Сучасні методи лікування варикозу без операції


Варикозна хвороба вен досить поширене захворювання, особливо серед жінок. За статистикою їм страждають в різного ступеня вираженості до 90% людей від 30 років. Найчастіше вражаються вени нижніх кінцівок, що пов'язано з більшою статичним і динамічним навантаженням на них.

Зміст

  • Причини варикозної хвороби
  • Що відбувається з венами при варикозі?
  • Методики лікування варикозної хвороби вен
  • Народні методи лікування

Варикозна хвороба - захворювання хронічне, що виявляється здуттям вен внаслідок ураження їх клапанного апарату і виникненням зворотного кровотоку.


Причини варикозної хвороби

Пусковими факторами початку хвороби є спадкова схильність, навантаження на ноги (ходьба, тривале стояння, сидіння, аеробні заняття, важка атлетика), надмірна теплової фактор (сауни, бані, гарячі ванни), зайву вагу.

Окремо варто згадати про вагітність, пологи та лактації. Перераховані стану у жінок здатні сильно змінити гормональний фон і негативно вплинути на тонус венозної стінки, в'язкість крові, роботу клапанного апарату вен. Саме тому ризик появи варикозу зростає після пологів і при прийомі оральних контрацептивів.


Що відбувається з венами при варикозі?

Для чіткого розуміння безопераційних методів лікування варикозної хвороби, потрібно добре уявляти механізм ураження вени. Коротко це можна описати таким чином.

Провокуючий фактор призводить до уповільнення венозного струму крові, її загущення і розвитку пристінкового запалення судини. Запальний процес вражає всю товщу стінки вени, приводячи до зменшення гладком'язових волокон і колагену. Все це знижує тонус судин, руйнує венозні клапани і викликає зворотний потік крові з перевантаженням зовнішніх підшкірних вен.

З часом останні розширюються і з'являється видимий косметичний дефект: звита судинна мережа, розширені капілярні зірочки. При прогресуванні захворювання приєднуються такі симптоми як біль, важкість у ногах, нічні судоми, набряки і нарешті тромбофлебіти з трофічними виразками.

Методики лікування варикозної хвороби вен

До недавнього часу всі методи лікування зводилися до хірургічного видалення або перев'язці ураженої вени. Оперативна методика досі залишається основною при запущеному і вираженому варикозі, при наявності ускладнень (тромбофлебіт, трофічні виразки). Хірургічний метод має і свої мінуси: використання анестезії, наявність швів, перебування в стаціонарі до 7 днів, тривалий період реабілітації і обмеження повсякденної активності.

Ось чому так важливо починати лікувати хворобу саме на ранній стадії, коли можна вдатися до неоперативний лікуванню варикозу і отримати хороший результат. Слід зазначити, що сучасні технології (лікування варикозу без операції) дозволяють позбутися від захворювання і в запущених стадіях, але ефективність такого лікування буде звичайно ж нижче.


На сьогоднішній день існує декілька ефективних методик, при яких проводять лікування варикозу без операції.

Склеротерапія вен нижніх кінцівок

Застосовується склеротерапія як самостійно, так і в комплексі з хірургічним методом лікування. Єдина умова - збереження клапанного апарату вен, яку можна перевірити при ультразвуковому дослідженні (УЗДГ вен нижніх кінцівок). Зазвичай для лікування буває досить від 2х до 6 сеансів склеротерапії. Судинні зірочки також з успіхом видаляють цим методом.

Суть методу полягає у введенні в уражену вену спеціального склерозирующего речовини, що приводить до злипання стінок посудини і припиненню за нього кровотоку. Раніше використовували рідкі склерозанти і отримували недостатній лікувальний ефект. Основний мінус таких препаратів - швидке вимивання з вени.

Тепер же у всіх клініках флебологи намагаються застосовувати піну. Остання рівномірно заповнює порожнину посудини, виштовхуючи з нього всю кров. Після введення пінного розчину виникає асептичний хімічний опік стінок вен і їх швидке злипання (спадання).

Через якийсь час порожнину вени заростає сполучною тканиною і перетворюється на тоненький джгут, майже не помітний під шкірою. Таким чином досягається і лікувальний і косметичний ефект.

Склеротерапія досить безболісна, проводиться в амбулаторних умовах без анестезії тонкими голками, які вводяться у вену. Іноді можливе невелике печіння по ходу вени під час процедури і після неї.


Після закінчення сеансу на ногу одягається компресійний трикотаж (панчіх 2-3 ступеня компресії). Пацієнта просять не знімати панчіх близько 5-7 днів до наступного сеансу, що не нагрівати кінцівки (виключені сауни і ванни), не вживати спиртні напої і сигарети.

В цілому можна вести звичайний спосіб життя, ходити на роботу. Перебування на лікарняному листі не потрібно. Мало того, після сеансу склеротерапії рекомендується швидка ходьба близько 30 хвилин для профілактики тромбів.

Ефективність склеротерапії, можливі ускладнення та протипоказання

Метод з використанням сучасних препаратів (Фибро-Вейн і етоксісклерола) високо ефективний і дозволяє позбутися від 85% варикозних вен і судинних зірочок!

Ускладнення після процедури виникають рідко і пов'язані в основному з попаданням піни під шкіру (некроз), недостатньою компресією (поява тромбів), алергією на препарат.

Зміна кольору шкіри по ходу вени (пігментація і синці) бувають часто і як правило зникають з часом.

Основними протипоказаннями до склеротерапії є вагітність і лактація, алергія, інфекційні ураження шкіри кінцівок, тромбози і тромбофлебіти вен.

Як високоефективний метод склеротерапія легко може замінити хірургічне лікування.

Лікування варикозу лазером і методом радіочастотної абляції (Мірча)

Ці два сучасних методу лікування варикозної хвороби можна об'єднати в одну групу, оскільки суть і методика їх виконання практично ідентичні.

У першому випадку лікування проводиться за допомогою новітнього лазера, тобто використовується теплова енергія лазерного випромінювання. Під контролем ультразвуку в вену вводиться спеціальний лазерний електрод, який, викликаючи термічний опік, і «заварює» судину. При радічастотной абляції (Мірча) на внутрішню стінку вени впливає радіочастотне випромінювання. І в тому і в іншому випадку відбувається злипання стінок ураженої судини і повне вимкнення його з кровотоку. Далі процес заміщення вени сполучною тканиною відбувається так само, як і при склеротерапії.

Процедура проходить під місцевим знеболенням, в амбулаторних умовах і обов'язково під контролем УЗ. Далі реабілітація як і при склеротерапії: компресійний білизна при варикозі 2й ступеня компресії і ходьба для профілактики тромбів. Приступити до роботи пацієнт може вже наступного дня. Плюси такого лікування - відсутність використання склерозантів і як наслідок алергії на них.

Лазерне лікування варикозу і радіочастотна абляція більш дорогі, але менш безпечні. Після процедури практично не буває пігментації і синців. Добре підходить лазер для видалення дрібних судинних зірочок. Вибір між лазерним лікуванням і Мірча стоїть за лікуючим лікарем і робиться виходячи з тяжкості варикозу, супутніх захворювань, цілей лікування та фінансового становища хворого. У США і Європі лікування варикозу лазером дуже поширене.

Мікрофлебектомія

Даний метод є малоінвазивним хірургічним. Замість розрізів на шкірі роблять невеликі проколи, через які гачками витягають варикозну вену і видаляють. Таким чином, мікрофлебектомія не вимагає накладення швів і зберігає працездатність пацієнта. Проводиться вся процедура під місцевим знеболенням, пацієнт залишається в клініці всього на день. Синці після операції розсмоктуються протягом 1-2х місяців.

У порівнянні з безопераційним методом мікрофлебектомія дешевша, але і більш травматична. За ефективністю - не поступається склеротерапії.

Гірудотерапія

Лікування п'явками практикувалося з давніх часів і залишається й донині затребуваною процедурою. Секрет гірудотерапії полягає в спеціальному речовині, яка виробляється слинними залозами п'явок. Гірудин за своєю суттю - природний антикоагулянт, розріджує кров.

За кілька сеансів гірудотерапії знижується в'язкість крові, поліпшується кровотік в венозної мережі кінцівок, розчиняються дрібні пристінкові тромби. Як наслідок знижуються больові відчуття в ногах, відчуття важкості і втоми, зменшуються судоми і набряки.

Ефективність гірудотерапії при варикозі буде вище в комплексі з медикаментозним лікуванням. Кількість сеансів призначає лікар. Протипоказанням до лікування є дитячий вік, захворювання крові з підвищеною кровоточивістю, ураження шкіри кінцівок. Гірудотерапія при варикозі не призначається вагітним!

Народні методи лікування варикозної хвороби

Існує багато рецептів для лікування варикозу народними засобами в домашніх умовах. Не варто зупинятися на них докладно, поясню чому. Всі настоянки, трави, примочки, компреси не мають ніякого доведеного ефекту в лікуванні варикозної хвороби! Вони лише відволікають від основної терапії. Час упускається, хвороба прогресує, а лікувальний ефект так і не досягається.

При перших ознаках варикозної хвороби вен варто звертатися до лікаря, а не лікуватися самостійно. Тільки доктор зможе оцінити ступінь ураження вен і призначити ефективний курс лікування.