Лікування гострого гаймориту, методи і препарати


Хворим рекомендовано постільний режим, якщо захворювання супроводжується підвищеною температурою. Призначають болезаспокійливі і жарознижуючі засоби: анальгін з амідопірином по 0,25 г 2-3 рази на день по 1 таблетці, сульфаніламідні препарати і ацетилсаліцилова кислота (0,5 г) з кофеїном (0,05 г) 2-3 рази на день по 1 таблетці. При виявленні різких болів, загальної інтоксикації і рясного виділень з носа, ефективно призначення в / м пеніциліну через кожні 3-4 год протягом 5-7 днів, іноді в поєднанні зі стрептоміцином (0,25 г 2 рази на день) і сульфаніламідні препарати (сульфадимезин та ін. по 0,5 г 4-5 разів на добу).


Місцеве лікування повинно бути спрямоване на заходи, що сприяють розсмоктуванню наявної інфільтрації слизової оболонки і відтоку ексудату з пазухи. Щоб полегшити відтік виділень і зменшити набряк слизової оболонки придаткових пазух в області вивідних отворів, призначають вкладати в носові ходи марлеві тампони, змочені в судинозвужувальних препаратах: отривин, галазолін, 3% розчин ефедрину по кілька разів на день в середній носовий хід, або змазування.

Краплі судинозвужувальних засобів дуже швидко потрапляють в носоглотку по нижньому носовому ходу, а при запаленні придаткових пазух носа, необхідно впливати препаратом на слизову оболонку середнього і верхнього носового ходу бічної стінки. Для цього використовують методику, запропоновану А. Ф. Івановим: пацієнт наливає 10 крапель 2-3% розчину ефедрину в чайну ложку, так як він надає судинозвужувальну дію на більш тривалий час, і лежачи на спині, треба закинути голову назад і трохи набік в хвору сторону і вливає краплі в уражену порожнину носа. Залишаючись в такому положенні 2-3 хв, необхідно закрити пальцем здорову половину носа і зробити ряд сильних видихань і вдихань через хвору половину; потім, почекавши ще 5 хв, можна вставати. Невелика частина рідини, влитий в ніс, найімовірніше через носоглотку потрапить в рот, в такий момент хворий, не піднімаючи голови, може скористатися хусткою і виплюнути її. Такі процедури роблять 3-4 рази на день; якщо вночі сильно закладе ніс або накопичиться багато мокротиння, можна повторити це ще раз вночі. Від таких процедур звужене вихідний отвір додаткової пазухи, внаслідок набрякання слизової оболонки, розширюється, а у деяких хворих можна бачити безпосередньо з-під середнього носового ходу витікання гною.

Після припинення фази гострого гнійного запалення, рекомендовані фізіотерапевтичні процедури (солюкс, синє світло). Їх необхідно повторювати кілька разів на день по 10 - 15 хв, за умови, що інтенсивність опромінення повинна бути такою, щоб надавати приємне відчуття тепла. Помітний ефект дають діадинамічний струми (від 5 до 8 процедур, по 10 хв кожен день), УВЧ-терапія (від 8 до 10 сеансів, по 10 хв кожен день до 10 днів). Необхідно закапати в ніс судинозвужувальні препарати перед тепловою процедурою з тим, щоб був вільний відтік виділень з пазухи. Також застосовують процедуру діатермії (8-10 сеансів по 15-20 хв), яка дає хороший ефект і веде до нормалізації запаленої-потовщеною слизової оболонки хворий пазухи.

Якщо процес одужання затягнувся і присутній рясне виділення гною, за відсутності прогресу в лікуванні, необхідно призначити прокол і промивання пазухи з подальшим введенням в неї стрептоміцину (250000 ОД) або пеніциліну (300 000-500 000 ОД), або їх поєднання. Швидке лікування відбувається нерідко після звільнення пазухи від ексудату. Найбільш ефективним методом вважається пункція з встановленням поліетиленовою трубочки в порожнину пазухи, через яку проводять промивання пазухи кортикостероїдними препаратами та антибіотиками (суміш в розчині) протягом тижня.

Абсцес (флегмона) орбіти, менінгіт, внутрішньочерепної абсцес, сепсис є показанням до хірургічного втручання.