіотерапія

 • УВЧ
 • магнітотерапія
 • ультразвук
 • електрофорез і фонофорез з лікарськими препаратами
 • парафино-озокеритові аплікації

Голкорефлексотерапія

В основі цього методу - досягнення знеболюючого і протизапального ефекту, локального збільшення мікроциркуляції, підвищення захисних та регенераторних властивостей тканин, шляхом стимуляції біоактивних точок.

У шкіру вводяться тонкі голочки з біоінертності матеріалу (нержавіюча сталь, срібло, золото тощо) Загальна тривалість лікування до 3-х місяців.

Мануальна терапія

Мануальна терапія практично не має протипоказань, приносить симптоматичний ефект. Основний механізм при лікуванні защемлення сідничного нерва спрямований на усунення спазму і звільнення нервових закінчень від механічного здавлення, при цьому поліпшується локальна мікроциркуляція ураженої області.

Під час мануальних сеансів при зміщенні хребців відновлюється їх нормальне розташування, поліпшується функція амортизації міжхребцевих дисків.

Лікувальна гімнастика

У період загострення показаний постільний режим, суворе обмеження фізичної активності. У подальшому пацієнти приступають до дозованим фізичним вправам по індивідуально розробленому комплексу.

Санаторно-курортне лікування

 • застосування лікувальних грязей;
 • трав'яні і соляні ванни;
 • гірудотерапія і апітерапія.

Курс лікування повинен проводитися під контролем лікуючого лікаря, з дослідженням динаміки зміни стану пацієнта, внесеними корективів у план терапії, проведення профілактичних заходів для попередження розвитку рецидивів захворювання.