Кріотерапія для здоров'я та краси


Позитивний ефект від регулярних холодових процедур був помічений людством УЖК давно Так народилися на світ загартовування в холодній воді, пробіжки по морозу, обливання після лазні, розтирання снігом і багато іншого. Відзначаючи зміцнення здоров'я і підвищення життєвого тонусу у любителів таких занять, традиційна медицина взяла на озброєння новий метод під ім'ям кріотерапія.

Зміст

 • Відомо всім і кожному
 • Як працює методика в медицині
 • Інститути краси в союзі з холодом
 • Негативні сторони

Швидше за все, не близько знайомі з терміном читачі відразу асоціюють це слово з заморожуванням і рідким азотом. Тут немає помилки, але насправді дане фізіотерапевтичне напрямок захоплює набагато більше областей і реалізується безліччю способів. Дізнаємося точніше, що має на увазі поняття кріотерапії.


Відомо всім і кожному

Сама назва методики та відповідної процедури означає, власне, «лікування холодом». Цей розділ фізіотерапії займається як оздоровленням організму в цілому, так і лікуванням конкретних захворювань. Розглядають загальну і місцеву кріотерапію: при першій впливу охолодженої середовища піддають велику частину поверхні людського тіла, при другій - тільки окремий його ділянку.

Для охолодження вибирається речовина та її агрегатний стан. Ними можуть бути лід або холодна вода, штучний сніг, медичні препарати (хлоретил, спирти), газоподібний скраплений азот і його суміш з повітрям, гранично крижаної повітря.

Залежно від використовуваного агента задаються параметри і режим процедури.


У побуті криотерапевтического стратегію відмінно знають з дитинства. Прикласти до забитого місця холод, при головному болю змочити хустку холодною водою і покласти на лоб, наповнити грілку колотим льодом для зупинки носової кровотечі ... Це якраз початки нашої методики!

Температура шкірних покривів штучно знижується до нульового або навіть слабо від'ємного значення. Будучи короткочасною - 1,5 до 5 хвилин (в окремих випадках лише кілька секунд), процедура не є небезпечною в плані обмороження шкіри або переохолодження внутрішніх органів.

Спочатку ми поговоримо про те, що собою представляє саме загальна кріотерапія в її сучасному варіанті.

Як працює методика в медицині

У лікувальному закладі, клініці чи спеціальному салоні встановлюється кріокамера (інша назва криобассейн і кріосауна). Вона може мати вертикальне чи горизонтальне положення, тобто пацієнт може перебувати в ній як стоячи, так лежачи або сидячи.

Коли тіло пацієнта поміщатися всередину агрегату, у внутрішній простір подається низькотемпературний потік. Його температура часом досягає позначки - 180 С, але спектр коливання дуже широкий. Кінцеві показання термометра і градієнт зниження температури варіюються лікарем.

Різке зовнішнє охолодження є для організму значним стресом. Його можна порівняти з багаторазово посиленим ефектом холодного душу.
Своєрідна реакція на холод включає «програму виживання», групуються внутрішні сили. Сильна стимуляція великого числа температурних рецепторів викликає викид ендорфінів, що покращує настрій, знижує больову чутливість. Збільшується здатність адаптації до несподіваних перепадів температур.

Тренування холодом підвищують загальний імунітет, прискорюють процеси відновлення тканин, уповільнюють і зупиняють утворення набряків за рахунок більш активної мікроциркуляції крові.

Кріотерапія може бути застосована навіть для активації розумової діяльності. Центральна нервова система реагує на охолодження шкіри потужним сплеском збудження.

Німецький поет Фрідріх Шиллер відзначав, що йому значно краще працюється, якщо занурити ноги в крижану ванну. Таким чином, його творчість збагатилася багатьма творами завдяки холоду.

Показання та області застосування кріотерапії

Процедура добре зарекомендувала як метод допоміжного лікування. Вона застосовується для успішної боротьби з наступними недугами:

 • хворобами дихальних шляхів

Позитивна динаміка відзначається при затяжних або хронічних бронхітах. Лікують і бронхіальну астму, в моменти між нападами, домагаючись продовження бессимптомного періоду.

 • нервовими розладами

Серед них безсоння, перевтома і нервове виснаження, синдром хронічної втоми, мігрені і періодичні головні болі, запаморочення, нездужання.

 • психічними відхиленнями

Є дані про поліпшення стану пацієнтів із залежністю від алкоголю, наркотичних речовин. Особливо показана загальна кріотерапія для купірування абстинентного синдрому.

 • шкірними хворобами

Інтенсивне охолодження дієво при лікуванні нейродерміту, псоріазу, екземи, вугрової висипки, жирної себореї.

 • захворюваннями хребта і суглобів

У позбавленні від симптомів поліартриту, артрозу, остеохондрозу, остеопорозу часто важливу роль відіграє холод.

 • системними захворюваннями

Спочатку методика саме і була призначена для лікування ревматоїдного артриту та червоного вовчака.

 • алергіями
 • проблемами імунітету (зниженою опірністю ГРВІ, грипу, частими рецидивами ангіни і т.д.)

Знеболювання в кріотерапії на короткий період (без вживання анальгетиків) сильно полегшує страждання хворих протягом строків реабілітації після операцій і серйозних травм.

Інститути краси в союзі з холодом

Тут мова піде про локальні процедурах. Їх роблять за допомогою спеціальних апаратів або нанесенням діючої речовини на відкриту область частини тіла. Кріотерапія рідким азотом звична для косметологів. У косметичній медицині цим способом видаляють небажані шкірні утворення (він носить назву кріодеструкції). Схожим чином згладжують рубці. Відома профілактика вікового в'янення шкіри - кріомасаж обличчя і шиї, холодні обгортання попереджають утворення зморшок.

Імператриця Катерина II славилася до літніх років білизною і пружністю особи. Щоранку вона, ще не вставши з ліжка, протирала шкіру лоба і щік шматочком заздалегідь приготованого льоду.

Кріотерапія особи або шкіри інших зон тіла, зони під волосяним покривом - один з випробуваних методів в пластичної та косметичної хірургії, зокрема, пересадки волосся і тканин.

Кріосауна застосовується і для схуднення. Внаслідок енергетичних витрат губляться калорії, наростає швидкість обмінних процесів в тканинах. Благотворно позначаються сеанси на стані підшкірно-жирової клітковини, допомагають боротьбі з целюлітом.


Негативні сторони

У зв'язку з повсюдним появою такої послуги як кріосауна, відгуки зустрічаються діаметрально протилежні - від захоплених до обурених. По-перше, це досить дороге задоволення, а курс процедур тривалий. Для помітних результатів іноді знадобиться більше місяця відвідування кріосауни.

Потім, не всі звертають увагу на протипоказання, і тоді виникають побічні реакції. Ні в якому разі не слід приходити в кріокабіни під час інфекційних захворювань, з підвищеною температурою, з почуттям ознобу, туберкульозі, важких хронічних станах або серцевої недостатності.

Треба нагадати: індивідуальна холодова гіперчутливість може анулювати всю корисність лікування. Не можна відставити убік і особливості шкіри, яка у інших людей сухий мороз переносить по-різному, і може виникнути лущення, мелкоточечная висип, порушення функцій капілярів.

Тільки лікар повинен дати згоду на процедуру, призначити її! І проводити може тільки професійний медпрацівник. Ризик обмороження при порушенні правил безпеки - привід перевірити, чи є у фахівця потрібна кваліфікація.