Дисплазія епітелію шийки матки і вагітність Чи є шанс


Шанс бути здоровою є завжди, особливо, якщо ви обізнані і знаєте, як уникнути біди і як з нею боротися! Незважаючи, на те, що дисплазію шийки матки відносять до передракових захворювань, рак розвивається не у всіх жінок, і лише при сукупності багатьох факторів і дисплазії ризик зростає.

Зміст

 • Анатомо-фізіологічні особливості здорової шийки матки
 • Що ж таке дисплазія шийки матки
 • Методи діагностики захворювання
 • Дисплазія шийки матки при вагітності
 • Лікування та відновлення

Анатомо-фізіологічні особливості здорової шийки матки


Шийка матки зовні (видима частина оком гінеколога) покрита багатошаровим плоским епітелієм (екзоцервікс), а всередині неї розташований цервікальний канал (ендоцервікса), який з'єднує піхву з порожниною матки, і він покритий циліндричним епітелієм, де розташовані залози, що виробляють секрет.

З'єднуються обидва епітелію в зоні стику, вона називається, ще зоною трансформації, і частіше в ній починає розвиватися патологічний диспластический процес.

Що ж таке дисплазія шийки матки?

Інша назва дисплазії - цервікальна інтраепітеальная неоплазия (CIN). Це такий патологічний процес, при якому в товщі слизового епітелію шийки матки з'являються атипові клітини (невластиві даному типу епітелію), в результаті чого змінюється послідовність розташування шарів слизової шийки матки. А атипові клітини можуть поводитися неконтрольовано, розмножуючись і збільшуючись в обсязі, змінюючи свою форму.

Зрештою переходячи в ракові клітини. Цей процес може бути, як блискавичний, так і розвиватися протягом багатьох років, знову ж таки, в залежності від супутніх факторів. Дисплазія - це лабораторний діагноз, підтверджений після дослідження клітин (тканин) ураженого епітелію, зовні лікар може тільки запідозрити її наявність.


Не варто плутати з ерозією, так при ній відбувається не морфологічні зміни в клітинах, а виявляється тільки дефект покривного епітелію різної етіології. Так при постановці діагнозу гінеколог може говорити вам про наявність ерозії шийки матки, а при дослідженні взятих клітин або тканин з ураженого місця та підтвердженні мікроскопічно, уже про наявність дисплазії.

Патологічний процес зачіпає різні верстви клітин багатошарового плоского епітелію шийки матки, залежно від цього розрізняють ступеня дисплазії шийки матки (CIN):

 • Легка ступінь дисплазії (CIN 1). Слабко виражені зміни в самих клітинах. У процес втягнута нижня третина багатошарового плоского епітелію шийки матки.
 • Помірна ступінь дисплазії (CIN 2) .Зміна клітини спостерігаються в нижній і середній третини багатошарового плоского епітелію шийки матки.
 • Важка ступінь дисплазії (неінвазивний рак або CIN 3) .Коли змінені клітини виявляються на всьому протязі всіх верств плоского багатошарового епітелію. Відповідно наступним етапом патологічного вже ракового процесу буде інвазія (впровадження) глибше в тканину - м'язи, судини, нерви та інші прилеглі органи.

Симптоми дисплазії шийки матки:

Зазвичай неоплазия епітелію шийки матки протікає безсимптомно. І дуже часто виявляється при профілактичних оглядах у гінеколога. І навіть при звичайному обстеженні в дзеркалах може бути не видно, і виявляється тільки при цитологічному (взяття матеріалу щіточкою) або гістологічному обстеженні (взяття біопсії).

Або запідозрений при кольпоскопії (огляд слизової шийки матки під мікроскопічним обладнанням та забарвленням спеціальними розчинами). При поєднанні дисплазії з інфекцією статевих органів можуть спостерігатися рясні різні слизові виділення, можливі так само мажучі кров'янисті виділення на тлі ерозивних процесів шийки матки або використанні тампонів, спринцівок.

Іноді спостерігається клініка кольпіту (запалення піхви), цервицита (запалення шийки матки) з відповідною клінікою. Дисплазія шийки матки часто поєднується з наявністю гострих кондилом зовнішніх статевих органів. Дуже рідко присутній больовий синдром. Сама неоплазия може регресувати (йти) на тлі лікування від супутньої патології, але частіше вона має прогресуючий характер, що переходить в рак.

Методи діагностики дисплазії шийки матки

 • Огляд шийки матки в дзеркалах. Проводиться при профілактичних оглядах. Лікар може звернути увагу на змінений епітелій слизової шийки матки - забарвлення, плями, виразки та ін.
 • За допомогою кольпоскопії. Оптичний прилад, що збільшує зображення слизової шийки матки. При цьому можуть бути видні - зміни кольору, уражені ділянки слизової, патологічні судинні зміни (обривисті судини). А так же при цьому виконання діагностичних проб за допомогою оцтової кислоти і Люголя, при яких змінюється забарвлення тканини слизової і видно патологічні процеси на шийці матки.
 • Цитологічне дослідження. За допомогою спеціальної діагностичної щіточки беруться клітинки зі слизової поверхні багатошарового епітелію і шийки матки і циліндричного епітелію цервікального каналу. Отриманий матеріал розглядається під мікроскопом і виявляється патологічні атипові клітини.
 • Гістологічне дослідження. Проводиться біопсія патологічно зміненої ділянки шийки матки і розглядається дана тканина під мікроскопом. Останні два методи найбільш інформативні для постановки діагнозу - дисплазії шийки матки.
 • Імунологічне дослідження методом ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція), для виявлення ДНК вірусу папіломи людини. При виявленні вірусу - визначається тип онкогенності і його кількість. У разі позитивного результату дане обстеження проводиться і статевого партнера, і вирішується питання про тактики лікування дисплазії у жінки.
 • Обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом.
 • Вишкрібання цервікального каналу проводять при виявленні підозрілого вогнища в цервікальному каналі, частіше при підтвердженні атипии клітин циліндричного епітелію ендоцервікса.

Дисплазія шийки матки при вагітності

При постановці на облік по вагітності в жіночій консультації, гінеколог при огляді вагітної жінки бере мазки на флору і обов'язково проводить цитологічне дослідження.

Під час вагітності у жінки змінюється гормональний фон і під дією гормонів і імунодефіцитного стану (що є нормою при настанні вагітності, щоб організм матері не визнав плід, як чужорідний і не було викидня), можуть активізуватися процеси атипии клітин, які мали місце ще до вагітності , але не як не виявлялися.

Можуть проявитися і прогресувати кондиломи статевих органів, які при посиленні процесу можуть перешкодити пологів через природні статеві шляхи. У практиці був випадок, коли в 20 тижнів вагітності під загальним наркозом довелося видаляти величезні розрослися кондиломи піхви і вульви. Наявність ВПЛ інфекції при її клінічної та лабораторної вираженості може принести шкоду новонародженому.

При підозрі на дисплазію лікар може запропонувати проведення кольпоскопії і діагностичні проби з оцтовою кислотою і розчином Люголя. Це абсолютно не шкідливо при вагітності. Біопсію проводять тільки при підтвердженні цитологією помірною або важкою дисплазії, так як при вагітності є небезпека розвитку кровотечі. Вишкрібання цервікального каналу не проводять.

Тактика ведення вагітних з дисплазією шийки матки така:

 1. При CIN 1-2 проводять кольпоскопію, при наявності атипії клітин повторюють цитологію. При задовільному результаті кольпоскопії - біопсія не потрібно, а тільки цитологія раз в триместр.
 2. При CIN 3 виконують біопсію з гістологією і при підтвердженні атипии - кожен триместр спостерігають за цитологією та кольпоскопією. Як правило, вона не прогресує. Остаточне лікування після пологів. Такі жінки спостерігаються разом з онкологом.

Тактика ведення пологів індивідуальна. Але частіше через природні родові шляхи, з подальшим післяпологовим спостереженням.

Лікування дисплазії шийки матки

Перед початком лікування проводять протизапальну терапію, і якщо необхідно - лікування специфічної інфекції, при виявленні ВПЛ - противірусну терапію з використанням противірусних вакцин (Церварікс), нормалізація гормонального фону і відновлення мікрофлори.

Методики лікування дисплазії шийки матки:

 • Електрична ексцизія (діатермокоагуляція), припікання дисплазії струмом, практично не застосовується в даний час через утворення грубих рубців, згодом перешкоджають розкриттю шийки в пологах.
 • Холодова деструкція (кріодеструкція, кріоконізація), виконується за допомогою рідкого азоту. Часто після неї спостерігаються тривалі водянисті виділення - процес загоєння і виділення лімфи з коагульованих лімфатичних судин шийки.
 • Лазерна коагуляція (припікання). Побічний ефект - перегрів і опік тканин.
 •  Радіохвильова коагуляція за допомогою струмів високої частоти.
 • Аргоноплазмові коагуляція. Вплив на тканини плазмою, продукує аргоном. Метод безконтактний, з чітким контролем глибини впливу на вогнище. Не залишає рубців. Найсучасніший і надійний метод на сьогоднішній день.
 • Ампутація шийки матки (ножова, ультразвукова) або конизация. Висічення тканин скальпелем.

При дисплазії легкого та помірного ступеня жінок спостерігають і проводять цитологію кожні 3 місяці, в випадки підтвердження діагнозу 2 рази поспіль пропонують їй лазерне, радіохвильове, аргоноплазмові лікування або кріотерапію. Якщо дисплазія тяжкого ступеня, жінку спостерігають спільно з онкологом, з обов'язковим видаленням ураженої ділянки, аж до конізації або ампутації шийки матки.


Отже, ми розібралися, що дисплазія шийки матки є оборотним процесом. І шанс бути здоровою при своєчасному виявленні захворювання і лікуванні - є! Не втрачайте його, відвідуйте кожні півроку - рік свого гінеколога і будьте здорові!