Келоїдні рубці сучасні методи лікування


Ніхто не застрахований від такого неприємного явища, як шрами. Отримати їх дуже просто: побутові травми, опіки, операції, проблеми шкіри, захворювання шкірного покриву та інше. Добре, коли рубець знаходиться не на видному місці і не спотворює зовнішність людини. Але в деяких випадках вони стають вираженим косметичним дефектом, призводять до постійного психоемоційного дискомфорту, розвитку депресії і зниження якості життя. Більш ніж всі інші, страшні келоїдні рубці.

Зміст

 • Як проходить формування келоїдних рубців?
 • Причини появи патологічних рубців
 • Сучасні методики лікування келоїду

Рубець - це заміщення пошкоджених структур організму на грубу волокнисту сполучну тканину. Це захисна реакція на пошкодження (швидке відновлення цілісності пошкоджених структур), але в деяких випадках процес утворення сполучної тканини виходить з-під контролю, і вона розростається з утворенням келоїдних рубців.


Рубці ділять на дві групи:

 • Нормальні - нормотрофіческіе (на рівні з шкірою) і атрофічні (нижче рівня шкіри).
 • Патологічні - гіпертрофічні (підносяться над рівнем шкіри, присутні тільки на ділянці пошкодження) та келоїдні.

Келоидние патологічні рубці підносяться над рівнем шкірного покриву. У період свого росту та формування вони супроводжуються неприємними і болючими відчуттями.

Це дуже щільні утворення, які ростуть у вигляді пухлини, поверхня їх блискуча, гладка або горбиста, вони чітко відрізняються від навколишньої шкіри.

На відміну від гіпертрофічних рубців, келоїд розростається не тільки над ділянкою ураження, але виходить далеко за його межі (на ділянках здорової тканини).

Як проходить формування келоїдних рубців?

Найчастіше келоїдні розростання локалізуються на шкірі грудної клітки, спини, в області плечового пояса, шиї, рідше - на обличчі, мочках вух (після їх проколювання). Форма утворень і розмір може бути найрізноманітнішим.

У процесі свого зростання келоїд може доставляти людині чимало неприємностей:

 • косметичний дефект;
 • больові відчуття в рубцевої тканини;
 • свербіж, печіння при зростанні освіти;
 • обмеження рухів кінцівок в деяких випадках;
 • повільне загоєння при травмуванні тканин в області шраму.

У своєму формуванні келоїдних рубець проходить 4 стадії:

 1. Стадія епітелізації. Протягом 1 тижня дефектний ділянку шкіри затягується тонким шаром епітеліальних клітин, який нагадує плівку. Вона грубіє, ущільнюється і залишається в такому вигляді на 2-3 тижні.

 2. Стадія набухання. На цьому етапі рубець набухає, збільшується в розмірах і об'ємі, піднімається над рештою шкірою, виникають неприємні і хворобливі відчуття в рубцевої тканини. Приблизно через 1 місяць біль вщухає, а сам шрам стає яскраво червоним з фіолетовим або синюшним відтінком.

 3. Стадія ущільнення (1-3 місяці). На цьому етапі патологічна структура ущільнюється, на його деяких ділянках виникають горбки і бляшки. На цій стадії рубець набуває характерного для келоїду вигляд.

 4. Стадія розм'якшення (3-12 місяців). У нормі на цьому етапі розвитку рубець стає звичайного вигляду, але келоїдна структура такий і залишається.

Причини появи патологічних рубців

Сучасна медицина на даний момент не має чіткого пояснення, чому розвивається келоїд. На думку багатьох вчених-дослідників, освіта келоїдних рубців генетично детерміноване.

Загоєння будь рани - це складний біологічний процес. Деякі фактори, які впливають на одному з етапів загоєння дефекту тканини і утворення рубцевої тканини можуть порушити фізіологічне утворення рубця і призвести до розвитку келоїду:

 • опіки;
 • інфікування і нагноєння рани;
 • неадекватне зіставлення країв рани (рвані рани, відсутність хірургічної обробки);
 • сильний натяг в області рубця, його тертя об одяг та ін.

Види келоїдних рубців

У залежності від часу існування патологічних утворень, виділяють 2 види шрамів:

 • молоді келоїди (3 місяці - 5 років);
 • старі келоїди (від 5 років).

Такий поділ важливо, коли планують видалення рубців, тому що молоді освіти набагато легше піддаються лікуванню.

Сучасні методики лікування келоїду

Всі існуючі методи лікування келоїдних утворень можна розділити на кілька груп:

 • медикаментозна терапія (ліки, які впливають на утворення колагену, кортикостероїдні гормони, імуномодулятори);
 • фізіотерапевтичні та фізичні методи, за допомогою яких відбувається видалення шрамів (компресійна терапія, оклюзивні пов'язки і пластини, лазерна терапія, електрофорез, променева терапія, кріодеструкція);
 • хірургічне видалення;
 • косметологічні процедури, які спрямовані на зовнішню корекцію освіти (дермабразія, пілінги, мезотерапія).

Медикаментозне лікування

Медикаментозне лікування рубців залишається першим і основним методом терапії келоїду. У цих цілях використовують кортикостероїдні гормони, які вводять в саму рубцеву тканину. Ефективність такого методу як монолеченія або в комплексі дуже висока, але множинні побічні ефекти обмежують призначення стероїдної гормональної терапії.

Також використовують лікування шляхом введення в келоїдних тканину інтерферону, препаратів, які пригнічують ріст сполучної тканини (гіалуронідаза, конрактубекс, дипроспан ін.).

Фізіотерапевтичні та фізичні методи лікування

Найбільшого поширення набули наступні фізіотерапевтичні методи видалення шрамів.

Силіконові пластини

Великою популярністю сьогодні користуються силіконові пластини для лікування рубців. Лікувальний ефект такого методу грунтується на тиску і гідратації тканини, що призводить до зменшення келоїду в розмірах.

Недоліком такого методу є те, що пластини необхідно носити тривалий час (по 12 годин на добу протягом 1-2 років), неможливість прикріпити пластину в деяких анатомічних ділянках тіла. Ефективність такого лікування за статистичними даними не перевищує 40%.

Лазерна терапія

Обробка рубця аргоновим і вуглекислим лазером дає можливість значно зменшити келоїд в розмірах, зробити його менш помітним. В якості монотерапії дана методика використовується нечасто, оскільки високий відсоток рецидиву, але в комплексі лазерна терапія добре себе зарекомендувала.

Кріодеструкція

Суть методу полягає в накладенні на короткий проміжок часу рідкого азоту, що дозволяє досягти бажаного ефекту. З недоліків процедури потрібно відзначити хворобливість і часте розвиток Гіпопігментація в місці впливу негативних температур. Даний побічний ефект нівелюють одночасним використанням глюкокортикоїдних гормонів.

Променева терапія (промені Букки)

Така методика досить ефективна. Опроміненню піддаються тільки верхні шари шкіри, що не несе в собі великий рентгенологічної навантаження.

Хірургічне лікування

Хірургічного видалення келоїдів краще уникати, частота рецидивів 45-100%. Оперативне лікування використовують тільки в крайніх випадках (наприклад, коли порушена функція кінцівки через розростання келоїду), але метод необхідно комбінувати з іншими методиками, такими як рентгенотерапії, введення кортикостероїдів або інтерферону.

Косметологічні процедури

Лікування келоїдних рубців за допомогою косметологічних методик направлено тільки на зовнішню корекцію дефектів. Необхідно знати, що косметична корекція келоїдів за допомогою дермабразії, пиллингов з фруктовими кіслотами, мезотерапії, безпечна тільки тоді, коли рубці переходять у стан спокою і не ростуть більше (2 роки і більше від їх появи).

На закінчення важливо відзначити, що лікування келоїдних і гіпертрофічних шрамів, при всій різноманітності методів терапії, вимагає строго індивідуального підходу з обов'язковим урахуванням основних характеристик рубця: тривалості його існування, розмірів та інше.