Причини виникнення і методики лікування вітіліго


У сучасному світі зовнішність людини відіграє дуже важливу роль. Тому виглядати добре - це завдання кожної жінки і чоловіки. Але існують стани, при яких мати красиву однотонну шкіру складно.

Зміст

 • Нормальний колір шкіри і його порушення
 • Чому з'являється вітіліго?
 • Методи боротьби з вітіліго

До таких захворювань відносять і вітіліго. Це мало вивчена дерматологічна хвороба, яка доставляє багато естетичного і психологічного дискомфорту своєму власникові. Тому в цій статті ми спробує розібратися, що таке вітіліго, від чого воно з'являється і яке існує лікування.


Нормальний колір шкіри і його порушення

Колір шкіри людини залежить від кількості в ній пігменту меланіну. Меланін синтезують спеціальні клітини, які називаються меланоцитами. Вони знаходяться в базальному шарі епідермісу шкіри. Меланін відкладається в меланоцитах у вигляді гранул, які при необхідності потрапляють в клітини верхнього шару шкірного покриву, де і виконують свої функції і обумовлюють колір шкіри людини.

Меланін виробляється під дією ультрафіолетового випромінювання. Основна і дуже важлива функція даного пігменту полягає в захисті шкірного покриву і всього людського організму від шкідливої ​​дії сонячного випромінювання.

Всіма улюблений засмага - це не що інше, як захисна реакція організму, своєрідний екран на шляху шкідливого сонячного світла.

Якщо у світлошкірих людей в епідермісі знаходяться тільки поодинокі гранули меланіну, то у темношкірих епідермальні клітини повністю заповнені захисним пігментом.
Існують захворювання, які характеризуються таким процесом, як порушення пігментації шкіри - дисхромії. Їх можна поділити на 2 групи:

 • гиперпигментации (веснянки, пігментні невуси, родимки і ін.);
 • гипопигментации (альбінізм, вітіліго).

Чому з'являється вітіліго?

Як і всі шкірні ураження, вітіліго відноситься до загадкових і маловивченим станів. До сьогодні вчені-медики так і не розкрили причини виникнення вітіліго і механізм його утворення. Існує кілька гіпотез про походження даного захворювання, але основна частина відкриттів все ще попереду.

Фактори, які сприяють утворенню вітіліго:

 • збій в роботі ендокринної системи (дисфункція щитовидної залози, статевих залоз, гіпофіза, наднирників та ін.);
 • важка психічна травма;
 • збій в роботі вегетативної нервової системи (переважання симпатичної іннервації);
 • аутоімунні порушення;
 • нестача в організмі ферменту тирозинази, який бере участь у синтезі меланіну;
 • генетична схильність до дерматози;
 • глистная інвазія;
 • захворювання ШКТ та інші хронічні хвороби внутрішніх органів;
 • хронічна інтоксикація різними хімічними сполуками.

Як виглядає вітіліго?

Вітіліго - це дерматоз, в основі якого лежить порушення функції пігментації шкіри з утворенням депігментованих плям на шкірному покриві різної форми і розміру. Зустрічається дане захворювання у людей практично всіх вікових категорій, але найчастіше дебют вітіліго припадає на вік 20-30 років.

Поширений дерматоз повсюдно, вражає людей різного расових приналежностей, жінки хворіють дещо частіше, ніж чоловіки.

У літературі можна зустріти кілька застарілих синонімів вітіліго:

 • песь;
 • хвороба білих плям;
 • ряба шкіра;
 • лейкопатія.

Незважаючи на причини, хвороба вітіліго має характерні зовнішні ознаки. На шкірі розвиваються депігментовані плями (світлі, білі ділянки). Вони мають різний розмір, форму, діаметр. Плями оточені периферичної зоною з трохи підвищеною пігментацією, яка повільно і плавно переходить в нормальний колір навколишнього вогнища шкіри.

Депігментовані плями схильні до периферичної росту і злиття один з одним, після чого утворюються великі химерні за формою вогнища.

Знебарвлення всієї шкіри зустрічається вкрай рідко. Дані ділянки поразки не доставляють хворому абсолютно ніякого фізичного дискомфорту, вони не болять і не чешуться.

Волосся у вогнищах знебарвлення часто змінюють свій колір - стають сивими, послаблюється функція освіти шкірного сала і потовиділення ураженої шкіри. При даному захворюванні існує підвищений ризик розвитку сонячних дерматитів і опіків.

Важливо знати і запам'ятати такі факти:

 • вітіліго - це незаразні стан;
 • дана депигментация абсолютно Ніяк не примножує шансів на розвиток злоякісних новоутворень шкіри в порівнянні з іншими людьми;
 • вогнища ураження не викликають свербіння, печіння і болючості, в цілому вони абсолютно безпечні для здоров'я людини, але негативно впливають на психологічний стан володаря плям.

Встановити діагноз вітіліго симптоми, якого є типовими, зовсім не складно, достатньо тільки провести уважний огляд утворень. Диференціювати хворобу необхідно зі схожими зовні станами: висівкоподібним лишаєм, лейкодерма, гіпомеланоз, частковим альбінізму.

Методи боротьби з вітіліго

На жаль, вітіліго відноситься до захворювань, які важковиліковний. Лікування ускладнює і те, що невідомі точні причини і механізми розвитку депігментованих плям. У деяких випадках спостерігається самолікування. А іноді й весь комплекс відомих методик боротьби з дерматозом не допомагає.

В арсеналі сучасної медицини є кілька ефективних методик, як вилікуватися від вітіліго:

ПУВА-терапія

Даний метод лікування грунтується на опроміненні уражених ділянок ультрафіолетовими променями з прийомом фотоактивних лікарських засобів. Використовується в лікуванні псоріазу, вітіліго, атопічного дерматиту, грибовидного мікозу.

Суть методу полягає в прийомі всередину або зовнішньо у вигляді кремів лікарських засобів, які містять псорален (речовина, яка сприяє фотосенсибілізації). Дії ультрафіолету піддають окремі ділянки або все тіло пацієнта (залежить від площі ураження).

Процедури проводять через день. При ефективності методики після кількох сеансів пігментація починає відновлюватися.

Лазерне лікування вітіліго

Терапія депігментації лазером з насадкою UV-B сприяє регресу білих плям і попереджає утворення нових елементів. Хороші результати лазеротерапія показує при початкових стадіях, коли в осередках ще присутні пігментні клітини.

Зазвичай після 4-5 сеансів площа ділянок ураження скорочується, в центрі з'являється пігментація. Курс терапії становить 10-20 процедур (1-2 сеансу в тиждень).

Лікування глюкокортикоїдних гормонами

Використовують дані препарати системно та локально. Іноді така терапія дає позитивні результати. Але тривало таке лікування не можна проводити, тому що кортикостероїди мають багато побічних ефектів.

Вітамінотерапія та загальнозміцнюючу лікування

Іноді використовується в комплексному лікуванні вітіліго причини, якого невідомі. Призначають вітаміни з групи В (тіамін, цианкобаламин, нікотинова кислота, кокарбоксилаза та ін.), Вітамін А, С та інші. У комплексному лікуванні обов'язково застосовують комплекс мікро- і макроелементів: цинк, залізо, мідь, йод та ін.

Відбілювання шкіри

Це самий радикальний метод терапії, коли площа ураження шкіри займає 75% і більше і всі інші методи лікування виявилися неефективними. Суть полягає у відбілюванні залишилася пигментированной шкіри. З цією метою застосовують препарати на основі монобензона (гідрохінон). Даний метод має багато побічних ефектів і протипоказань.


У кожному разі самостійно займатися лікуванням вітіліго не можна, так само, як і затягувати з візитом до дерматолога. Адже вітіліго схильне до постійного прогресування, а маленькі ділянки вилікувати набагато легше, ніж великі. Тільки лікар обстежує вас на предмет інших подібних захворювань, поставить точний діагноз і підбере програму терапії, яка підходить саме вам. Будьте здорові!