Алергія при вагітності симптоми, діагностика, лікування


У ході досліджень в США лікарі виявили, що понад 35% дорослих жінок страждають алергією. У Росії ж глибоких досліджень ніхто не проводить і офіційна статистика малює взагалі смішні цифри - тільки 1-1.5% схильні до алергічних захворювань.

Зміст

 • Що ж таке алергія
 • Як розвивається у вагітних
 • Основні симптоми
 • Особливості лікування алергія при вагітності

Звичайно цифри ці НЕ правдоподібні і у нас статистика, як мінімум, не краще. Природно це стосується і вагітних. Враховуючи, що алергія при вагітності впливає не тільки на здоров'я матері, але і на стан плода, до діагностики та підбору безпечної методики лікування майбутній мамі потрібно підійти з усією відповідальність.


Що ж таке алергія?

Це надмірна реакція імунної системи організму на різні дратівливі чинники зовнішнього середовища, що діють на організм по-різному і супроводжуються клінічними проявами у вигляді набряків, спазмів, зупинки дихання та іншими симптомами.

Такими факторами можуть бути пилок рослин, пил, цвіль, різні продукти харчування, шерсть тварин, лікарські препарати, косметика і навіть вода і сонце!

Людей, які страждають від цього захворювання, налічується величезна кількість, до половини населення Земної кулі і з кожним роком тенденція до даної патології неухильно збільшується.

Цьому сприяє і невтішна екологія, і харчові добавки в продуктах харчування, і стреси. На жаль, серед такої кількості людей природно, зустрічаються і вагітні жінки, схильні або страждають від алергії.

Як розвивається алергія у вагітних?

Спочатку алерген потрапляє вперше в організм і на нього впливає імунна система, яка сприймає його як «чужорідне тіло» і виробляє агенти (антитіла). Ці антитіла в свою чергу захоплюють алерген і намагаються його знешкодити, запам'ятовуючи інформацію про «чужинця» і зовні, клінічно ніяк не проявляючи найчастіше.

Імунна система чекає нової зустрічі з алергеном, вона вже все знає про нього. І ось він знову потрапляє в організм і тут процес запускається моментально, так як він вже знає все про даний алергену. У відповідь на «Не прохань гостя» виробляються біологічно-активні речовини (гістамін, серотонін та ін.), Що дають клінічну картину алергії.

В результаті розвивається набряк тканин в місці контакту з алергеном (наприклад, - алергічний риніт або кон'юнктивіт на пилок рослин, набряк Квінке, кропив'янка), в цілому підвищення в організмі біологічно-активних речовин, призводить до розширення судин і різкого падіння артеріального тиску, що призводять в кінцевому рахунку до розвитку анафілактичного шоку.

У вагітної жінки за рахунок зміни гормонального фону алергія може мати як стертий характер, так і бурхливу симптоматику.

Сезонна алергія, що виникла при вагітності, може проявлятися у вигляді нежиті, сухого кашлю, сльозотечі, набряками і висипом різного характеру.

Основні симптоми алергії

При схильності до алергії у вагітної жінки, розвиток захворювання може мати кілька варіантів перебігу.

У першому випадку при настанні вагітності алергія ні як не впливає на її перебіг. Необхідно уникати контакту з алергенами, у випадку, якщо алерген невідомий, рекомендується зробити спеціальні проби на виявлення алергену, тим самим попередивши подальший розвиток захворювання і його ускладнення. Найчастіше алергія на пилок квітучих рослин припадає на весняні місяці, це важливо враховувати при плануванні вагітності.

В іншому випадку, при вагітності спостерігається поліпшення стан жінки, яка страждає алергією, що пов'язано зі зміною гормонального фону. Під час вагітності збільшується кількість гормону кортизолу в організмі, який сам по собі має протиалергічну ефектом. Але після пологів, коли рівень кортизолу знижується - напади алергії знову можуть проявитися.

Самий неприємний це третій варіант перебігу алергії при вагітності, коли напади алергії посилюються. Це також обумовлено рядом гормональних змін, що відбуваються в організмі майбутньої мами. І так, які ж види алергічних захворювань у вагітної ми можемо частіше спостерігати:

 • Найпоширеніше захворювання - це алергічний риніт. Набряк слизової оболонки носа, що виникає зазвичай з другого триместру вагітності, внаслідок дії алергенів - пилку, квітучих рослин, вовни тварин, домашнього пилу. Профілактика - необхідно намагатися уникати контакту з даними дратівливими факторами.
 • До шкірних проявів алергії відносять кропив'янку. При її появі необхідно звернутися до лікаря, бо самостійне лікування може призвести до «стирання» клініки якого-небудь інфекційного захворювання, що вимагає невідкладної лікарської допомоги і втрати дорогоцінного часу.
 • До дихальним розладам при алергії слід віднести бронхіальну астму, вона рідко виявляється, але вимагає ретельного спостереження та лікування під час вагітності. Якщо вона вже мала місце до вагітності, то загострення астми слід чекати з другого триместру гестації. Але позитивним в даній ситуації є те, що за місяць до пологів клінічний перебіг астми поліпшується.

Особливості лікування алергія при вагітності

Алергія у майбутньої матусі вимагає постійного контролю з боку фахівця, так як може призвести до грізним ускладнень і змушує жінку постійно приймати препарати від алергії. Це звичайно вкрай важко, так як будь-який засіб від алергії при вагітності може негативно відіб'ється на стані здоров'я майбутнього малюка. Тому важливим моментом у жінки, яка страждає алергічними реакціями до вагітності, є ретельне її планування разом з лікарем алергологом.

Доктор зазвичай призначає обстеження, що включає в себе: дослідження специфічних антитіл, проведення спеціальних тестів і шкірних проб. При виявленні «агресора» необхідно обмежити з ним контакт, щоб уникнути алергічної реакції.

Таблетки від алергії при вагітності слід приймати лише за призначенням лікаря і з крайньою обережністю, у випадку, коли користь від прийому препарату перевищує можливу шкоду, що надається цими ліками на плід. У будь-якому випадку лікування алергії у вагітної жінки проводиться під суворим контролем лікарів алерголога та гінеколога.

Обраний ліки від алергії при вагітності має бути максимально безпечним для майбутнього малюка, доза його - мінімальної з максимально коротким курсом лікування.

Раціон харчування вагітної жінки повинен містити мінімальну кількість солоних, перчених, маринованих, консервованих і гострих страв. З вживаних продуктів слід виключити:

 • незбиране молоко,
 • горіхи,
 • курячі яйця, курятину,
 • рибну ікру, морепродукти,
 • цитрусові,
 • Полуницю,
 • мед.

І навпаки збагатити своє меню такими гіпоалергенними продуктами, як - каші, м'ясо індички, телятина, не червоні яблука, капуста, кабачки, кисломолочні продукти. Все це істотно допоможе знизити можливий розвиток алергії у вагітної жінки.

Часом дію алергену виключити неможливо, а у майбутньої матусі симптоми алергії вкрай виражені. Ч то робити в такій ситуації? Має місце виражена алергія при вагітності, ніж лікувати, все- таки?


При місцевих алергічних реакціях можна використовувати не гормональні мазі, креми. Допоможуть така мазь, як «Пурелан».

У разі виникнення загальних проявів алергії (набряк, спазм, утруднення дихання) призначають антигістамінні препарати:

 • Супрастин - застосуємо у разі виникнення гострої алергічної реакції.
 • Димедрол (при його прийомі, є ризик розвитку скорочення гладкої мускулатури матки і загрозу викидня)
 • Кларитин (дозволений при вагітності, у випадку, коли шкода від алергічного стану матері, що наноситься організму дитини більше, ніж від дії самого препарату)
 • Цетиризин (застосуємо з другого триместру вагітності)
 • Тавегіл (не рекомендований вагітним жінкам, але за життєвими показаннями можливий прийом, якщо немає можливості прийому інших препаратів).
 • Знижує дією на гістамін (медіатор алергії), володіють вітаміни. Такі, як аскорбінова кислота, В12, нікотинамід і пантеноновая кислота.

З профілактичною метою при схильності до алергії, а так само і для загального поліпшення стану організму вагітної рекомендується уникати використання порошків і миючих засобів, здатних викликати алергію.

Щоденне провітрювання приміщення і вологе прибирання в ньому, обмеження контакту з домашніми тваринами, велика кількість не закритих під склом книг, килимів в будинку. І найважливіше для майбутніх матусь - уникати стресових ситуацій, оскільки це може спровокувати розвиток алергічної реакції на тлі впливу перерахованих вище факторів.

Так само необхідно відмовитися від куріння, в тому числі і пасивного, оскільки у жінок вдихають тютюновий дим, частіше народжуються діти, схильні до алергічних реакцій, таким як атопічний дерматит і бронхіальна астма.

Виконуючи, належні рекомендації вашого лікаря, ви позбавите себе від ризику розвитку ускладнень, викликаних алергією, і знизите ймовірність прояву самого захворювання. Будьте здорові! Бережіть себе!