Абдомінопластика живота відгуки, фото до і після операції


Абдомінопластика (пластика передньої черевної стінки) - метод оперативної корекції естетичних деформацій живота, в ході якого відтворюються правильні форми передньої черевної стінки і усуваються дефекти м'язово-апоневротического шару або простіше кажучи - відновлення нормальних естетичних пропорцій фігури.

Зміст

 • Історія операції пластики живота
 • Правильне будови передньої черевної стінки
 • Причини деформації передньої стінки живота
 • Показання до проведення операції
 • Цілі, яких необхідно досягти в ході операції
 • Види операцій
 • Особливості ведення пацієнта після операції абдомінопластики
 • Можливі ускладнення після операції пластики живота

Причинами естетичних деформацій можуть бути: надмірна маса тіла, перенесена вагітність, операції, раніше виконані на органах черевної порожнини і заочеревинного простору.


Правильне будови передньої черевної стінки

Зовнішня стінка живота обмежена анатомічними орієнтирами (мечовиднимвідростком і реберними дугами, косими м'язами, пахової зв'язкою і краєм клубових кісток) і має форму ромба. Силует черевної стінки залежить від товщини і розподілу підшкірно-жирової клітковини. На зміну контурів впливають стать (у жінок жир локалізується в нижній частині живота, а у чоловіків розподіляється рівномірно), наявність надлишкової маси тіла, перенесена вагітність, швидке схуднення. Основним орієнтиром є пупок.


Люди, що йдуть на операцію, прагнуть до "ідеального" животу, при якому між прямими м'язами живота видніється жолобок, тканини над пупком мають невелику увігнутість, а під пупком невелику опуклість, талія чітко візуалізується, пахова область і боки щільні.

Причини деформації передньої стінки живота

Існує дві основні причини розтягування: вагітність і ожиріння. При цьому можливі різні види змін, від складки в надлобковій області до жирового «фартуха». Такі косметичні дефекти часто можуть супроводжуватися розбіжністю прямих м'язів дефектами апоневроза у вигляді пахової, стегнової, пупкової гриж.

Ступеня опущення (птозу) тканин живота

Обсяг і вид операції залежить від ступеня опущення м'яких тканин, яка встановлюється у вертикальному положенні пацієнта.

 • Перший ступінь - невелике обвисання шкіри без утворення складки. Операція показана при наявності великої кількості стрий або "розтяжок".
 • Друга ступінь - чітко візуалізується складка невеликих розмірів. Тонус шкіри знижений, на вигляд шкіра в'яла.
 • 3-й ступінь - визначається "фартух '' шириною до 10 см, незначно заходить на бічні поверхні.
 • Четвертий ступінь - клапоть більше 10 см по ширині переходить на бічні відділи та обвисає за кордону черевної стінки.

Вирішальне значення при виборі тактики лікування та алгоритму проведення абдомінопластики грає товщина жирової складки. При товщині більше 5 см першим етапом виконують ліпосакцію, а потім, не раніше 4 місяців, другий пластичний етап. Це пов'язано з прямою кореляцією між товщиною клітковини і частотою такого ускладнення, як серома. Серома - одне з найчастіших ускладнень, при якому серозна рідина накопичується в порожнині, що утворилася між відпрепарованими тканинами. При виявленні сіроми її евакуюють, а порожнину дренують.

Діастаз (розбіжність) прямих м'язів живота

На хід операції робить істотний вплив тонус м'язово-апоневротического каркаса, наявність гриж і діастаза м'язів. Дві найбільш часті ситуації, при яких сполучна тканина розходиться в результаті надмірного тиску - вагітність і швидкий набір надлишкової маси тіла.

При невеликому розходженні достатнім буде зіставлення і з'єднання м'язів звичайним шовним матеріалом. При значному м'язово-апоневротическом дефекті додатково використовується зміцнення сітчастими трансплантатами.

Показання до проведення операції

 • Неестетичний вигляд шкіри у вигляді її в'ялості і смуг розтягнення (післяпологові, внаслідок схуднення, вікові зміни)
 • Ослаблення м'язово-апоневротического каркаса, що виявляється розбіжністю м'язів і поєднується з розтягуванням шкірних покривів.
 • Неестетичні прояви надмірної ваги у вигляді складки або "фартуха"
 • Велика кількість стрий на шкірі живота (рубцева атрофія шкірних покривів)

Тимчасові обмеження до проведення операції

Як і будь-яке оперативне втручання, показання до пластики живота можуть бути обмежені низкою обставин.

 • Після виконання операції пацієнт планує значно знизити масу тіла. Через зменшення обсягів жирової клітковини результат абдомінопластики буде втрачений найближчим часом.
 • Планована вагітність. Операція не знижує можливість вагітності, але якщо вагітність виникає в найближчому післяопераційному періоді, знову відбудеться розтягнення м'язів, що зведе нанівець результат операції, залишивши тільки рубець.
 • Значна товщина підшкірно-жирового шару. У цьому випадку пацієнтові пропонується поетапне лікування.

Цілі, яких необхідно досягти в ході операції

Незалежно від обраного виду пластики, необхідно досягти певних результатів:

 • Видалення (резекції) надлишку розтягнутої шкіри
 • Відновлення цілісності м'язово-апоневротического каркаса, шляхом зшивання розійшлися м'язів і пластики гриж (герниопластики) будь-яким з необхідних і доступних методів
 • Перенесення пупкової ямки в природне положення з формуванням "ідеального" пупка. Пупок в нормі повинен бути розташований приблизно на 10 см від лінії оволосіння лобка. При відсутності пупка можливо його відтворення.
 • Максимальне наближення живота до "ідеальним" формам

Види операцій

Дермоліпектомія в області гипогастрии

Це так званий спрощений варіант абдомінопластики, при якому резецируется (вилучається) надлишок шкіри з жировою клітковиною в нижніх відділах передньої черевної стінки. Основним принципом операції є швидке і атравматичного видалення максимальної кількості шкіри і підшкірно-жирової клітковини. Жирова клітковина отпрепаровивают при суворої необхідності і в мінімальному обсязі. М'язово-апоневротический каркас не зміцнює, герніопластіка не виконується. Розріз шкіри виконують в зоні бікіні, з урахуванням найменшого післяопераційного напруги тканин, шкірно-жирової клапоть видаляють єдиним блоком.

Показанням до даного виду операції є надлишково розтягнута шкіра при відсутності дефектів у апоневротическом шарі. Також операція може бути показана пацієнтам з соматичними захворюваннями (мала травматичність, швидке відновлення в післяопераційному періоді), як альтернатива радикальних операцій.

Мініабдомінопластіка

Це тип абдомінопластики, при якому видаляється надлишковий клапоть шкіри в надлобковій області і ліквідуються, за показаннями, дефекти м'язово-апоневротического каркаса (грижі, діастаз). Виконується при неестетично вигляді шкіри в поєднанні з дефектами апоневроза, але при нормальному розташуванні пупкової ямки. Головна особливість даної методики: пупкова ямка не трансформується.

У передопераційному періоді проводять маркування шкіри в положенні пацієнта стоячи з подальшим зміщенням шкірно-жирового клаптя для позначення надлишкової складки.

Використовують два види знеболювання - спинальна анестезія і загальний наркоз (необхідно максимальне розслаблення м'язів). Виконують низький поперечний розріз шкіри з підшкірної клітковиною по розміченій лінії, з урахуванням міграції в післяопераційному періоді.

Утворився клапоть отпрепаровивают по серединній лінії до надпупочной області, в бокових відділах - до передньої пахвовій. Етап герниопластики виконується при наявності гриж. Надлишкова шкіра з жировою клітковиною віддаляється єдиним блоком. Рана дренується, вшиваються пошарово, накладається асептична пов'язка. Компресійний трикотаж одягають після того, як хвора прийде до тями.

Класична абдомінопластика

Класична (повна або традиційна) абдомінопластика - універсальний метод пластики живота, при якому використовуються всі можливі техніки, спрямовані на відновлення правильних форм та цілісності м'язово-апоневротического каркаса.

Перед операцією доктор виконує розмітку схеми операції: маркером відзначає кордону складки з урахуванням її рухливості і лінію розрізу в зоні бікіні. Для знеболення та зняття тонусу м'язів використовують загальний ендотрахеальний наркоз.

Виконують нижній горизонтальний розріз шкіри з підшкірною клітковиною по раніше виконаної розмітці. Виробляється велика препаровка шкірно-жирового клаптя до реберних дуг, мечоподібного відростка і передній пахвовій лінії, з максимальним щажением тканин і виділенням великих судин. Обрамляющим розрізом викарбовується пупок. Ліквідуються дефекти м'язово-апоневротического шару, при цьому краї м'язів з'єднуються безперервним швом з використанням нерассасивающіеся шовного матеріалу. Надлишок шкіри з прилеглої клітковиною резецируется, вирізається нове донорське отвір для пупка по серединній лінії, пупок фіксується чотирма внутрішньошкірним швами із захопленням апоневрозу для ефективного занурення пупкової ямки, накладаються вузлові шви на шкірну частину пупка.

Вся поверхня післяопераційної рани рясно промивається розчинами антисептиків, дренируется активними трубчастими дренажами. Рану зашивають пошарово. Для забезпечення мінімального натягу на дерму виконують 2 ряди швів з фіксацією поверхневої фасції на м'язової, зшиваючи підшкірну клітковину з поверхневою фасцією. Для підвищення косметичного ефекту використовується внутрішньошкірної шов проленовой ниткою. Накладаються асептичні пов'язки, одягається компресійний трикотаж. У першу добу після операції показаний суворий постільний режим з помірним піднесенням голови і ніг для зняття напруги між накладеними швами.

Вертикальна абдоминопластика

Вертикальна абдомінопластика - пластична операція, спрямована на усунення естетичних дефектів передньої черевної стінки і дефектів м'язово-апоневротического шару, головною особливістю є техніка розрізу шкіри. Розріз виконується не в зоні бікіні горизонтально, а по серединній лінії живота.

Показання до операції:

 • Витончення підшкірного жирового шару в центральних відділах живота
 • Надмірне розтягування шкіри саме в області серединної лінії живота
 • Велика кількість розтяжок в поєднанні з тонкою жирової клітковини по серединній лінії і розбіжністю прямих м'язів
 • Попередня порожнинна операція з утворенням протяжного вертикального рубця по серединній лінії, який можна посікти і поліпшити естетичний вигляд
 • При наявності надмірно розвиненою жирової клітковини, якщо препаровка клаптя протипоказана через ризик некрозу м'яких тканин
 • Позитивні сторони вертикальної абдомінопластики:
 • Мається потенційний шанс видалити надмірний надлишок тканин центральній області
 • Мінімальна препаровка жирового шару дозволяє зберегти живлять судини
 • Корекція талії в необхідних межах за рахунок накладення апоневрозу один на одного
 • Негативні сторони вертикальної абдомінопластики:
 • Протяжний вертикальний післяопераційний рубець, що не прикривається білизною
 • Неможливість адекватного видалення надлишку жирової клітковини над лобком

Етапи операції подібні зі всіма етапами повної пластики живота. Операція завершується обов'язковим дренуванням підшкірної клітковини пошаровим ушиванням рани.

Напружена бічна абдоминопластика

Напружено-бічна абдомінопластика - вид пластичного хірургічного втручання, запропонований в 90-х роках XX століття TE Lockwood, при якому збережені основні моменти класичної пластики живота, але є ряд істотних відмінностей.

Хірурги при використанні даної методики враховують те, що тулуб і верхня частина стегон є єдиним цілим з естетичної точки зору.

Відмінні риси напружено-бічний абдомінопластики:

 • інший напрямок натягу тканин (під кутом 90 градусів до вертикальної осі тіла),
 • натяг тканин формується в бокових відділах (але не в центрі)
 • скорочена зона отпрепаровкі жирового клаптя в епігастральній ділянці з охороною підреберній перфорантов, що забезпечує краще кровопостачання і значно знижує ймовірність некрозу краю тканинного клаптя
 • можлива ліпосакція верхніх і бічних відділів живота

Цей вид пластики показаний тим пацієнтам, у яких найбільш виражена деформація м'яких тканин в бічній частині передньої черевної стінки в поєднанні з дефектами м'язово-апоневротического шару.

Після розмітки, під загальним знеболенням, виконуються основні етапи класичної повної пластики живота. При цьому шкіра резецируется переважно в бокових відділах, тому формується специфічний післяопераційний рубець. У латеральних відділах накладаються найглибші шви. Шви на шкіру накладаються з помірним натягом в бокових відділах і без натягу в центрі.

Позитивні сторони методу:

 • Так як препаровка тканин мінімізована, кровопостачання клаптів поліпшується (відповідно, поліпшується загоєння тканин)
 • Існує можливість зменшити обсяг талії і створюються кращі можливості для її формування (поверхнева фасціальна система фіксується зі значним натягом в бокових відділах)
 • Знижується частота формування сірому
 • Рубець має більш естетичний вигляд, знижується частота розбіжності тканин за рахунок того, що враховується натяг тканин по відношенню до осі тіла

Негативні сторони методу:

 • У поодиноких випадках у латеральних відділах шва формується випинання тканин, так звані "вушка", що може бути скориговано продовженням розрізу в бічному напрямку.

Особливості ведення пацієнта після операції абдомінопластики

У ранньому періоді після операції необхідно одночасно досягти 2 цілей: домогтися максимального спокою післяопераційних тканин і якомога раніше активізувати хворого.
Післяопераційний період досить складний і вимагає чіткого дотримання ряду показань, що обумовлено великою рановий поверхнею, впливом на систему дихання напруги м'язово-апоневротического каркаса, тривалим носінням спеціального підтримуючого трикотажу, тривалим періодом остаточного відновлення.

Для притиснення тканинного клаптя і ліквідації рановий порожнини, протягом першої доби надаватися компрессионное білизна, яке застосовується не менше півтора місяців. Постільний режим показаний протягом 2 діб, але активні рухи в ліжку кінцівками вирішуються відразу після операції. Ліжко встановлюється за типом шезлонга - з піднятим головним і ножним кінцем, для зниження тиску в черевній порожнині. Таке положення зберігають до 5 днів.

На нижні кінцівки ще до операції надаватися компресійний трикотаж у вигляді панчіх або застосовується туге еластичне бинтування нижніх кінцівок для уникнення тромбоемболічних ускладнень. Тривалість носіння такого трикотажу - не менше 5 діб.

Пацієнт отримує курс антибактеріальної і антикоагулянтної терапії (для профілактики приєднання інфекції і виникнення тромбоемболічних ускладнень). Якщо період після операції протікає без ускладнень, то пацієнта виписують на 3 добу. Перед випискою пацієнт отримує ряд рекомендацій: обмеження фізичного навантаження і підйому тягарів до 6 місяців, дотримання низькокалорійної дієти, уникнення засмаги в області рубця.

Близько двох тижнів хворий спостерігається амбулаторно, виконуються перев'язки і проводиться спостереження за заживання рани. При відсутності ускладнень, шви знімають на 14 добу.

Результат пластики живота можна оцінити після закінчення півроку після операції (набряк і горбистість можуть зберігатися до 8 місяців, а почуття онеменія- до року).

Можливі ускладнення після операції пластики живота

Ускладнення поділяються на загальні та місцеві (в області післяопераційної рани).

Загальні ускладнення

Збільшення внутрішньочеревного тиску (абдомінальний компартмент-синдром)

Під час виконання операції абдомінопластики, що поєднується із зміцненням м'язово-апоневротического каркаса і зменшенням обсягу черевної порожнини, виникає різке збільшення внутрішньочеревного тиск. При цьому порушується кровообіг по великих внутрішньочеревним судинах і може виникнути недостатність всіх органів і систем.

Проявляється зниженням концентрації кисню в крові і частим, поверхневим диханням, блідістю шкірних покривів і слизових оболонок. Уникнути дане ускладнення допоможе контроль за внутрішньочеревного тиску під час операції, в передопераційному періоді пацієнтам рекомендується тренувальне носіння компресійного білизни і зниження маси тіла.

Лікування полягає в піднятим головним кінцем, евакуації вмісту сечового міхура (для збільшення обсягу черевної порожнини), усунення чинників, що призвели до збільшення внутрішньочеревного тиску.

Тромбоемболічні ускладнення (тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок і тромбоемболія легеневої артерії)

Причинними факторами є: тривала обездвиженность хворого, перенесена крововтрата, згущення крові (гіперкоагуляція), ожиріння, варикозна хвороба вен нижніх кінцівок, порушення ритму серця. Профілактичні заходи проводяться до, під час і після операції абдомінопластики. Призначаються антикоагулянти, проводиться контроль за показниками коагулограми в динаміці, обов'язковим є носіння компресійних панчіх.

Гіпостатична ("застійна") пневмонія

Це ускладнення пов'язане з тривалою обездвиженностью хворого після операції. Частіше виникає у пацієнтів з ожирінням. Попередити дані ускладнення допомагає активізація вже в першу добу (можна сідати через 12 годин з сторонньою допомогою), дихальна гімнастика.

Місцеві ускладнення

Їх виникнення пов'язане з особливостями операції: велика ранова поверхня, обумовлена ​​площею препаровки, недостатнє кровопостачання тканин в результаті відшарування і травматизації тканинного клаптя.

Серома

Серома утворюється в тому випадку, коли є умови для скупчення серозної рідини в післяопераційної порожнини. Існує 2 причинних фактора формування сірому. Перша причина - це утворилася післяопераційна порожнина між апоневрозом і тканинним клаптем. Така ситуація може виникнути при поганому стиканні ранових поверхонь. Тому носіння компресійного білизни сторого показано протягом не менше півтора місяців у поєднанні зі зниженням рухової активності.

Друга причина - проведення ліпосакції суміжних сполучених областей, що призводить до перетікання серозної рідини і накопичення її в основний рані.

Гематомний ускладнення

Гематома це ускладнення розвивається в результаті кровотечі в післяопераційному періоді з наступним скупченням крові. Причинами можуть бути недостатній гемостаз, або різке підвищення кров'яного тиску. При виявленні виконують ревізію рани з відшукання, по можливості, причинного судини.

Крайовий некроз

Основна причина змертвіння країв рани - недостатнє кровопостачання і живлення клаптя, що може виникнути при надмірній препаровке тканин, швах з надмірним натягом, наявності рубців в зоні операції

Нагноєння

Причинами нагноєння можуть бути не вчасно помічені серома, гематома, некроз. При приєднанні вторинної інфекції до даних утворень, які мають хорошу живильне середовище для мікроорганізмів, виникає їх нагноєння. Основні принципи лікування-обов'язкове розтин і дренування.

Висновок

Абдомінопластика - шірокораспространённая операція з мінімальною кількістю ризиків і приносить довготривалий естетичний результат.

Історія операції пластики живота

Історія пластики живота бере свій початок з кінця 19 століття. Вперше шкірно-жирової блок видалив HA Kelly в 1899 році. З цих пір в практику впроваджувалося безліч методик, розвиток яких йшло поетапно. Спочатку зусилля були спрямовані на розробку оптимального операційного доступу. Потім пробували застосовувати розріз у вигляді веретена по центральній лінії живота, Thorek використовував горизонтальний розріз в надлобковій області. Протягом тривалого часу впроваджувалося безліч методик, опис яких займе не одну сотню сторінок.

На даний момент вони представляють лише історичний інтерес. З підвищенням вимог до естетичних результатами був сформований основний спосіб абдомінопластики в 60-х роках 20 століття, який являє собою низький надлобковий дугоподібний доступ з широкою мобілізацією клаптя до ребер і мечоподібного відростка зі зміцненням м'язово-апоневротического каркаса і перенесенням пупкової ямки із збереженням пупка.

Основоположником даного способу був I. Pitanguy. У сучасному періоді до відомих методів абдомінопластики тісно приєдналися міні-інвазивні технології (до них відносяться ендоскопічна методика і ліпосакціонная). Почали використовуватися високоякісні шовні матеріали, сітчасті трансплантати для виконання герніопластики. Ставлення до тканин в ході операції змінилося, воно стало більш щадним, прецизійним. Особливу увагу в ході операції стало приділятися лімфатичної системи, що живить судинах, натягненню тканин, що значно знизило відсоток післяопераційних ускладнень.