Видалення родимок - небезпечні наслідки і протипоказання


Родимка - це збірна назва для цілого ряду вроджених і набутих пігментних утворень шкіри. У медичній практиці для позначення таких елементів застосовують термін невус.

Зміст

 • Основні різновиди пігментних невусів
 • У чому небезпека
 • Як можна позбутися родимки

Самі по собі родимки в первісному вигляді не представляють ніякої небезпеки для життя чи здоров'я людини. Такі пігментні ділянки на шкірі присутні у кожного. Як правило, приблизно до 10 років життя дитини їх кількість збільшується, після чого стабілізується.


У більшості випадків родимки рідко притягають настороженість свого власника, але якщо вас щось починає турбувати (в першу чергу потрібно звернути увагу на збільшення розмірів, зміна кольору і форми), то вам потрібно задуматися над видаленням родимок, які викликають підозри.

Основні різновиди пігментних невусів

За своїм походженням гіперпігментірованние плями можна поділити на 2 групи:

 • вроджені;
 • набуті.

Необхідно уточнити, що більшу небезпеку в плані онкологічного ризику несуть саме вроджені пігментні освіти. Щоб уберегти себе, необхідно ретельно стежити за такими невусами. А щоб і зовсім убезпечити себе, краще видалити родимку, яка не дає вам спокою. Особливо небезпечні великі вроджені гіперпігментірованние плями (1,5 см і більше), які в деяких випадках можуть досягати гігантських розмірів (10 см і більше).

За будовою родимки можна класифікувати наступним чином:

 • Внутрідермальний (пігментні клітини накопичуються всередині дермального шару шкіри);
 • лентіго (пігментні клітини розташовуються в епідермісі);
 • прикордонні (розташовуються на кордоні між епідермісом і дермою);
 • невуси Сеттона (пігментна частина оточена депигментированной ділянкою);
 • блакитні невуси (мають блакитний відтінок, несуть онкологічну небезпеку);
 • диспластические невуси (мають практично всі ознаки небезпеки, з'являються в старшому віці).

У чому ж небезпека?

Основна небезпека пігментних ділянок шкіри полягає в їх можливому переродженні в злоякісну пухлину - меланому. Субстратом меланоми служать саме пігментні клітини. Це дуже небезпечна злоякісна опухоль.По здатності до швидкого метастазування їй немає рівних.

Небезпека полягає ще і в деякому підступність даного новоутворення - в той час як на шкірі може бути присутнім тільки маленький пігментний дефект, метастази пухлини можуть вже мати місце в більшості життєво важливих органах.

За онкологічному потенціалу всі родимки можна поділити на 2 групи:

 1. Меланомоопасним (Блакитний невус, невус Отта, пігментний прикордонний, гігантський пігментний, меланоз Дюбрея).
 2. Меланомонеопасние (Невус Сеттона, Внутрідермальний пігментний, папілломатозний, фіброепітеліальний, веррукозной невуси, "монгольське пляма").

Звичайні родимі плями мають такі характеристики - рівні кордону, невеликі розміри, рівномірне забарвлення, майже не підвищуються над рівнем шкіри, не болять, з них нічого не виділяється. Небезпечні родимки характеризуються наступними ознаками:

 • великі освіти (більше 1 см);
 • родимки, які змінюються з часом.

За всіма своїми родимками необхідно пильно спостерігати. Фахівці рекомендують фотографувати їх через певні проміжки часу. Так ви зможете помітити навіть найменші зміни. Існують ознаки, які повинні вас насторожити і змусити піти на консультацію до фахівця для визначення подальшої тактики. Можливо, знадобиться видалення деяких родимок.


Ознаки небезпечних родимок:

 • поверхня стає глянсовою;
 • зміна характеру малюнка пігментного утворення;
 • змінюється звична форма невуса (з'являється його асиметрія, обриси набувають неправильний характер);
 • родимка починає рости в горизонтальному напрямку (збільшується її площа) або у вертикальному (починає підніматися над рівнем шкіри);
 • невус починає свербіти й палити;
 • на поверхні можуть з'явитися скоринки і виділення різного характеру (серозна рідина, кров);
 • випадання волосся в галузі освіти;
 • невус змінює своє забарвлення, вона стає нерівномірною, з чергуванням Гіпопігментація і гіперпігментацій;
 • тканину рідної плями ущільнюється або стає дуже м'якою;
 • ознаки запалення в області пігментного утворення;
 • поява на поверхні родимки ерозій, виразок або вузликів.
Нормальна родимка Можлива меланома Ознака Опис
Асиметрія Одна половина родимки не відповідає другий
Нерівна межа Коли краї родимки мають нерівну або неправильну форму
Неоднорідний колір Коли родимка частково змінює колір або змінюється колір шкіри навколо
Великий діаметр Діаметр родимки більше 6мм

Що робити, якщо людина здер родимку

З раннього дитинства батьки вчать нас, що не можна здирати родимки. Але звідки з'явився цей заборону і що стоїть за його "спиною"? Незаперечним фактом є те, що до родимок необхідно дбайливо ставитися. Ніхто при здоровому глузді не стане здирати зі своєї шкіри невуси. Але що робити, якщо здер родимку ненавмисно?

Часто так буває, що пігментну освіту тривалий час існувало і не завдавало ніякого дискомфорту людині, але після випадкової травматизації його поверхні, воно почало активно рости і змінюватися зовні. Такі симптоми вкрай небезпечні, адже кажуть про можливе злоякісному переродженні.

Невідкладна допомога - для початку необхідно заспокоїтися (хоч це і небезпечно, але не смертельно), потім вам доведеться зупинити кровотечу, яке часто є рясним і тривалим. Для цього змочіть ватний тампон або бинт перекисом водню і міцно притисніть до поверхні рани, тримайте близько 15 хвилин. Як правило, цього цілком достатньо.

Необхідно пам'ятати, що вкрай важливо відвідати лікаря, для того, щоб фахівець визначив подальшу тактику: чи можна видаляти родимки або нехай краще залишаються.

Потім необхідно перевірити вашу родимку. Для цього лікар проведе огляд і біопсію (візьме мікроскопічний шматочок тканини для вивчення під мікроскопом). Таке обстеження дасть можливість встановити чи є ваш невус доброякісним або злоякісним.

Тільки потім можна видаляти. Лікар розповість вам про існуючих сучасних способах позбавлення від родимок. Якщо вам проведуть видалення родимок на обличчі та інших ділянках шкіри після їх травми, то вам зовсім не доведеться переживати з приводу того, як поведе себе освіту в подальшому.

Якщо ви хочете позбутися від пігментного освіти, то ні в якому разі не здирайте його. Наслідки можуть бути катастрофічними. Краще зробити лазерне видалення родимок. Це безболісно, ​​швидко, безпечно, недорого.

Як можна позбутися родимки?

Сучасна медицина може запропонувати кілька способів видалення пігментних плям:

Хірургічний метод

Це найдавніший і найпоширеніший спосіб. Сьогодні його використовують тільки при великих, глибоких утвореннях, злоякісних пігментних процесах.

Після такого лікування на тілі залишаються шрами, що є серйозним косметичним дефектом.

Кріодеструкція (заморожування рідким азотом)

Поверхня невуса обробляють рідким азотом. На місці впливу утворюється суха скориночка, що попереджає інфікування ранки. Під скоринкою утворюється здорова тканина. Після відпадання кірочки на її місці залишається чиста шкіра.

Недоліком такого методу можна вважати неможливість контролю глибини обробки. Бувають випадки, коли вплив занадто глибоке і пошкоджуються здорові тканини, а іноді сила кріодеструкції недостатня і невус виростає знову. Тут все залежить від досвіду лікаря.

Електрокоагуляція

На тканину родимки впливають електричним струмом, завдяки тепловому випромінюванню, відбувається коагуляції пігментного тканини, утворюється корочка, після відпадання якої, може залишатися невеликий рубець.

Зважаючи на можливі естетичних ускладнень на шкірі видалення родимок на обличчі таким методом небажано.

Видалення родимок радіохвильовим методом

Це найбільш щадний, безпечний і ефективний метод позбавлення від пігментних утворень. Проводять за допомогою апарату - радіокоагулятора.

Принцип наступний - радіохвилі високої частоти, які генерує апарат, утворюють велику теплову енергію, яка легко коагулює пігментну тканину, не залишаючи після себе ніяких рубців.

Процедура є безконтактної - не потрібно фізичного тиску і контакту робочої частини апарата з шкірою. Після процедури утворюється кірочка, яка в майбутньому відпадає і не залишає після себе й сліду.

Видалення родимок лазером

Користується великою популярністю сьогодні, і вельми заслужено. За допомогою лазерного випромінювання можливо повністю і без рубців позбавитися від невеликих пігментних плям. Це швидко, безболісно і недорого.

При видаленні великих родимок лазером наслідки можуть бути у вигляді утворення гіпопігментовані плям на місці впливу лазерного випромінювання. Перевага лазерного видалення в тому, що можна дуже точно й акуратно впливати на пігментний невус, при цьому ураження навколишніх тканин виключено.

Необхідно чітко для себе з'ясувати, що прості родимки іноді таять велику небезпеку, як для здоров'я, так і для життя людини. Тому, якщо ви маєте декілька пігментних утворень, то за ними потрібно ретельно стежити, при пошкодженні - обов'язково звернутися за допомогою до фахівця. Тільки лікар, після обстеження пігментної плями, вирішує про спосіб його видалення.