Гострий одонтогенний гайморит - причини, симптоми і лікування


Перші симптоми захворювання проявляються гострими запальними явищами в області альвеолярного відростка верхньої щелепи (область одного або декількох зубів схильні болю, який посилюється при перкусії і тиску на них, інфільтрація ясен, гіперемія). Потім з носового ходу відповідної сторони з'являються слизисто-гнійне виділення, з'являється відчуття розпирання і тяжкості в області верхньої щелепи. Відзначається нападоподібний головний біль. Температура тіла може підвищуватися в межах 38-40С. Як правило, у хворого з'являється озноб, що супроводжується разбитостью і загальним нездужанням. Відзначається сльозотеча на хворій стороні і світлобоязнь.


Припухлість щоки можна виявити при об'єктивному обстеженні. Перкусія та пальпація в області верхньощелепної пазухи викликає різкий біль. Можна відзначити гіперемію і набряклість слизової оболонки носової порожнини відповідної половини при передній риноскопії, а також припухлість переднього кінця нижньої або середньої раковини. У середньому носовому ходу спостерігається виділення гнійного або слизисто-гнійного характеру.

В аналізі периферичної крові відзначається прискорене ШОЕ, нейтрофільний лейкоцитоз. При проведенні рентгенологічного дослідження і диафаноскопии виявляється затемнення пазухи. Вдається виявити горизонтальний рівень ексудату, що скупчився в пазусі, на рентгенограмі. При здійсненні діагностичної пункції пазухи отримують відокремлюване гнійного або слизисто-гнійного характеру.

Лікування необхідно розпочати з усунення або дренування вогнища одонтогенний інфекції в області верхньої щелепи, а також провести всі необхідні заходи для видалення ексудату з верхньощелепної пазухи. Причинний зуб піддається видаленню. При наявності гострого гнійного остеомієліту, періоститу гнійний осередок розкривають внутрішньоротовим доступом в білящелепних м'яких тканинах. Потім пунктируют верхнечелюстную пазуху. Якщо виявляють наявність ексудату, то він підлягає відсмоктуванню за допомогою шприца, після цього пазуха повинна промиватися розчином антисептика або антибіотика. У пазуху через голку можна ввести пластмасовий катетер з мета її дренування і періодичного промивання. Повторні пункції виробляють, якщо постійний катетер не використовують. Спільно з хірургічним втручанням призначають гипосенсибилизирующие, антибактеріальну терапію, регулярне застосування судинозвужувальних засобів. Призначають фізіотерапію після вилучення ексудату з пазухи.