Навіщо робиться КТГ при вагітності і як розшифрувати результати кардіотокографії


У внутрішньоутробному стані дізнатися, як почуває себе плід досить проблематично. На допомогу приходять ультразвукові методи, але останнім часом з'являються наукові публікації про шкоду частого використання цього способу. І цей метод вимагає спеціальну підготовку акушера-гінеколога.

Зміст

 • КТГ - безпечний для вагітності метод
 • Розшифровка даних КТГ плода
 • Відповіді на запитання читачів

Для оцінки стану плода в животику у матері застосовують кардиотокографию (КТГ). Завдяки цьому методу лікар може записати серцебиття плоду і зрозуміти, як майбутній малюк почуває себе в утробі. КТГ при вагітності може записати навіть акушерка, навчена методиці фіксації серцебиття.


КТГ - безпечний для вагітності метод

Фіксувати серцебиття можна вагітним будь-яку кількість разів на день. Цей спосіб реєстрації сердечка плода не має жодних протипоказань.
Іноді виникає необхідність реєстрації стану майбутньої дитини протягом усього дня. У таких випадках матуся не повинна боятися ні за своє здоров'я, ні за самопочуття свого малюка, метод абсолютно безпечний.

При яких станах вагітності застосовують КТГ

Кардіотокографія реєструє серцебиття плода. Зміна частоти говорить про різних патологічних процесах, які можуть призвести до захворювання майбутньої дитини. КТГ плода застосовують при таких захворюваннях або підозрах на них:

 1. Фетоплацентарна недостатність. Це захворювання плаценти, яке призводить до кисневого голодування плоду.
 2. Гестоз другої половини вагітності.
 3. Соматичні хвороби матері (захворювання серця, судин, печінки).
 4. Запис роблять у випадку, якщо у жінки з'явилися скарги на рідкісні або надмірно бурхливі ворушіння.
 5. При простудних захворюваннях.
 6. У пологах.

КТГ застосовують під час пологів і рекомендують вести весь родовий період під контролем моніторів. Особливо якщо під час вагітності був ризик розвитку плацентарної недостатності, пізньогогестозу або іншої патології, що призводить до гіпоксії плода.

Як проводиться запис КТГ?

Для запису серця малюка є безліч модифікацій апаратів. Одні просто записують криву серцебиття на паперовий носій, інші крім запису виробляють результат і оцінку биття серця.

Крім серцебиття апарат КТГ може бути оснащений датчиком скорочення м'яза матки для фіксації сутичок. Іноді до монітора можна приєднати кнопку для реєстрації руху плоду, і жінка при записі КТГ фіксує їх. Сутички і рухи плоду, відмічені на стрічці поруч з серцебиттям, необхідні для правильної оцінки і розшифровки. Для кращої провідності звуку, датчики змащуються спеціальним гелем.

Правила запису КТГ

Кардіотокографія повинна записуватися не раніше 32 тижні. Тільки в цей період формується повноцінна зв'язок між матір'ю і плодом. До цього часу реєструвати серцебиття малюка можна, але розшифровка запису буде недостовірною.

Дуже важливо використовувати цей метод в той момент, коли плід не спить, і є хоча б не великі ознаки активності. Під час сну дитини запис буде монотонної, що є варіантом патології.

Реєструвати серцебиття потрібно протягом 30-40 хвилин. Але якщо активних рухів дитина не справив чи ворушився дуже бурхливо, і безперервного запису не отримали, продовжите запис до 60 хвилин.

Розшифровка даних КТГ плода

Розшифровка отриманих даних може проводитися різними методами. Це залежить від виду монітора, на якому записали КТГ або від того в який період виробляли фіксацію. Розшифровка під час пологів відрізняється від такої протягом вагітності.

Перший показник, на який звертають увагу - це частота серцевих скорочень. У плоду вона коливається і дуже швидко змінюється, тому беруть середнє значення. Називається ця середня базальним ритмом. Норма КТГ плода увазі серцебиття 120-160 уд / хвилину. Як почастішання, так і уражень пульсу говорить про патологічний стан дитини.

Пульс дитини змінюється щосекунди. Ось він 120, а тепер 125 і знову змінився-121 уд / хв. Ці зміни утворюють на папері невеликий «парканчик» - осциляції. То на скільки одиниць змінюється ритм кожну мить, називається амплітудою осциляцій. Як часто змінюється пульс плода - частотою осциляцій. Від цих двох параметрів так само залежить остаточна оцінка і розшифровка КТГ плода.

Є ще два параметри в запису. Акцелерации - Це різке збільшення пульсу дитини протягом 0.5-1 хвилини. На записі вона відобразиться «горою». Як правило, наявність акцелерацій особливо у відповідь на ворушіння плода це добра ознака. Децелерація - Різке уражень пульсу плода. Присутність знижень пульсу поганий прогностичний ознака.


Лікар оцінює всі ці ознаки за бальною системою і виставляє по кожному пункту від 0 до 2 балів.

 • Якщо виставлено 8 - 10 балів, можна говорити про нормальний розвиток і стан дитини в утробі.
 • Від 5 до 7 балів свідчить про необхідність застосування додаткових методів дослідження, наприклад, УЗ дослідження з допплером.
 • Якщо КТГ набрало всього 4 бали - це може бути ознакою страждання плода.

Але доктор може не виставляти бали. З досвідом акушер - гінеколог оцінює візуально і відрізняє «хорошу» КТГ від «поганий».

Якщо ж апарат, що записує сам криву серцебиття, її і оцінює, розшифровка кардиотокографии плода не представляє особливих складнощів. Всі дані будуть надруковані в кінці дослідження, а запис ведеться стільки, скільки потрібно машині для оцінки даних.

У цьому випадку головним критерієм є варіабельність, яка в нормі не повинна бути менше 4 або більше 20. Але лікар буде звертати і на всі інші графи результатів.

Патологічна запис кардиотокографии

Видів патологічних ритмів у малюка велике безліч і розпізнати їх може тільки фахівець. Один з таких варіантів - це зниження базального ритму менше 120 уд на хв.

Такий ритм може бути пов'язаний з:

 1. Вродженими аномаліями серця дитини.
 2. Застосування матір'ю препаратів уповільнюють пульс.
 3. Неправильне положення малюка.
 4. Внутрішньоутробний ризик розвитку кисневого голоду.

Тахікардія вище 160 уд в хвилину може бути викликана:

 1. Підвищенням температури у матері при простудних захворюваннях.
 2. Курінням і вживанням алкоголю під час вагітності.
 3. Фетоплацентарної недостатністю.
 4. Імовірність обвиття пуповиною.

Кардіотокографія плода допомагає запідозрити діагноз. Цей метод не остаточний і вимагає підтримки інших досліджень.

Коли можна зареєструвати помилковий результат

Часто попередній діагноз, виставлений на підставі кардіотокографії, не підтверджується іншими методами. Це може бути пов'язано з тимчасовими станами майбутнього малюка або з деякими особливостями реєстрації:

 1. При записи в положенні лежачи на спині. Матка здавлює аорту, і на час припиняється достатнє надходження кисню.
 2. Перед записом мама прийняла препарати збудливого або заспокійливої ​​дії.
 3. Активна поведінка матері або плода створять труднощі в безперервного запису.
 4. Ожиріння вагітною.
 5. Недостатнє прилягання датчика або відсутність спеціального гелю.
 6. Сон малюка.

У зв'язку з цим жінці пропонують через деякий час повторити запис або підтвердити його іншими інструментальними методами.

Що таке КТГ плода знає майже кожна вагітна, що стоїть на обліку в жіночій консультації. Не варто засмучуватися заздалегідь, якщо цей метод показав на будь-яку патологію.

Дуже часто це всього лише тимчасовий стан плода, і при наступній реєстрації картина зміниться. Але все ж якщо діагноз підтвердиться, і не буде піддаватися лікуванню протягом годин або діб, доктор поставить питання про дострокове пологах.

Останнім часом стали з'являтися портативні монітори для реєстрації серцебиття малюка. Завдяки цьому батьки можуть слухати биття сердечка своєї дитини цілодобово.

Відповіді на запитання

Як підготуватися до КТГ плода?

Спеціальної підготовки до цього методу не потрібно. Жінка повинна прийти відпочила в хорошому настрої і трохи перекусивши. Надмірне вживання їжі або голод може призвести до патологічного поведінки майбутнього малюка. Бажано вибирати час, коли Ваш малюк не спить і рухається.

Коли роблять КТГ плода?

Цей метод використовують, починаючи з 32 тижня вагітності. При кожному або майже при кожному відвідуванні жіночої консультації проводять запис КТГ. У багатьох стаціонарах запис серцебиття плоду виробляють щодня, а якщо є відхилення у записі навіть два рази на день. На прийомі в жіночій консультації у випадку, коли доктор буде погано чути биття за допомогою трубки, він може записати КТГ.