Кіста яєчника - симптоми, діагностика та лікування


Всім відомо, ще у внутрішньоутробному періоді, відбувається закладка в яєчниках дівчинки близько 2 мільйонів фолікулів - маленьких бульбашок з яких надалі під час овуляції виходить яйцеклітини. Але до 10 -13 років життя кількість фолікулів знижується і досягає до 300 тисяч. А до менопаузи їх і зовсім залишається небагато.

Зміст

 • Що ж таке кіста яєчника?
 • Класифікація захворювання
 • Лікування захворювання
 • Часті питання

Не всі цикли в житті жінки овуляторні, тобто не кожен місяць відбувається розрив фолікула і вихід яйцеклітини, іноді гормональні порушення призводять до того, що «бульбашка» і зовсім не розривається і не росте протягом тривалого часу, таким чином, формується кіста яєчника. З одного боку при таких станах може виникнути порушення менструального циклу внаслідок гормональних порушень, а з іншого боку можливий більш плачевний результат - розрив кісти, загрозливий розвитком клініки «гострого живота» і черевним кровотечею з негативним результатом.


Отже, щомісяця під дією гормонів жіночого організму відбувається ріст і розвиток одного з фолікула в яєчниках, коли він досягає певних розмірів, то під дією інших гормонів цей домінантний пухирець розривається і з нього виходить яйцеклітина, готова до запліднення. Ця фаза менструального циклу називається - фолікулярна.

Коли яйцеклітина покинула свій фолікул, вона направляється в маткову трубу «на побачення» із сперматозоїдом. А на місці фолікула, що випустив яйцеклітину, формується жовте тіло, яке отримало свою назву за рахунок жовтого пігменту і відповідної забарвлення. Тривалість його життя в яєчнику в середньому 10 - 14 днів, якщо вагітність не настала, а якщо наступила, тоді основна роль - вироблення прогестерону для підтримки вагітності до початку формування плаценти, яка приблизно з 16 тижнів самостійно може функціонувати, без додаткової гормональної підтримки жовтого тіла . При відсутності настання вагітності, ендометрій відторгається і настає менструація, а в яєчнику тим часом формується новий фолікул і так постійно цикл за циклом. Це в нормі!

А що ж відбувається в патології? І що ж таке кіста яєчника?

Кіста яєчника являє собою утворення, розташоване в яєчникової тканини у вигляді міхура з вмістом (рідина або щільні елементи, залежно від природи її виникнення), що візуально збільшує цей бульбашка в декілька разів у порівнянні з нормальним фолікулом. При цьому виникають певні симптоми кісти яєчника:

 • Порушення менструального циклу
 • Болі внизу живота тягне або ниючого характеру, на стороні утворилася кісти, які можуть посилюватися після фізичного навантаження або статевого акту
 • Іноді клініка «гострого живота», що супроводжується нудотою або блювотою
 • Часом кров'янисті виділення зі статевих шляхів
 • При величезних кістах - збільшення живота в об'ємі

Але не виключено і безсимптомний перебіг при наявності кісти у жінки, а при функціональних (фізіологічних кістах) і зовсім можлива їх самостійна редукція.

Яка ж причина виникнення кісти на яєчнику?

 • Гормональний дисбаланс
 • Запальні та інфекційні захворювання органів малого таза
 • Консервативне лікування злоякісних новоутворень молочних залоз
 • Стимулюючі дією препаратів, що застосовуються в лікуванні безпліддя
 • Нікотин залежність (ризик розвитку функціональних кіст зростає вдвічі)
 • Вроджене порушення при закладці і диференціювання тканин

Ускладнення, які можуть виникати при наявності кіст:

 1. Озлокачествление кісти з переходом в рак.
 2. Перекрут ніжки кісти або її розрив, який призводить до розвитку перитоніту.
 3. Безпліддя.

Основні методи діагностики:

 • Гінекологічний регулярний огляд гінекологом
 • УЗД
 • МРТ і КТ
 • Лапароскопія кісти яєчника дозволяє не тільки її діагностувати, але провести її лікування
 • Тест на вагітність або кров на ХГЧ, для виключення позаматкової вагітності
 • Кров на СА -125 і НЕ 4 (онкомаркер раку яєчника)

Класифікація захворювання

Кісти в яєчнику бувають функціональні та органічні. До першої групи відносять ті кісти, які виникають при нормально працюючому яєчнику. Вони утворюються у відповідь на незначні гормональне порушення з боку яєчників, і має тенденцію до самостійної редукції і носять тимчасовий характер. До них відносяться - фолікулярні кісти, кісти жовтого тіла, текалютеіновие кісти.


Органічні кісти можуть існувати в яєчникової тканини тривало і вимагають хірургічного лікування (дермоїдна, ендометріоїдна, геморагічна, серозна, муцинозная, епітеліальна пухлина). Давайте зупинимося на деяких з них більш докладно.

Фолікулярна кіста являє собою округле тонкостінні освіта в тканини яєчника від 2 до 7 см в діаметрі, заповнене рідиною. Причина виникнення таких кіст, в тому, що не відбувається їх розриву в період її дозрівання під час овуляції. Зазвичай вони однобічні і не мають клінічних проявів, можуть зберігатися до 2 місяців, а потім самостійно розсмоктуватися.

Кіста жовтого тіла яєчника виглядає у вигляді так само округлого освіти в яєчникової тканини з більш щільними стінками від 2 до 7 см в діаметрі, внутрішня поверхня, якого має жовтий пігмент, зі світлим рідким вмістом. Виникають в яєчнику в другу фазу циклу через зростання жовтого тіла до 3 см і не піддаються зворотному розвитку протягом наступних двох тижнів. Можуть клінічно проявлятися больовими відчуттями в області придатків і порушеннями циклу.

Ендометріоїдна кіста яєчника являє собою утворення в тканини яєчника, заповнене «шоколадним» вмістом, внаслідок попадання ендометрію в яїчниковую тканину. Може досягати в діаметрі декількох десятків сантиметрів і розташовується в обох яєчниках. Супроводжується спайковимпроцесом в малому тазу, що приводить до розвитку безпліддя. Лікування хірургічне.

Дермоїдна кіста яєчника являє собою утворення в яєчнику у вигляді різних ембріональних зачатків сполучної тканини і може включати в себе зуби, волосся, нігті, жир. У розмірах вона, як правило, не велика, але може досягати до 15 см. Потребує хірургічного лікування.

Параовариальная кіста яєчника виникає в області зв'язкового апарату маткової труби у вигляді тонкостінного округлого освіти розмірами від кількох до 20 см. Вона утворюється з придатка яєчника. Може здавлювати сечовий міхур, викликаючи позиви до сечовипускання.

Лікування кісти яєчника

Тактика лікування і метод залежить від характеру, розмірів і ускладнень, до яких вона привела. А так само від здорового глузду самої жінки, так як багато жінок, дізнавшись про свій діагноз, вважають, що, мовляв - сама розсмокчеться! Так, можливо, а нова «насмокчеться», так як причина її появи не встановлена ​​і ризик виникнення і ускладнень від неї в подальшому дуже великий! Самолікування самостійно або у «бабусь» травками - недоречно!


Лікування кісти яєчника без операції - можливо! У разі якщо вона функціональна і не має клінічного прояву.

Отже, основні напрямки лікування кіст яєчників:

 • Консервативне лікування. За допомогою комбінованих оральних контрацептивів, якщо діаметр кісти не перевищує 6 см у жінок в репродуктивному віці. Курс лікування протягом 2 - 3 місяців, під динамічним контролем УЗД. При неефективності - хірургічне лікування. Використовують протизапальну, розсмоктуючу, спазмолітичну терапію.
 • Хірургічне лікування. В даний час використовується лапароскопічна техніка проведення операції, що дозволяє мінімізувати пошкодження здорових тканин і прискорити процес загоєння і реабілітації. Під час проведення операції гінекологи намагаються максимально можливо зберегти здорову тканину яєчника - джерело майбутніх яйцеклітин і овариального резерву жінки.
 • Можливо так само аспірація вмісту кісти з подальшим цитологічним контролем під контролем УЗД.

Часті питання

Чи можна лікувати кісту яєчника народними засобами?

Моя відповідь категоричний - ні! Грамотний лікар, навряд чи призначить вам травички - мурівки при діагнозі кіста яєчника, а ви, дізнавшись про діагноз за даними УЗД, не можете диференціювати доброякісність пухлини, тому можна в результаті отримати запущену стадію онкології! Гормональні проблеми - лікуються гормонами, і можливо для заспокоєння себе, в доповненні з гомеопатичними препаратами!

Що робити, якщо виявили кісту яєчника при вагітності?

Звичайно, при виявленні кісти при вагітності, розміри, якій понад 3 см вимагає диференціювання і спостереження, взяття крові на онкомаркери. Гормональна терапія природно, не проводиться. При великих розмірах кісти і її прогресивному зростанні оперативне лікування проводиться після 16 тижнів вагітності.

У практиці був випадок, коли вагітна в терміні 17 тижнів мала кісту розмірами на 30 тижнів і до лікаря не зверталася, вважаючи, що це великий плід у неї, так як чоловік «не маленький», зрештою була прооперована - доброякісна кистома! Пологи в строк! Малюк здоровий!

Чи може кіста яєчника діагностована у дівчинки - підлітка чи це помилка лікаря?

У дівчаток за даними літератури частіше зустрічаються тератоми, гранульоми, рідко - сіроми і фіброми яєчників. У 80% випадків кісти яєчників у дівчаток - доброякісні, а в 20% - можуть бути злоякісний перебіг. Так, що при сучасних методах діагностики - помилки практично виключені в постановці діагнозу - кіста яєчника.

Чи можна займатися спортом при кісті яєчника?

Не рекомендується, оскільки навіть невелика кіста може при розриві її капсулі, розташована на минаючому повз посудині - привести до внутрішньочеревної кровотечі.

Чи можна займатися сексом при кісті яєчника?

Дуже часто навіть функціональні кісти, особливо в середині циклу в період овуляції, після статевого акту призводять до розвитку апоплексії - розриву яєчника. Справа за вами! Ризик є, це як гра в «російську рулетку» - може, пронесе!

Чим небезпечний розрив кісти?

Небезпека полягає в тому, що вміст кісти виходить в черевну порожнину, при цьому це може бути гній, кров, ендометріоїдна вміст. Звідси розвиток перитоніту, кровотечі, обсіменіння ендометріоїдних гетеротопій черевної порожнини, прогресування спайкової хвороби. І найголовніше - загроза для життя!

Яка вартість лапароскопії кісти яєчника? Це дорога операція?

Приблизна вартість операції - у Москві - від $ 800 до $ 3000, в Єкатеринбурзі - від $ 300 до $ 1500, в Петербурзі, в середньому, в два рази дешевше, щодо Москви.

Коли можлива вагітність після видалення кісти?

Кожен випадок індивідуальний, але планувати вагітність можна в середньому через три - чотири місяці після операції, після того як тканина яєчника повністю відновиться.