Симптоми, лікування і профілактика циститу у жінок


Цистит - це інфекційно-запальний процес в стінці сечового міхура, який вражає слизову оболонку (іноді може поширитися на підслизовий або м'язовий шар). Це одне з найпоширеніших захворювань сечовивідних шляхів, тому лікування циститу у жінок - це важливе питання сучасної медицини.

Зміст

 • Чому цистит - це жіноче захворювання
 • Причини запалення сечового міхура
 • Класифікація циститу
 • Клінічна картина запалення сечового міхура
 • Лікувальні заходи та профілактика


Чому цистит - це жіноче захворювання

За статистичними даними, циститом хоч раз у житті хворіла кожна друга жінка. Більшу частину пацієнток складають жінки дітородного віку (18-45 років), але і серед дівчат і жінок у менопаузі цистит - не рідкість. Ознаки циститу у жінок різних вікових категорій не відрізняються, але є відмінності в етіології захворювання.

В першу чергу, схильність до інфекцій сечового міхура обумовлена ​​анатомічною будовою органів сечостатевої системи жіночого організму. Уретра (сечовивідний канал) у жінок ширше і коротше, ніж у чоловіків, зовнішній отвір уретри знаходиться близько до піхви і анального отвору, що створює прекрасні умови для проникнення інфекційних агентів.

Слизова оболонка сечового міхура має хороший механізм захисту від патогенних мікроорганізмів. Епітеліальні клітини виробляють мукополісахаридних субстанцію, яка покриває слизову оболонку і захищає її від прикріплення бактерій. Синтез цієї речовини є гормонозалежним процесом (він знаходиться під дією естрогену і прогестерону).

На тлі гормонального дисбалансу (ендокринні захворювання, менопауза, дитячий вік) виникає великий ризик колонізації слизової патогенними бактеріями через відсутність природного захисту.

Причини запалення сечового міхура

У переважній більшості випадків цистит - це висхідна інфекція (збудник проникає з анального отвору, піхви через уретру в сечовий міхур). У 80% хворих при бактеріологічному дослідженні сечі виявляють кишкову паличку.

На другому місці - стафілококи, потім клебсієла, синьогнійна паличка, протей. Останні збудники переважають у тих випадках, коли захворювання виникає після інструментальних втручань на сечовивідних шляхах, при тривалому прийомі антибіотиків при циститі або іншої патології.

Якщо запалення розвивається на тлі гінекологічної інфекції, то його причиною можуть бути мікоплазми, хламідії, гарднерели, кандиди, трихомонади, гонококи.
Факторами, які сприяють рецидиву захворювання, є хронічний пієлонефрит, сечокам'яна хвороба, аномалії в будові сечовивідних шляхів, дивертикули, стриктури уретри, нейрогенні захворювання сечового міхура.

Класифікація циститу

За патогенетичним принципом:

 • Первинний (розвивається у здорових людей, без будь-яких певних чинників).
 • Вторинний (розвивається на тлі аномалій сечовивідних шляхів або інших сприяючих факторів).

По етіології:

 • Інфекційний (специфічний і неспецифічний).
 • Термічний.
 • Токсичний.
 • Хімічний.
 • Неврогенний.
 • Радіаційний.
 • Післяопераційний.

За перебігом захворювання:

 • Гострий.
 • Хронічний (латентний і рецидивний).

За морфологічними змінами слизової оболонки:

 • Гострий - катаральний, геморагічний, фібринозний, виразковий, гангренозний, некротичний, флегмонозний.
 • Хронічний - катаральний, грануляційний, виразковий, поліпозний, кістозний, некротичний, інкрустують.

Клінічна картина запалення сечового міхура

Як правило, симптоми циститу у жінок виникають раптово, через кілька годин після дії провокуючого фактора (переохолодження, статевий контакт, інструментальне втручання). Симптоматика обумовлена ​​підвищеною рефлекторною збудливістю сечового міхура на тлі запалення. Виникає прискорене сечовипускання (полакіурія), кожні 30-40 хвилин пацієнтці потрібно спорожнити сечовий міхур.


При важких формах хвороби хворі можуть мочитися кожні 15-20 хвилин і вдень і вночі. Акт сечовипускання ставати хворобливим (дизурія), виникають різі по ходу уретри, можливі болі різного характеру по низу живота. Накопичення навіть невеликої кількості сечі призводить до скорочення сечового міхура і імперативного позиву (може розвиватися нетримання сечі). Сеча може міняти колір і прозорість (каламутна або червона).

Симптоми і лікування циститу у жінок відрізняються між собою залежно від того, який збудник викликав інфекцію.

Потрібно знати, що гостре запалення не супроводжується підвищенням температури тіла, так як слизова сечового міхура не має здатності до резорбції інфікованої сечі. Якщо на тлі циститу підвищується температура і з'являється озноб, то це свідчить про розвиток висхідного пієлонефриту або гіпертермія обумовлена ​​основним захворюванням, на фоні якого виникло запалення сечового міхура (грип, ангіна, аднексит).

У середньому захворювання триває 5-8 днів. При адекватної терапії біль і прискорене сечовипускання зникають на 2-3 день.

Лікувальні заходи та профілактика

Хворі не вимагають госпіталізації. Лікування в домашніх умовах циститу цілком можливо. Всі обстеження вони можуть проходити в поліклініці в уролога.
З раціону харчування при загостреннях хвороби потрібно прибрати гострі, смажені страви, м'ясні бульйони, консерви, приправи, копченості.

Лікувати цистит у жінок в домашніх умовах потрібно зі зняття больового синдрому і прискореного сечовипускання. З цим завданням допоможуть впоратися теплові процедури (розслаблюють гладкі м'язи сечового міхура і запобігають їх спастичні скорочення). Підійдуть сидять ванни, тепла грілка на низ живота.

Знеболюючі та спазмолітичні таблетки від циститу потрібно приймати, якщо теплові процедури не досить ефективні. З цією метою використовують анальгін, баралгін, папаверин, но-шпу.

Найголовніше ліки від циститу - це антибіотики (УВАГА! При вагітності лікування може мати свої нюанси, докладніше ми писали тут http://ladymadonna.ru/цистит-у-беременных). В якості етіотропної терапії інфекцій сечовивідних органів на сьогоднішній день широко використовують групу фторхінолонів, які володіють сильним антибактеріальну дію і високою активністю проти всього спектру збудників інфекції (норфлоксацин, ципрофлоксацин, офлоксацин). Також використовують групу пеніцилінів. При гострому циститі ефективні препарати нитрофурана (фурадонін, фурагін), сульфаніламіди. Курс антибактеріального лікування 5-7 днів.


Профілактика запалення сечового міхура полягає в ретельній і правильної особистої гігієни, не допускати переохолоджень, не допускати переповнення сечового міхура, нормалізації стільця, після статевого акту потрібно помочитися. Під час менструацій потрібно часто міняти гігієнічні прокладки.


Якщо дотримуватися цих нескладних правил, то скоріше за все ви забудете, що таке цистит.