Фото негативних наслідків Ботокса дві сторони однієї медалі


Як і будь-який інший лікарський препарат, Ботокс має свої протипоказання і наслідки. Але, тим не менш, ін'єкції Ботокса - це звична і поширена процедура, яку виконують, як з косметичною, так і з лікувальною метою вже достатня кількість часу.

Зміст

 • Приручений токсин
 • Що може піти не так?
 • Коли ін'єкції протипоказані?

Те, що існують негативні наслідки Ботокса - це факт, але це зовсім не означає, що кожен пацієнт рано чи пізно зіткнеться з такою проблемою.


Необхідно також відзначити, що в більшості випадків введення косметичних та терапевтичних доз ботулотоксину абсолютно нормально переноситься пацієнтами (далі в статті ми наведемо статистку ускладнень, після ін'єкцій в косметологічних цілях. Зауважимо, що статистика побічних явище при застосуванні Ботокса в медицині - зовсім інша). Тільки в поодиноких випадках виникають побічні явища, які проходять самостійно протягом 1-2 днів після процедури (набряки, почервоніння, грипоподібний синдром, головний біль та ін.) І не вимагають медичного втручання.

Але поряд з такими дріб'язковими проблемами існують і більш серйозні наслідки (асиметрія особи, опущення верхньої повіки). Вони прямо залежать від компетентності лікаря і виконання всіх рекомендацій спеціаліста після маніпуляцій.

Такі ускладнення, на щастя, швидше заважають, вони не небезпечні для життя і здоров'я. Після закінчення впливу препарату в організмі (3-5 місяців), всі небажані ефекти проходять самі по собі.

Приручений токсин

У медичну практику Ботокс увійшов, як ліки для лікування блефароспазму (болісний спазм століття). Лікарі відзначили, що шкіра навколо введення препарату розгладилася і позбулася від зморшок. Тоді-то даний "побічний ефект" і почали застосовувати в косметології з метою розгладження мімічних зморшок.


Основу препарату становить ботулінічний токсин типу А, який отримують з бактерій Clostridium botulinum. У природі ці мікроорганізми живуть в анаеробних (без кисню) умовах, наприклад, в консервних банках з їжею, і при попаданні в організм викликають важке і небезпечне інфекційне захворювання - ботулізм.

Бактерії виробляють ботулотоксин, який відносять до найбільш сильнодіючим токсинів. Дана речовина порушує нервово-м'язову провідність, чим викликає параліч гладкої і скелетної мускулатури. Така дія призводить до паралічу різних груп м'язів, у тому числі і дихальних, що може стати причиною смерті хворого на ботулізм.

Ботулотоксин, який входить до складу Ботокса відрізняється від природного - його обробляють спеціальним способом, завдяки чому речовина значно менш активне. Крім того, доза препарату в сотні разів нижче тієї кількості, яка виробляється при захворюванні.

У медицині Ботокс застосовують для лікування захворювань, більшість з яких супроводжується м'язовим спазмом:

 • блефароспазм тонічного характеру;
 • спазм мімічної мускулатури;
 • кривошия;
 • спастическое нетримання сечі;
 • хронічна мігрень;
 • підвищена пітливість пахвових западин.

У косметології ботулінічний токсин застосовують з метою розгладити мімічні зморшки. Введення в певні точки особи препарату, викликає локальний параліч мімічної мускулатури, завдяки чому зморшки зникають на 3-5 місяців.

Що може піти не так?

Ботокс застосовується в медицині і косметології трохи більше 30 років. За цей час препарат не один раз проходив випробування в різних лабораторних і клінічних дослідженнях. В ході такого детального вивчення не було виявлено ускладнень, які можуть завдати шкоди здоров'ю або життю пацієнта.

Багато людей бояться, що після введення, ботулотоксин здатний викликати ботулізм. Це велика помилка. Для того щоб препарат призвів до паралічу ковтальних або дихальних м'язів необхідно перевищити терапевтичну дозу в сотні разів, що є казуїстикою.

Виділяють 3 групи побічних ефектів ін'єкцій Ботокса:

 1. Вина лікаря.
 2. Вина пацієнта.
 3. Вина препарату.

Помилки фахівця

Найчастіше шкода від Ботокса розвивається при неправильному його введенні, що повністю залежить від фахівця і його компетентності.

При роботі з Ботоксом фахівець повинен знати про таке явище, як дифузія (міграція речовини з місця введення в сусідні тканини). Наприклад, при роботі в області зовнішнього куточка ока недосвідчений косметолог може не знати про дифузії та ввести більше ботулотоксину, ніж необхідно.

Це може призвести до поширення препарату на верхню повіку, що призводить до птоз (опущення). Це досить часта помилка для лікаря і наслідки від уколу Ботокса. Але при вмілому поводженні з препаратом, дифузія в деяких випадках стає плюсом, а не мінусом.

Три головних лікарських помилки:

 • недотримання пропорцій при розведенні препарату - недостатній ефект або, навпаки, надмірне блокування мімічних м'язів, що призводить до "ефекту маски";
 • неправильний підбір дози препарату для певної ділянки - при передозуванні тканини можуть опускатися і провисати;
 • шкоду Ботокса часто проявляється при введенні препарату в зону, яка для цього не призначена.

Некомпетентність лікаря може призвести до таких наслідків:

 • набряки навколо очей, які можуть бути присутніми протягом 2-3 місяців;
 • асиметрія особи;
 • сухість очей, порушення миготіння;
 • птоз верхньої повіки;
 • порушення артикуляції;
 • труднощі при прийомі їжі після введення ботулотоксину в область навколо рота.

На щастя всі ці ускладнення проходять після закінчення дії ліки (3-5 місяців). Вони доставляють тільки косметичний і психологічний дискомфорт пацієнту. При сухості слизової очі рекомендують користуватися штучної сльозою для профілактики кератиту. Крім того, існують методики введення препаратів, які нівелюють дію Ботокса.

Винен сам пацієнт

Часто до вище описаних побічних явищ може призвести недотримання пацієнтом рекомендацій лікаря по ранньому реабілітаційного періоду.

По-перше, перед введенням дози препарату необхідно повідомити фахівця про всі ліки, які ви приймаєте, косметологічних та інших процедурах, які ви регулярно відвідуєте, про захворювання, якими страждаєте, наявності алергічних реакцій та ін.

Основні заборони після введення Ботокса:

 • не можна надовго нахиляти голову (мити підлогу, відвідувати масаж, спати обличчям вниз та ін.);
 • не вживати спиртні напої;
 • виключити всі теплові та стимулюючі процедури в найближчі дні;
 • не брати таких медикаментів, як антибіотики аміноглікозидного ряду, лінкозаміди, поліміксини, хінідин, сульфат магнію та антихолінестеразні засоби;
 • не можна протягом 24 годин активно терти обличчя, щоб препарат не поширився на сусідні тканини.

Вина уколу ботулотоксину

Часто шкоду ін'єкцій Ботокса обмежується наслідками самої процедури уколу. У місці введення можуть з'явитися набряки, запалення, синці, хворобливість. Все це наслідки порушення цілісності шкірного покриву. Як правило, такі симптоми мало виражені і проходять самостійно протягом декількох днів.

//
Також шкоду Ботокса може проявитися у вигляді алергічної реакції (свербіж, почервоніння місця уколу, шкірний сить, ускладнене дихання, великий набряк обличчя, язика, губ). При таких симптомах необхідно негайно звернутися за медичною допомогою, так як є ризик розвитку анафілактичного шоку.

на фото - найпоширеніший випадок ускладнень у вигляді опущення століття (видно асиметрію)

Протягом тижня після введення ботулінічного токсину можуть спостерігатися такі неспецифічні симптоми, як грипоподібні явища, головний біль, порушення загального самопочуття. Всі ці стани корекції не вимагають, проходять самостійно.

Коли ін'єкції протипоказані?

Існують протипоказання для Ботокса:

 • запалення на місці уколу;
 • інфекційна хвороба;
 • підвищена температура;
 • підвищена чутливість до ботулінічного токсину;
 • дерматологічні хвороби;
 • вагітність;
 • міастенія;
 • курс антибіотикотерапії;
 • дитячий вік;
 • глаукома.

Питанням, чим шкідливий Ботокс, задається багато людей і медичних фахівців. Серед західних лікарів набула поширення конспірологічна теорія, яка говорить про те, що досвід застосування Ботокса ще дуже малий, і рано робити висновки про його нешкідливості, адже невідомо, як позначаться такі ін'єкції у віддаленому майбутньому, наприклад, чи не впливає препарат негативно на геном людини .

Тим не менш, в клінічну практику щодня впроваджують нові ліки, наслідки застосування яких, також невідомі. Що тут сказати? Поживемо побачимо.