Парабени в косметиці ложка дгтя в бочці мда


Ви прогулюєтеся уздовж магазинної полиці, на якій вишикувалася ціла армія різнокольорових та разноценних флакончиків, тюбиків та баночок. Вибір зробити важко, але якимось дивом вам вдається звузити коло претендентів на покупку до двох-трьох засобів.

Зміст

 • Природа парабенових консервантів
 • Вплив парабенів на організм людини
 • Шкода парабенів: наукова полеміка
 • Косметика без парабенів

На упаковці одного з них написано «Без парабенів», і ви, вже без тіні сумніву, кладете його в корзину. Тешіте себе думкою, що купили безпечний крем? Але чи знаєте ви, яку роль відіграють парабени в косметиці? І з чим пов'язана така неприязнь до них з боку споживачів і виробників?


Для початку розберемося, що це таке - парабени.

Природа парабенових консервантів

У густих лісах острова Суматра та Індонезії виростає бензойної, або стіраксового, дерево. Споконвіку люди використовували виділяється їм смолу в різних цілях, у тому числі - для дезінфекції ран. В шістнадцятому столітті з її складу була виділена бензойна кислота, яка володіла ще більш вираженим протимікробну дію і успішно застосовувалася для консервування фруктів.

В кінці дев'ятнадцятого століття були виявлені і протигрибкові властивості цієї речовини. Подальші його дослідження привели до відкриття саліцилової, а потім і ацетилсаліцилової кислоти - аспірину. І ось, на зорі двадцятого сторіччя були отримані парабени - складні ефіри пара-гідроксибензойної кислоти.

Майже моментально вони стали основними консервантами в харчовій, фармацевтичній і косметичній промисловості. Найбільш затребуваними в цьому сенсі виявилися:

 • Метилпарабен (ніпагін) - Е218
 • Етілпарабен - Е214
 • Пропілпарабен (ніпазол) - Е216
 • Бутилпарабен

Кожен з них - відмінник у своєму спектрі дії. Наприклад, пропілпарабен краще за інших справляється з дріжджовим грибком, а метилпарабен не залишає жодного шансу цвілі. Для підвищення ефективності їх стали застосовувати комплексно.

За своїми властивостями нові консерванти перевершували всі відомі до цього антисептичні сполуки. Вони проявляли високу фунгіцидну і бактерицидну активність при найменших концентраціях, не впливали на консистенцію продукту і не видавали себе ні запахом, ні смаком. Найважливішим достоїнством була і невисока вартість. Хоч ці речовини і містяться в деяких рослинах (лісові ягоди, кора верби), в промислових масштабах використовують тільки їх синтетичні аналоги.

Зрозуміло, ажіотаж і повсюдне вживання парабенів вимагали доказів їхньої безпеки.

Вплив парабенів на організм людини

Вчені з'ясували, що в рекомендованих дозуваннях (0,4% для одного парабени і 0,8% для кількох) ці консерванти не володіють токсичною дією і не викликають мутацій. Виявилося, що навіть алергічні реакції на них виникають рідше, ніж на інші подібні речовини.

Лабораторні дослідження показали, що ефіри пара-гідроксибензойної кислоти, зокрема - бутилпарабен, мають деяку естрогенную активність.

Але досліди in vivo - тобто вже над живим організмом - привели до висновку, що вона нікчемна в порівнянні з дією деяких інших фітоестрогенів, що містяться в продуктах харчування.

Вживання невеликої кількості парабенів всередину не викликав побоювань: в процесі метаболізму вони легко розпадаються на безпечні речовини і швидко виводяться з організму.

Зовнішнє застосування засобів, що містять консерванти цієї групи, виявило деякі неприємні нюанси, і на парабеновом небі з'явилися перші хмари ...

Так, з'ясувалося, що регулярне і тривале нанесення на шкіру призводить до їх накопичення у верхніх шарах тканини. А метилпарабен і зовсім здатний активно взаємодіяти з ультрафіолетом, посилюючи дію вільних радикалів.

Це означає, що денні креми та декоративна косметика, у складі яких він значиться, сприяє старінню і сухості шкіри. Той факт, що метилпарабен швидше, ніж його побратими, руйнується після нанесення, не став достатнім приводом для його виправдання.

Сьогодні парабени нечасто зустрічаються в харчових продуктах. На території Росії заборонено застосування пропілпарабен в цій галузі, але пов'язано це не стільки з його небезпекою, скільки з відсутністю доказів безпеки. З метілпарабеном справи йдуть інакше: заборонена в ряді країн харчова добавка в РФ дозволена.

У фармацевтичній промисловості ці консерванти залишаються головними. Зверніть увагу: якщо парабени НЕ дозволений для застосування в продуктах харчування, це не означає, що його не можна використовувати при виготовленні лікарських препаратів.


Що стосується косметичної продукції, всі консерванти парабеновой групи дозволені навіть у найвимогливіших країнах. Японія, Америка, Європа, відомі своєю пильністю в питаннях безпеки, не мають офіційних нарікань до їх використання.
Виникає питання: так в чому ж справа? Хто розвів галас навколо таких білих і пухнастих парабенів?

Шкода парабенів: наукова полеміка

Призвідником війни з популярним консервантом стали горезвісні британські вчені.
У 2003 році Філіпа Дарбре - провідний спеціаліст в галузі молекулярної біології - шокувала світ своїм відкриттям.

При дослідженні двадцяти випадків ракових пухлин молочної залози, у вісімнадцяти із них нею були виявлені парабени. Патологічні зміни розташовувалися в області близько пахвових западин. У своїй роботі вчений висунула гіпотезу, що виникнення раку грудей пов'язане з використанням антиперспірантів, що містять парабени, оскільки останні мають естрогенної активністю.

У 2004 році подібні дослідження були проведені в США, їх підсумком стало підтвердження того, що існує можливість впливу парабенів на розвиток ракової пухлини.

Методи і результати проведених досліджень викликали бурхливу критику в широких наукових колах. У 2005 році група вчених із США та Німеччини, зібравши всі наявні на той час дані про консерванти, опублікували своє резюме: ймовірність того, що парабени, застосовувані в зовнішніх коштах, можуть викликати рак, надзвичайно мала. Об'єктивних доказів зворотного не існує.

Це думка підтримало Американське онкологічне товариство, але європейці вирішили, що зупинятися у вивченні цього питання рано.

У 2008 році французькі вчені на підставі кількох десятків наукових робіт за темою прийшли до чергового ув'язнення, по суті, нічого не змінює. Звучало воно приблизно так: «Небезпека парабенів не доведена і малоймовірна, і подальші дослідження безглузді».

Косметика без парабенів

Отже, питання «Чи вірите ви в безпеку парабенів?» Звучить, як «Чи вірите ви в Бога?». Який би не був ваш відповідь, ви будете по-своєму праві. І в будь-якому випадку ви залишитеся споживачем продукції, і її виробники докладуть всіх зусиль, щоб залучити вас до себе.

Перебільшення або замовчування фактів - всього лише один із способів, і косметика без парабенів - тому підтвердження.

Вибираючи засоби «Paraben free», ви повинні бути готові до того, що вони можуть:

 • Утримувати набагато більш небезпечні консерванти (токсичні, мутагенні, канцерогенні, що викликають алергію або маловивчені) у збільшених концентраціях.
 • Мати мінімальний термін придатності (до трьох місяців).
 • Вимагати особливих умов зберігання (в холодильнику або в темному місці).
 • Бути заражені патогенною мікрофлорою, а значить - викликати запалення і грибкові інфекції.
 • Все-таки містити парабени (продукція сумнівних виробників).

Що можна порадити в цьому випадку?

 • Не обмежуйтеся прочитанням складу на упаковці крему - знайдіть інформацію про його компонентах.
 • Дотримуйтесь зазначені правила зберігання.
 • Проводьте попередній тест на алергічні реакції.
 • Купуйте косметику перевірених марок.
 • Готуйте засоби для догляду за шкірою самостійно.

В іншому - дотримуйтесь своїй інтуїції. Так, вона може підказати вам, що шампуні, гелі для душу та інші змиваються засоби, що містять парабени - об'єктивно безпечні. А якщо ви переживаєте про те, що антиперспіранти можуть нашкодити вашому здоров'ю, знайте: дезодоранти-аерозолі, як правило, не містять парабенів взагалі, а найбільша їх кількість припадає на сухі стіки.