Ознаки гострого гаймориту у дорослих і дітей


До основних клінічних симптомів при гострому гаймориті відносять відчуття напруги та тиску в місці ураження пазухи; при важких випадках виникають сильні болі, що локалізуються в межах верхньощелепної пазухи і в області чола, скроні, виличної області; при односторонньому процесі - захоплюючи всю половину обличчя і при двосторонньому процесі - всю лицьову поверхню. Ці симптоми нерідко супроводжуються зубним болем у відповідній половині верхньої щелепи, яка при жуванні посилюється. Характер болю залежить від здавлювання нервів колатеральним набряком і від інфекційного невриту гілок трійчастого нерва. У хворих на гайморит з'являються виділення з носа, у супроводі з порушенням носового дихання.


Неприємні відчуття з'являються у хворого в області носа і навколоносовій області, які з часом наростають. Характер болю: ввечері - наростаючий, вранці - менш виражений. У міру прогресування хвороби біль як би "втрачає" своє місце локалізації, і пацієнт починає скаржитися на біль по всій голові. При односторонньому процесі болі спостерігаються з одного боку.

Класичний симптом гаймориту - це головний біль. Біль виникає з причини накопичення гною в запальній пазусі. Подібні неприємні відчуття при гаймориті мають давить характер, часто розташовуються в області чола, «позаду очей». При цьому хворий може поскаржитися на біль, який посилюється при підніманні повік або натисканні на підочноямкову область. Характер головних болів при гаймориті може виявлятися її помітним полегшенням в положенні лежачи або через ніч, це відбувається через вихід гною з ураженої пазухи.

У пацієнта закладеність носа. Утруднене носове дихання. Голос набуває гугнявий відтінок. Це ознаки того, що закладені обидві половини носа. При цьому спостерігається постійне утруднення носового дихання або з невеликими полегшеннями. Закладеність може бути поперемінна: правої або лівої половин носа.

Нежить. Як правило, у хворого спостерігається слизової виділення з носа прозоре або гнійне - жовтого або зеленого кольору. Але якщо ніс сильно закладений, цього симптому може не бути, як згадувалося вище - утруднений відтік з пазухи.

Температура тіла до 38 і вище. Цей симптом буває при гострому гаймориті. Температура тіла підвищується рідко при хронічному процесі.

Нездужання - ще один симптом гаймориту. Це виражається слабкістю, стомлюваністю, порушення сну, відмова від їжі.

Також можна почути скарги на такі симптоми: сльозотеча на стороні поразки, світлобоязнь, зниження нюху. При виявленні перших ознак захворювання, особливо при змішаній і гнійної формах гаймориту, у пацієнта спостерігається озноб, відзначається підвищення температури тіла, розлад загального стану. З'являється колатеральний набряк нижньої повіки і набряклість щоки на стороні поразки.

Симптоми гаймориту при ГРЗ накладаються на симптоми респіраторної інфекції, що служить причиною розвитку гаймориту. Перші ознаки захворювання - загальне нездужання, підвищення температури, закладеність носа, озноб, чхання, нежить. До вищеперелічених симптомів скоро приєднується біль в обличчі, зачіпає в зуби, чоло, корінь носа. Якщо натиснути на підочноямкову область особи - біль посилиться (особливість при гаймориті, один з показових симптомів). У рідкісних випадках може статися набряк і почервоніння повік.

2-3 тижні займає перебіг гострого гаймориту, потім пацієнт одужує.