Ефективні сучасні способи лікування гаймориту


При сучасному підході лікування гаймориту використовується комплекс заходів з придушення вогнища інфекції в гайморової пазухи і відновленню дренажу. При гострому гаймориті зазвичай застосовують консервативне лікування - забезпечення гарного відтоку вмісту з пазухи. Хронічний і гострий гайморити найчастіше виліковуються при використанні звичайної фармакотерапії, яку залежно від стану хворого підбирає на консультації лікар.

При сильному больовому синдромі або рясному виділенні гною проводять процедуру промивання придаткових пазух носа (без проколу). З метою посилення ефекту лікарських препаратів та усунення наслідків запалення застосовують лазерну терапію. Повний курс лікування гострого гаймориту в залежності від тяжкості займає від двох тижнів до двох місяців. Можливе призначення антибіотики внутрішньом'язово при вираженій інтоксикації. Для зменшення набухання слизової оболонки і набряку призначають закапування в ніс судинозвужувальних засобів. Особливе значення мають фізіотерапевтичні методи лікування. Особливий ефект роблять інгаляції аерозолів антибіотиків. У важких випадках застосовують пункцію пазухи і промивання її антисептичними розчинами препаратів з подальшим введенням антибіотиків.


Лікування при гострому фронтите консервативне.

До рекомендацій відноситься постільний режим і застосування жарознижуючих засобів при високій температурі тіла. Якщо температура хворого стала вище 38 о С, то призначаються болезаспокійливі та жарознижувальні препарати: парацетамол, аспірин 3 рази на день по 0,5 г, анальгін з амідопірином по 0,25 г до 3 разів на день, або лікарські препарати, що містять своєму складі вищеперелічені. Якщо є наявність рясного виділень з носа, різких болів і загальної інтоксикації, то ефективно буде призначення антибактеріальних препаратів і сульфаніламідних препаратів (сульфадимезина та інших по 0,5 г 4-5 разів на добу).

При лікуванні гаймориту кращі результати досягаються використанні антибіотиків нових поколінь (азитроміцин, АУГМЕНТИН, цефалоспроіни 3 покоління). Якщо у пацієнта спостерігається непереносимість антибіотиків з групи пеніцилінів, то вдаються до призначення тетрацикліну (протипоказані у дітей) або макролідів (Азитроміцин). При гаймориті викликаному хламідіями або мікоплазмами дуже ефективні останні два препарати. В даний час на прилавках фармацевтики можна знайти цілий ряд антибактеріальних препаратів для місцевого лікування гаймориту (ЗОФР, биопарокс). Їх застосування дозволяє в місці локалізації інфекції домогтися високої концентрації антибіотиків і уникнути несприятливих реакцій від їх системного використання. Призначений курс антибіотиків допомагає знищити інфекцію і припинити поширення мікробів. Боротися з інфекцією за рахунок створення в місці запалення великої концентрації антибіотиків допомагає використання місцевих імуностимулюючих і протимікробних спреїв. Враховуючи виділеного інфекційного агента, необхідно здійснити вибір антибіотиків, спираючись на певну індивідуальну чутливість, в іншому випадку антибактеріальна терапія може не принести ніякої користі, а виявитися тратою часу і грошей. При цьому користуються орієнтовною експрес-оцінкою збудника, за рахунок забарвлення досліджуваного матеріалу по граму і мікроскопії мазка.

Найбільш часто саме грамотрицательная флора викликає гайморит. Тому особливим перевагою користуються препарати: амоксицилін або цефуроксим аксетил плюс клавуланова кислота; альтернативними засобами є: цефаклор, макроліди, ко-тримоксазол, цефалоспорин 3, амоксицилін. При гострих гнійних процесах застосування перерахованих лікарських речовин призначають внутрішньом'язово, внутрішньо або внутрішньовенно. Також можливе місцеве застосування (введення розчину в порожнину) антибактеріальних засобів. Але при цьому слід врахувати, що можуть надати можливе подразнюючу дію на слизову оболонку.

Зазвичай позитивний ефект застосування антибіотиків повинен спостерігатися в перші 48 годин. При цьому підтверджується зменшення лихоманки, поліпшення самопочуття. Необхідно врахувати, що небажані занадто короткі курси в 3-4 дні, і занадто тривалі курси. При коротких - можливий рецидив захворювання, а при тривалих - ймовірність виникнення суперінфекції (грибкової або бактеріальної).

При місцевому лікуванні використовують заходи, що сприяють розсмоктуванню наявної інфільтрації слизової оболонки і відтоку ексудату з пазухи. Застосування назальних судинозвужувальних спреїв сприяє відновленню природного дренажу верхньощелепної пазухи. Добре відомий факт - запальний процес слизової призводить до її набряку, внаслідок чого вихідний отвір гайморової пазухи закупорюється і в ній накопичується гній. У подібному випадку одужання пацієнта з гайморитом не відбудеться, поки нормальний дренаж пазухи не буде поновлено. Для відкриття вихідного отвору пазухи і зняття набряку використовують назальні краплі та спреї містять судинозвужувальні препарати (отілін, називин, длянос та ін.). Застосування цих препаратів сприяє моментальному усунення набряку слизової носа, що добре впливає на очищення синуса. Застосування в лікування назальних судинозвужувальних препаратів повинно тривати не більше 5 днів через ризик розвитку атрофії слизової носа.

Щоб знизити набряк слизової оболонки в області вивідних отворів придаткових пазух і прискорити відтік виділень, необхідно призначити марлеві тампони, змочені в судинозвужувальних препаратах або змазування. Також застосовують подібні засоби у вигляді мазі, крапель і всередину. Часте використання мають місцеві альфа-2-адренолитики, які є похідними імідазоліну (ксилометазолін, оксілітазолін і нафазолин). Тривалість лікування не повинна перевищувати 7-10 днів, з урахуванням ризику розвитку лікарського риніту. Фенілпропаноламін, псевдоефедрин та ефедрин призначають всередину. Комбіновані пероральні препарати завоювали велику популярність в останні час. До їх складу входять: неселективні антигістамінні засоби (терфенадин) з пролонгованим дією і альфа-2-адреноміметики (псевдоефедрин).

При алергічному гаймориті призначається антигістамінна терапія (акривастином, цетиризином, астемізолом, лоратидину, і т. Д.).

У заходи щодо лікуванню гострого процесу запалення верхньощелепної пазухи успішно застосовують фізичні процедури (солюкс, синє світло). У перші дні захворювання ці процедури дозволено повторювати кілька разів на день по 10-15 хвилин, при інтенсивності опромінення в межах легкого відчуття тепла. Особливим ефектом володіють динамічні струми, УВЧ-терапія і т. П. У складних тривалих випадках при відсутності прогресу до лікування і з рясним виділенням гною, необхідно призначити прокол і промивання пазух з наступним введенням в них антисептиків і антибактеріальних препаратів (октенісепту, хінозолу, диоксидина ). Якщо присутній виражений набряк при алергічному гаймориті, показано введення антигістамінних препаратів в гайморову порожнину, таких як аллергодил, левокабастін або глюкокортикоїдів.

Якщо викривлення носової перегородки або хворий зуб є причиною гаймориту, то лікування необхідно починати з усунення першопричини. Лікування первинного вогнища інфекції (хворого зуба, хронічного тонзиліту, хронічного риніту) необхідно у всіх випадках при підозрі на вторинний характер гаймориту.

Якщо всі вищеописані заходи виявилися неефективними, то доцільно показання пункції, дренажу і промивання гайморової пазухи.

Якщо немає загострення гаймориту і при хронічній стадії можливе застосування Сінуфорте, препарат на основі екстракту цикламена, сприяючий посиленню місцевого імунітету, «змушує» організм природним шляхом очищати порожнини носа і навколоносових пазух від гною і слизу. Важливо, що даний препарат не викликає звикання для хворих з хронічним синуситом або гайморитом. Cінуфорте можна застосовувати поза загостренням самостійно, або використовувати в комплексній схемі лікування за добу один раз, на протязі 6-8 днів.

Пункція (прокол) гайморової пазухи при гаймориті

Пункцію (прокол) гайморової пазухи призначають з метою лікування або діагностики гаймориту. Процедуру здійснюють під місцевою анестезією. Прокол стінки пазухи роблять спеціальною голкою, виробляючи відсмоктування гною з подальшим промиванням пазухи антибіотиками.

Велика кількість пацієнтів, відчуваючи страх перед подібними «проколами», затягують звернення до лікаря при гаймориті, завдаючи шкоди своєму здоров'ю: з'являється загроза розвитку важких ускладнень даного захворювання, пов'язаних з імовірним поширенням інфекції, а також створюються умови для розвитку хронічного гаймориту.