Лікування гаймориту у дітей, основні методи і профілактика


Частими причинами виникнення гаймориту у дітей є поява грипу, гострого нежитю, скарлатини, кору та інших інфекційних захворювань, а також через запалення чотирьох коренів верхніх задніх зубів.

При повторних гострих запаленнях виникає хронічний гайморит, при хронічному нежиті і особливо часто при тривалому перебігу запалення гайморових пазух. Відому роль грають вроджена вузькість носових ходів і викривлення носової перегородки. Мляве хронічний перебіг з самого початку має одонтогенний процес. Зустрічаються алергічні та вазомоторні форми захворювання, які супроводжуються одночасно з такими ж явищами в порожнині носа. Перебіг і симптоми залежать від ураження та не мають відмінностей від симптомів у дорослих.


Основною скаргою хворого є рясні виділення з носа при ексудативних формах гаймориту. Відтік секрету з пазухи утруднений, тому виділень з носа майже немає. Від хворих надходять скарги на неприємний запах з рота, вранці відхаркування великої кількості мокротиння, сухість в глотці. Нерідко спостерігаються головні болі і розлади нервової системи (погана сосредотачіваемость, швидка стомлюваність). Під час загострення спостерігається припухлість щоки і набряк повік. Іноді бувають мокнення шкіри і тріщини біля входу в ніс.

У дітей дане захворювання успішно лікується найчастіше при призначенні звичайної фармакотерапії, яку підбирає лікар на консультації. Промивання придаткових пазух носа (без проколу) призначають тільки при рясному виділенні гною або сильному больовому синдромі.

Проводять також лазерну терапію з метою посилення ефекту від дії ліків та усунення наслідків запалення. Іноді лікування доцільно поєднувати з голкорефлексотерапією (наприклад, при важкому перебігу). У дітей повний курс лікування гаймориту залежить від тяжкості і займає від одного до двох тижнів.

Принцип лікування хронічного гаймориту у дітей той же, що й у дорослих. Рідко курс продовжують до 3 тижнів. Профілактика загострення процесу - основна рекомендація при терапії хронічного гаймориту.