Хронічний гайморит - причини, симптоми і лікування


Хронічний гайморит - це запалення в гайморових пазухах, яке виникає внаслідок тривалого (більше 6 тижнів) перебігу гострого процесу або частого його повторення під впливом всіляких місцевих і загальних факторів. Продовженням гострого процесу є, як правило, хронічне запалення гайморових пазух.

Найчастіше зустрічаються такі форми гаймориту хронічного, як полипозная, гнійно-полипозная і гнійна, трохи рідше - пристеночно-гіперпластичних і катаральна алергічна і зовсім рідко - казеозная, холестеатомние, озеозная і некротическая форми.


Типовою ознакою ексудативних форм гаймориту хронічного є виділення з носової порожнини різного виду і якості, частіше з однієї половини носа. Ці виділення можуть бути невеликими під час поліпшення стану хворого і рясними в гострий період захворювання.

При захворюванні гайморитом у хворого гнійні виділення з носової порожнини можуть бути як густими, так і рідкими, із запахом, насилу отсмарківаться, насихают корками.

Гаймориту катарального супроводжують рясні тягучі слизові виділення, часто затримуються в носовій порожнині, при підсиханні утворюють кірки.

Серозний алергічний гайморит супроводжується зазвичай рідкими серозними виділеннями, які відходять порціями. Накопичуючись в пазусі, такі виділення при певних положеннях голови швидко стікають у носову порожнину. Нерідко превалюючою скаргою буває неприємний запах, який відчуває хворий. Порушення нюху і навіть повна його втрата, частіше респіраторного характеру, наголошується на ураженій стороні гайморової пазухи.

На зниження нюху хворі завжди скаржаться і при двосторонніх хронічних процесах в верхньощелепних пазухах. Поширена або обмежена головний біль зазвичай з'являється при утрудненому відтоку виділень з пазухи або тільки в гострий період захворювання.

Загальне самопочуття і стан хворого в період ремісії зазвичай бувають задовільними, хворий звикає до аномальних явищ і порушень функцій носа. Під час ремісії хворі найчастіше не звертаються до лікаря.

При загостренні хронічного процесу часто підвищується температура тіла, погіршується самопочуття, з'являється хвороблива припухлість щоки і набряк повік, розлита або локальна головний біль. Часто в результаті частих виділень напередодні носа виникають шкірні ушкодження такі, як тріщини, припухлості, мацераріі (розм'якшення), мокреній; іноді може виникнути екзематозне поразку.