Рак шийки матки - симптоми, методики лікування та профілактика захворювання


Якщо вам від 15 до 54 років і ви жінка - ви в групі ризику! Це захворювання нещадно до красивим, розумним і успішним, для нього немає значення хто ви. За частотою рак шийки матки поступається лише перше місце раку ендометрія.

Зміст

 • Що ж таке рак шийки матки?
 • Діагностика захворювання
 • Лікування раку шийки матки
 • Профілактика раку

Він не виникає на порожньому місці, йому завжди передує фоновий або передраковий процес на шийці (дисплазія, лейкоплакія і так далі), а в 90% випадках - відбувається первісне зараження вірусом папіломи людини (ВПЛ)! Ці патологічні стани на шийці є майже у кожної жінки, тільки вона про них не знає, оскільки не регулярно відвідує гінеколога, а потім на «черговому» профогляду через 5 років або навіть раніше виявляється запущена форма раку!


Необхідно знати - рак шийки переможемо незалежно від стадії процесу! І у 9 жінок з 10 з діагнозом рак, діагностованому на ранніх стадіях, успішність лікування в 100% випадках. І зараз не новина, що деяким жінкам вдається завагітніти і народити після вилікуваного онкологічного захворювання!

Що ж таке рак шийки матки?

Це злоякісне новоутворення в області шийки матки. В залежності від структури тканини, з якої розвивається пухлинний процес, розрізняють аденокарциному і плоскоклітинний рак.

Аденокарцинома зустрічається в 20% всіх випадках раку шийки матки, являє собою злоякісну епітеліальну пухлину у вигляді залізистих клітин, що вистилають епітелій шийки матки (в області цервікального каналу, який покритий циліндричним епітелієм).
Діагноз видоспецифічності пухлини ставиться на підставі гістологічного дослідження. Якщо ж раковий процес зачіпає багатошаровий плоский епітелій, що покриває зовнішню частину шийки матки, то гістологічно ми маємо справу частіше з плоскоклітинний рак.

Класифікації раку шийки матки Імовірність лікування Співвідношення серед хворих
Стадія по FIGO 0 Стадія по FIGO I Стадія по FIGO II Стадія по FIGO III Стадія по FIGO IV
Карцинома преінвазивного Рак, обмежений шийкою матки Пухлина з поширенням за межі матки, але без проростання стінки таза або нижньої третини Пухлина з поширенням на стінку таза, ураження нижньої третини піхви і порушення функції нирки Пухлина поширюється на слизову оболонку сечового міхура або прямої кишки і / або виходить за межі малого таза
100% 85% 65% 35% 7%
- 47% 28% 21% 4%

Плоскоклітинний рак епітелію шийки матки найчастіше спровокований канцерогенну дію вірусу папіломи людини і зустрічається в 80% випадках захворюваності.

Діагностика захворювання

Як уже згадувалося раніше рак шийки матки не викликає больових відчуттів, тому часто виявляється тільки при цитологічному дослідженні. До основних методів діагностики раку відносять:

 • Кольпоскопія, при якій мікроскопічно можна побачити початкові ознаки раку або передракові захворювання шийки матки (дисплазія). Для того щоб дисплазія перейшла в рак необхідно від 2 до 10 років. Тобто передракові стани шийки матки це патологічні стани, при яких в клітинах епітелію відбувається гіперплазія, диференціювання і дозрівання, але не спостерігається ще атипии клітинних ядер. Крім дисплазії до таких процесів відносять - лейкоплакию, полліпоз, кондиломатоз, еритроплакія і аденоматоз шийки матки.
 • Цитологічне дослідження.
 • ПАП - тест - допомагає виявити різні зміни в клітинах, що передують розвитку раку шийки матки. Перший раз тест проводиться через три роки від моменту початку статевого життя або в 21 рік, і якщо протягом трьох років поспіль тест негативний, то надалі його виконують 1 раз на 2 роки до 65 років. Проводити ПАП - тест рекомендується з 10 по 14 день менструального циклу і за 2 дні до його проведення не користуватися вагінальними медикаментами, місцевими контрацептивами.
 • Капсидний тест. За допомогою даної методики можна зробити прогноз ризику прогресування диспластичних процесів, виявлених при використанні ПАП - тесту.
 • Біопсія. Під час неї відщипується шматочок ураженої тканини на стику з незміненим епітелієм, після чого проводиться гістологічне дослідження, за допомогою якого вже можна побачити глибину ураження опухолевидной інвазії.
 • Вишкрібання цервікального каналу. Так само отриманий матеріал вирушає на гістологічне дослідження, де проводитимуться його диференціювання.
 • Комп'ютерна томографія. Дозволяє виявити ступінь інвазії пухлинної тканини.
 • ПЛР на вірус папіломи людини. Вже офіційно доведено наукою, що основна роль у розвитку раку шийки матки належить вірусу папіломи людини, а саме онкогенним штамів (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 82 ). Потрапляючи в організм жінки, частіше статевим шляхом, вірус вражає клітини епітелію шийки матки і вбудовується в її генетичний апарат, викликаючи зміни в структурі клітини, які призводять до розвитку дисплазії. При хорошому імунітеті вірус може покинути організм самостійно, в іншому випадку - розвивається передраковий стан шийки матки. Єдиний спосіб профілактики розвитку дисплазії при ВПЛ - носійство - це вакцинація від нього, і краще її проведення - до потрапляння вірусу в організм.

Які ж ознаки раку шийки матки

Ми вже знаємо, що на ранніх стадіях жінка може і не знати про підступний захворюванні. Перші видимі симптоми раку шийки матки - це кров'янисті або слизові виділення зі статевих шляхів, частіше контактні після статевого акту, обумовлені руйнуванням кровоносних судин прилеглих до опухолевидную вогнища.

При ураженні раком лімфатичних судин може спостерігатися ликворея (прозорі рясні виділення). Виділення можуть бути смердючими (при розпаді пухлини). При стисненні пухлиною лімфатичних судин з'являється застій ліфи в лімфатичних судинах нижніх кінцівках, а це призводить до виражених набряків на ногах. Коли процес вже зачіпає нервові сплетення в крижової області, то тоді рак уже «болить», але це вже запущена стадія, як правило.

При проростанні пухлини в сечовий міхур - відзначається порушення відтоку сечі, її застій і проблеми з сечовипусканням. Поразка прямої кишки клінічно проявляється порушенням стільця.

Основні причини і ризики

Згідно досліджень Національного Інститут онкологічних захворювань (США) основні причини хвороби:

 • вірус папіломи людини;
 • раніше початок статевого життя;
 • безладні статеві зв'язки;
 • недостатнє або некваліфіковане лікування;
 • куріння;
 • порушенні роботи імунної системи;
 • зайва вага;
 • спадкові фактори;

У світі налічується понад 100 штампів ВПЛ. Більше 40 з них передаються статевим шляхом. 15 з них відносять до особливо небезпечних і можуть викликати рак.


Сучасні вакцини успішно справляються з штампами HPV-16 і HPV-18, що покриває більше 70% випадків причин раку шийки матки.

Лікування раку шийки матки

Лікування раку шийки матки залежить від ступеня поширеності процесу.

 1. Конізація шийки матки. При ураженні епітелію шийки матки без проростання углиб тканини. Методика процедури полягає в тому, що за допомогою спеціального конуса циркулярно в області цервікального каналу віддаляється уражена тканина.
 2. Перед хіміотерапією жінка за бажанням може зберегти свої яйцеклітини в кріобанку, для майбутніх програм ЕКЗ, щоб не пошкодити тканину яєчника під час протипухлинною терапією.
 3. Хіміотерапія. Застосовуються препарати, що зупиняють поділ пухлинних клітин.
 4. Променева терапія. За допомогою променів так само зупиняється поділ клітин в опухолевидной тканини і поширення метастазів.
 5. Поєднання хіміотерапії з променевою терапією, що допомагає знизити частоту прогресування пухлинного процесу.
 6. Брахітерапія. Локальне опромінення шийки матки.
 7. Хірургічне видалення шийки матки окремо або разом з маткою.
 8. Симптоматична терапія. Проводиться при запущених формах раку шийки матки. При больових симптомів використовують анальгетики (частіше наркотичні). При кровотечі - тампонування і зупиняють кров терапія. При анемії - препарати заліза, переливання крові. При порушенні відтоку сечі - стентування сечоводів.

Профілактика раку

Найефективніша профілактика на сьогоднішній день раку шийки - це регулярне відвідування гінеколога, проведення огляду шийки і взяття ПАП - мазка. А так же доведена доцільність вакцинації проти вірусу папіломи людини, особливо у дівчаток.

На другому місці після раку шийки матки стоїть рак яєчників. Він буває первинним (пухлина розвивається на незміненому яєчнику), вторинним (на тлі передракових або фонових процесів) і метастатичним (метастаз з пухлини ШКТ, матки, молочної залози - рак Кукенберга).

Так само як і рак шийки матки, залежно від поширення пухлини на передлежачої тканини розділяється по стадіях. Клінічна картина різна - від безсимптомного перебігу до ознак перитоніту і асциту. Лікування раку яєчників так само залежить від стадії процесу і практично не відрізняється від такого, як і при лікуванні раку шийки матки, але провідним методом є - все - таки хірургічний спосіб лікування.

Сучасна медицина знає про рак шийки матки практично все! Справа за малим - піклується про своє здоров'я, відвідувати регулярно гінеколога. А так же виконувати всі рекомендації, якщо раптом у вас виявлені зміни на шийки матки! Ми ж пам'ятаємо спочатку рак «не болить», а підступно прогресує без відповідного лікування! І здобути перемогу в боротьбі з ним в наш час реально! Головне вчасно розпізнати ворога! Перемоги вам у ваших починаннях! І найголовніше - здоров'я!