Кіста шийки матки - симптоми, діагностика та методики лікування


В черговий раз хочеться сказати про важливість регулярного відвідування гінеколога. Так як багато гінекологічні захворювання протікають безсимптомно і виявляються лише тоді, коли жінка починає відчувати дискомфорт.

Зміст

  • Трохи анатомії
  • Кістообразованіе
  • Симптоми кісти шийки матки
  • Лікування кісти шийки матки

Так, кісти шийки матки на перших етапах виникнення ні як себе не проявляють і лише при огляді гінекологом дають можливість себе виявити. На перший погляд нешкідливі «створення», але при приєднанні запалення проявляються агресивної клінікою нагноєння кісти, що вимагає часом оперативного лікування! Давайте розберемося, що являє собою кіста шийки матки, які симптоми їй притаманні і як вона піддається лікуванню.


Трохи анатомії

Шийка матки являє собою трубчастий орган з'єднує піхву з маткою. Зсередини даний «канал» вистелений циліндричним епітелієм, в якому є спеціальні наботових залози, що виділяють спеціальний секрет. Цей секрет знищує бактерії, а з іншого боку, в залежності від фази циклу, змінює свою консистенцію. Так в середину циклу (в овуляцію) секрет ставати прозорий і рідкий, що сприяє проникненню сперміїв в порожнину матки і в маткові труби, де відбувається подальше запліднення.

В інші дні менструального циклу цервікальний секрет більш в'язкий, що захищає матку від попадання мікроорганізмів і сперматозоїдів в її порожнину. Ось як мудра природа!

Ззовні шийка матки вкрита багатошаровим плоским епітелієм, не здатним виробляти секрет, тут же є зона стику, між циліндричним і плоским епітелієм - по - іншому, звана зоною трансформації. Саме тут можуть виникати різні патологічні процеси.

Кістообразованіе

Отже, можлива патологія, яка виникає в шийці матки, безпосередньо пов'язана зі здатністю двох різних епітелієм видозмінюватися. Це відбувається, коли клітини циліндричного епітелію виявляються на поверхні шийки матки, де в нормі повинні бути клітини плоского епітелію і навпаки - клітини зовні потрапляють всередину цервікального каналу. І ось коли клітина циліндричного епітелію, потрапляючи на поверхню шийки, продовжує продукувати свій секрет, але під дією кислого середовища піхви не може справлятися зі своєю покладеної на неї функцією і закупорює свій просвіт.

У кінцевому підсумку ми маємо справу з утворилася наботових кістою, так як заліза, що виробляла секрет мала назву - наботових. Наботових кісти (лат. Ovuli naboti), мають так само назва - ретенційні кісти шийки матки. Вони можуть бути як поодинокими, так і множинними, у розмірі досягаючи до 2 см, а можуть бути не більше 1мм. Таким чином, на гінекологічному огляді якщо лікар за допомогою кольпоскопа бачить кісти ендоцервікса на шийці матки, то він може припустити наявність хронічного запального процесу на шийки і рекомендувати подальше обстеження і лікування.

Найпоширенішими причинами виникнення кіст на шийки матки є запалення цервикального каналу (цервіцити) і запалення слизової піхви (кольпіти). Однак, доведено, що наявність ерозії шийки матки в подальшому призводить до утворення наботових кіст.


Найчастіше кісти утворюються у жінок у віці 35-45 років, в основному вже у народжували, але має місце і утворення кіст у молодих дівчат, що пов'язано, швидше за все, з гормональним впливом естрогенів на вироблення великої кількості секрету наботових залозою.

У 90% відсотках випадків, наботових кісти з'являються у жінок після пологів, як наслідок активного відновлення і загоєння шийки матки.

Симптоми кісти шийки матки

Спочатку кісти шийки матки ні як себе не проявляють, симптомів може і не бути. І тільки при нагноєнні кісти можуть з'являтися болі тягне характеру внизу живота, що супроводжуються рясними неприємними виділеннями в разі спорожнення вмісту кісти.

Коли є множинні кісти шийки матки, причому великих розмірів, може мати місце закриття просвіту цервікального каналу і деформації шийки матки, а це в свою чергу може призвести до механічного фактору безпліддя. У таких ситуаціях лікування кіст повністю усуває проблему, пов'язану з неможливістю зачаття.

І все-таки набагато частіше кісти шийки матки не турбують жінку. І лише під час профогляду гінеколог може побачити самостійно або за допомогою кольпоскопа наботових кісту на шиї. Вона візуалізується у вигляді белесо - жовтого піднесення над поверхнею епітелію, щільної консистенції. Так само під час проведення УЗД лікар може побачити на екрані в проекції шийки матки анехогенние (чорного кольору при ультразвукової візуалізації - заповнені рідким вмістом) округлі утворення з чіткими рівними контурами.

У діагностики кіст, вірніше, у визначенні природи її появи має місце проведення посіву на виявлення патогенної мікрофлори і онкоцітологіческое дослідження, для виключення онкологічної схильності до раку клітин шийки матки.

За кістами зазвичай спостерігають, якщо вони не мають великих розмірів. Обов'язково проводиться обстеження на наявність патогенної мікрофлори, після чого проводиться відповідне лікування і протизапальна терапія. Якщо ж гінеколог бачить, що кіста великих розмірів або має схильність до інфікування і нагноєння, відповідно час «не тягнуть», а приступають до лікування кісти негайно.

Лікування кісти шийки матки

При виявленні одиничною, не великий за розмірами пензлика, лікування зазвичай не проводиться. У разі виявлення множинних кіст шийки матки або їх нагноєння проводять лікування в обов'язковому порядку.

Лікування ретенційних кіст шийки матки проводиться тільки хірургічним методом, з супутньою санацією піхви.

Існують декілька методик видалення кіст шийки матки:

  • Лазерне видалення кісти
  • Радіохвильове висічення - більш оптимальний і часто використовуваний метод, зарекомендував себе як менш травматичний по відношенню до тканин. Проводять дану процедуру за допомогою апарату Фотек або Сургитрон. За допомогою безконтактних датчиків впливають на область знаходження кісти на шийки матки, під дією високочастотних радіохвиль походите її коагуляція і випарювання. Рубцов на тканині не залишається, тому цей метод лікування ретенційних кіст шийки матки підходить не народжували дівчатам.
  • Кріодеструкція - за допомогою рідкого азоту, завдяки дії низьких температур на тканину шийки матки, відбувається руйнування кісти. Дана маніпуляція проводиться в амбулаторних умовах відразу після закінчення менструації. Показана вона при глибоко розташованих кістах в шийки матки.
  • Диатермокоагуляция - даний вид лікування в даний час практично не використовується, метод застарів. Суть методу полягає в тому, що струм високої частоти діє на тканину шийки, викликаючи її некроз. Через деякий час на цьому місці утворюється струп (корочка), який поступово відторгається і це місце заміщається рубцевої тканиною, що надалі в пологах негативно позначається на еластичності і розкриттю шийки матки.

Однак, рідко, але застосовується й інший, менш травматичний метод лікування кіст -

хімічний метод (солковагин). Використовується у молоденьких дівчат, які не народжували. При множинних невеликих і не глибоких кістах шийки. Під дією препарату, до складу, якого входять кислоти, відбувається руйнування кісти, рубець не утворюється, а слизова відновлюється.

Протипоказанням до всіх перерахованих вище методикам є наявність запального процесу в органах малого тазу або піхву, а так само вагітність.

Додатково до всього хочеться зробити висновок - кісти шийки матки не небезпечні, якщо під час їх виявити і спільно з гінекологом спостерігати за ними! А для цього слід регулярно ходити до нього на прийом. Доктор допоможе вибрати правильну тактику лікування кісти у разі її виявлення. Але необхідно пам'ятати - кісти шийки, найчастіше, ознака хронічної інфекції (за винятком гормональної природи їх виникнення), тому потрібно уважно поставитися до профілактики інфекційних захворювань органів малого таза, та й усього організму в цілому.

Не варто забувати, що Ваш організм унікальний і підхід до кожної проблеми і захворювання так само індивідуальний, тому «загальні рецепти від бабусь» для лікування кіст варто відкласти подалі і ні в якому разі не займатися самолікуванням! Здоров'я Вам і Вашим близьким!