Варикоз при вагітності проблема, з якою потрібно бути на сторожі


Напевно, мало що робить такий позитивний вплив на жінку, як очікування бажаного малюка. І якщо вагітність протікає без ускладнень, то нічого не перешкоджає нормальному розвитку плоду і щастя майбутньої матері. Варикоз при вагітності одна з проблем, яка викликає відчутне занепокоєння і трохи затьмарює настільки приємне для багатьох стан.

Зміст

 • Що таке варикоз?
 • Причини і механізми варикозної хвороби
 • Варикозна хвороба вен при вагітності

Що таке варикоз?


Варикоз або варикозна хвороба вен - цей стійке і, на жаль, необоротне розширення і подовження вен з тонкою їх стінок і утворенням «вузлів», що є результатом грубої патології стінок цих судин і недостатності венозних клапанів.

У наш час варикоз зустрічається досить часто - їм страждає близько 30% жінок і приблизно 10% чоловічого населення.

Класичний вік розвитку даної патології - 30-40 років. Частота розвитку захворювання безпосередньо пов'язана з технологічних прогресом: чим більше ми сидимо біля комп'ютера, чим більше їздимо на автомобілях і менше рухаємося, тим вище ризик розвитку варикозної хвороби вен.

Причини і механізми варикозної хвороби

Серед причин розвитку захворювання виділяють:

 • спадковість;
 • жіноча стать (ймовірність виникнення у жінок вище через фізіологічних особливостей);
 • гіподинамія;
 • ожиріння;
 • тривалі статичні навантаження (професії продавців, що оперують лікарів, перукарів);
 • літній вік;
 • вживання гормональних контрацептивів;
 • вагітність, про яку ми поговоримо більш докладно.

Венозна система нижніх кінцівок представлена ​​розгалуженою мережею, що включає в себе поверхневі (підшкірні) та глибокі вени. У перші відбувається відтік крові від шкіри і підшкірно-жирової клітковини, у другі - з глибше лежачих тканин. Тиск між ними вирівнюється за рахунок вен, що з'єднують поверхневі судини з глибокими.


Кров рухається від периферії до центру завдяки залишковим артеріального тиску і тонусу тканин навколо вен. У поверненні крові бере участь і м'язова помпа - скорочення м'язів при фізичному навантаженні просуває кров вгору. Щоб кров не поверталася назад, природа передбачила наявність у венах клапанів, які, пропускаючи кров по судинах, слідом закриваються і перешкоджають зворотному току крові.

Недостатність функції клапанів і зниження тонусу судинної стінки ведуть до підвищення тиску всередині судин, що сприяє розширенню вен, в результаті чого клапаннанедостатність прогресує ще більше. Одночасно з цим відбувається порушення кровотоку по комунікативним венах. На цьому тлі в стінці вен атрофується м'язовий шар, і гинуть нервові закінчення, що беруть участь в регуляції судинного тонусу.

У результаті, якщо при нормальному кровотоку у венах кров, позбавлена ​​кисню, йде знизу вгору до серця, щоб надалі через нього потрапити в легені і знову стати збагаченої киснем, то при недостатності венозних клапанів формуються потоки регургітації (повернення) крові з глибоких вен назад в поверхневі. У підсумку вени розширюються ще більше, стають потонченні, подовженими звитими, в них формуються вузли, діаметр судин стає ще більше, і клапани вен працюють ще гірше. В результаті формується так званий «порочне коло», де виправити що-небудь консервативно вже неможливо.

Варикозна хвороба вен при вагітності

На жаль, варикозне розширення вен і вагітність нерідко крокують разом, і варикоз займає одне з провідних місць серед екстрагенітальної патології у вагітних.

Фактори, що обумовлюють виникнення варикозної хвороби вен:

 • гормональна перебудова організму, яка сприяє виношування плоду. Це, насамперед, вплив гормонів на гладку мускулатуру матки, яка розслабляється, але паралельно з цим знижується тонус судинних стінок, що провокує патологічний процес;
 • з розвитком вагітності відбувається збільшення об'єму циркулюючої крові, і навантаження на венозну систему жінки різко зростає;
 • механічний фактор, що полягає у тиску збільшеної матки на нижню порожнисту вену, яка розташована під нею і є основним великим посудиною, за яким кров йде від нижньої частини тіла до серця. При утрудненні відтоку крові з цього судині формується венозний застій, який може викликати розвиток захворювання.
 • на венозний кровотік впливає кількість навколоплідних вод, тонус передньої черевної стінки, наявність передлежання плаценти, а також індивідуальні особливості організму (спадковість, надлишок маси тіла, високий зріст).

Симптоми варикозу

Спочатку варикозне розширення вен при вагітності протікає безсимптомно. При цьому візуально можна помітити появу на шкірі ніг судинних зірочок або ділянок розширених вен. Крім того, в цей період можуть турбувати вечірні набряки нижніх кінцівок, зникаючі до ранку. Також наголошується стомлюваність, тяжкість і розпираючий біль у литкових м'язах і судоми в них по ночах.

Не дивлячись на те, що найбільш наочні зміни при варикозної хвороби локалізуються на ногах, не можна забувати про те, що в патологічний процес часто залучаються й інші вени. Нерідко виникає варикоз при вагітності в паху, який зачіпає судини яєчників, матки, статевих губ, прямої кишки та ін. Ці зміни можуть спровокувати розвиток кровотеч, які виникають внаслідок розриву варикозно змінених судин під час пологів і в післяпологовому періоді.

Також слід знати, що при вагітності виникає підвищення згортання крові, у зв'язку з чим в варикозних розширених венах можуть формуватися тромби. При запущеному процесі може приєднатися інфекція і розвинутися тромбофлебіт - запалення стінки вен при наявності в них тромбів, також трофічні виразки.

Діагностика захворювання

Ви помітили перші симптоми - тяжкість в ногах, судинні зірочки на шкірі, відчуття розпирання в литкових м'язах, а, тим більше, стали видні звиті вени, то вам необхідно звернутися до лікаря флеболога. Робити це потрібно якомога раніше, щоб попередити подальший розвиток процесу.

При зверненні за медичною допомогою фахівець вивчить ваші скарги, історію розвитку захворювання і призначить додаткові методи дослідження. Найчастіше ультразвукова доплерографія вирішує всі проблеми діагностики. Даний метод дослідження дозволяє оцінити функцію венозних клапанів, наявності зворотного потоку крові у венах і поставити точний діагноз варикозу вен при вагітності. Крім того, застосовуються і інші методи з використанням рентгеноконтрастних речовин, однак якщо це варикоз у жінки при вагітності, то альтернативи ультразвуковому методу немає.

Лікування варикозу

Якщо у жінки при вагітності розвинувся варикоз, що робити для лікування захворювання, їй не зовсім зрозуміло. Адже будь-яке втручання із зовні, як медикаментозне, так і оперативне, шкідливо для плода.


На сьогоднішній день відомо кілька способів лікування розширення вен. Це, насамперед медикаментозне лікування, яке застосовується на ранніх стадіях процесу і більше для ліквідації симптомів, ніж самої причини захворювання. Метод склеротерапії передбачає введення вени спеціальних препаратів, які склеюють стінки судин і викликають повне закриття просвіту уражених вен. При хірургічному лікуванні виробляють радикальне видалення варикозно розширеної вени.

Проте вагітність не підходить ні під один із зазначених методів, оскільки всі вони протипоказані для нормального виношування і розвитку плоду. Як лікувати варикоз при вагітності в такому випадку? Тут є єдина відповідь: лікування цього процесу у вагітної жінки зводиться до його профілактики, а радикальні методи можна використовувати тільки після пологів і після закінчення грудного вигодовування. Детальніше про лікування варикозної хвороби без операції читайте в окремій статті.

Профілактика

Під час вагітності проблеми з судинами майбутній мамі абсолютно не потрібні, тому потрібно вчасно попередити виникнення їх патології.


Основна профілактика розвитку варикозу у вагітних полягає в тому, що не варто відразу різко обмежувати себе у фізичних навантаженнях. Пам'ятайте, що вагітність - це лише певний стан, а не хвороба. Виняток можуть становити лише ті випадки, коли є загроза переривання вагітності, і різко знизити фізичну активність просто необхідно. В інших випадках потрібні помірні фізичні навантаження, які схвалить ваш лікар. Вони допоможуть уникнути надмірного набору ваги і будуть сприяти нормальній адаптації організму та системи кровообігу до нового статусу.

Крім того, рекомендується спеціальна гімнастика для поліпшення кровотоку в нижніх кінцівках і в судинах малого тазу. Також вагітній жінці потрібно раціональне харчування, багате продуктами, які прискорюють пасаж кишечника. Плюс до всього, слід носити просторий одяг, не стискує рухів, зручне взуття, спати краще з піднятим ножним кінцем, а з третього триместру не варто лежати на спині.


Ще запобігти варикозу при вагітності допоможе спеціальний компресійний трикотаж. Цей спосіб є гарною альтернативою в тій ситуації, коли практично всі ліки протипоказані. Сьогодні практично в будь-якій аптеці ви зможете придбати колготки для вагітних від варикозу, які слід носити протягом усього терміну вагітності і 1,5 місяця після розродження. Крім того, в ці періоди рекомендується носити спеціальні панчохи або гольфи для профілактики тромбозу вен. Не бійтеся того, що ви будете якось комічно виглядати в лікувальних колготках - вони вже дано виробляються за сучасними технологіями і практично не відрізняються від звичайної білизни, але несуть прекрасну функцію і, якщо носити їх щодня, то прослужать до півроку.

Якщо ви будете дотримуватися цих простих правил, то вам вдасться уникнути ускладнень варикозу при вагітності або хоча б призупинити процес на ранній стадії.