ІКСІ запліднення - шанс на маленьке життя


Здатність мати малюка не завжди є у кожної пари. Іноді природа жорстока і батьки втрачають будь-яку надію радіти дитячому сміху, але час йде і наука розвивається, на допомогу приходять допоміжні репродуктивні технології (ДРТ), такі як екстракорпоральне запліднення, ІКСІ та ін.

Зміст

 • Що ж це за таке медичне диво?
 • Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ)
 • Підготовка до ЕКЗ
 • Що ж таке метод ІКСІ
 • Підготовка до ІКСІ
 • Можливі ризики

Що ж це за таке медичне диво?


ДРТ являють собою етап запліднення і розвитку ембріона поза організмом до певного етапу розвитку, після чого зародок підсаджується до майбутньої матері і там далі зростає. Останнім часом кількість пар прибегающим до цих технологій зростає, і кількість вдалих спроб і народження здорових діток - безсумнівно, збільшується. До даних допоміжних методів відносять:

 • Перенесення заплідненої яйцеклітини в маткову трубу
 • Внутрішньоматкова інсемінація (штучне введення сімені чоловіка або донора в порожнину матки при імунологічної формі безпліддя або погіршенні якості матеріалу чоловіка). Ефективність 50 -60%
 • Запліднення поза організмом (екстракорпоральне запліднення) з подальшим перенесенням ембріона в порожнину матки
 • Запліднення сперматозоїдом яйцеклітини поза організмом (внутріклеточнач инсеминация - ІКСІ)
 • Зберігання ембріонів до необхідного терміну підсадки в організм, а також яйцеклітин і сперматозоїдів (криоконсервация)
 • Донорство яйцеклітин і сперматозоїдів у інших, охочих віддати свій біологічний матеріал
 • Сурогатне материнство (використання жінки, приголосної виношувати для безплідної пари дитини, з генетичним матеріалом батьків, у результаті підсадки їй їх ембріона, вирощеного штучно поза організмом)
 • Генетична діагностика спадкових хвороб до підсадки ембріона в організм жінки

Давайте розберемося, що таке екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ)

Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ)

Цей метод можна застосовувати у жінок, у яких раніше були видалені маткові труби (або одна з них), а так само при спаєчних процесах в них після запальних захворювань, раніше перенесених; при операціях на яєчниках з подальшим їх видаленням; при чоловічому факторі безпліддя і порушення в сперматозоїдах (мала кількість насіння).

У таких випадках лікар за допомогою пункції набирає сперматозоїди безпосередньо з місця вироблення в яєчках або використовує сперму донора.


Але є й інша, менш позитивна сторона ЕКО технології. По-перше, питання в ціні! Не кожна пара страждає безпліддям може собі дозволити дану процедуру, дуже дорогі препарати, що застосовуються для стимуляції овуляції і вирощування ембріонів поза організмом. І навіть якщо подружжя накопичили необхідну суму, не факт, що з першої спроби вийти, підсаджений ембріону розвиватися далі.

Але в багатьох країнах є бюджетні програми, які за певними критеріями відбирають майбутніх батьків і оплачують частину витрат на ЕКЗ, даруючи можливість насолодитися материнством! У кожній країні свої програми, більш детальну інформацію про можливості заощадити на ДРТ за рахунок бюджету, необхідно з'ясовувати у свого гінеколога, він розповість, які пари можуть скористатися даною програмою. Як бачите вихід можна знайти завжди!

Випадок з практики - жінка завагітніла після дев'яти спроб ЕКЗ і народила здорового малюка, а скільки страху і невпевненості у неї була при попередніх восьми спробах!

Інший випадок - моя пацієнта, після кількох невдалих спроб більше не змогла продовжувати підготовку до ЕКЗ у зв'язку з відсутністю вже матеріальної можливості, і всерйоз задумалася про усиновлення малюка з притулку, поки займалася підготовкою необхідних документів (в цей період вона заспокоїлася і перестала думати про проблему безпліддя) дізналася, що вагітна! Сама - без ЕКО! Тепер у неї два прекрасних малюка!

І я ще раз переконуюся, що частіше проблема безпліддя виникає у жінки в голові, і поки вона про це думає спроби вагітності, а часом і спроби ЕКЗ - марні! Відпустіть ситуацію - і все вийде!

Підготовка до ЕКЗ

 • Обстеження подружжя включає в себе: УЗД, гормональну панель, інфекційні маркери, спермограмму, загальні аналізи крові, можливо, консультація генетика.
 • Проведення лікування в разі, виявлення запальних, гормональних порушень
 • Стимуляції овуляції для виходу з фолікулів яєчників декількох яйцеклітин і їх паркан за допомогою пункції під наркозом
 • Забір сперматозоїдів, у разі здорового чоловіка - самостійно їм самим, якщо ж є патологія - застосовують пункцію яєчка
 • Безпосередньо процедура ЕКО проводиться лікарями - ембріонологамі, шляхом з'єднання сперматозоїда і яйцеклітини, і отриману зиготу (клітку з якої буде розвиватися ембріон) обстежують НЕ генетичні аномалії
 • Перенесення декількох ембріонів в порожнину матки

В результаті екстракорпорального запліднення з 100 жінок вагітність настає у 30. Жоден лікар не може дати 100% гарантію вагітності після ЕКЗ.

Що ж таке метод ІКСІ

Це більш сучасна і складна ВР технологія. ІКСІ (ICSI) Intra Cytoplasmic Sperm Injection, що дослівно означає - введення сперматозоїда в саму яйцеклітину штучним шляхом.

У чому ж різниця між ІКСІ і ЕКЗ? При кількісних (мала кількість сімені) порушення в спермограмме можна застосувати ЕКО, а при якісних (зміни в самих сперматозоїдах - нерухомі, незрілі) - використовують ІКСІ.

Показання до ІКСІ

 • Астенозооспермія (менше 30% активних сперміїв в еякуляті)
 • Олігозооспермія (в 1 мл. Еякуляту менше 10 млн. Сперміїв)
 • Наявність антиспермальних антитіл
 • Генетична діагностика перед імплантацією сперматозоїда в яйцеклітину
 • Незадовільна якість сперматозоїдів після кріоразморозкі
 • Азооспермия (незрілі спермии в еякуляті)
 • Невдалі спроби інших ДРТ
 • Безпліддя неясного генезу
 • Пізній репродуктивний вік пари
 • Мала кількість отриманих яйцеклітин, після стимуляції овуляції

Підготовка до ІКСІ

Етапи такі ж, як і при ЕКЗ. Єдине, що - процедуру ІКСІ проводять в один день з отриманням яйцеклітини у жінок. І найважливіше і помітне від ЕКО - це підготовка яйцеклітини до запліднення і саме запліднення (в цьому полягає і дорожнеча процедури).

За допомогою мікроінструментів відбирають найбільш рухливий і якісний сперматозоїд і, використовуючи мікроголку - проколюють оболонку яйцеклітини, з подальшим введенням в неї спермия.

Використовується при цьому спеціальний препарат з гіалуронідазами, який допомагає спермию проникнути в яйцеклітину, в природному середовищі цей фермент міститься в головці сперматозоїда і самостійно, за допомогою нього запліднюється при процедурі ЕКО.

А далі ті ж самі етапи ЕКЗ. Тільки у випадку з ІКСІ заплідненням, можна використовувати один якісний сперматозоїд, на відміну від інших ДРТ, де використовують безліч сперматозоїдів. І в кінцевому підсумку вагітність і успіх її настання не залежить від якості сперми при ІКСІ.

Відсоток успіху ІКСІ запліднення може коливатися від 30 до 80%, а вагітність, так само як і при ЕКЗ настає у 25-30% жінок. Методика ІКСІ застосовується значно рідше, ніж ЕКЗ так, як це більш витратна процедура на дорогому обладнанні і з величезними вимогами до ембріологам. Але потрібно розуміти, що ІКСІ це іноді один з етапів ЕКЗ в разі чоловічого безпліддя.

Методика ІКСІ дарує шанс бути татом своєї дитини, чоловікам, які раніше ні за яких би спробах не змогли скористатися своїм спермием при їх безплідді, і були змушені звертатися до допомоги донора!

Так вартість ЕКЗ (однієї спроби), приблизно становить до 150000 рублів, це з урахуванням додаткового обстеження та підготовки пари. А процедура ІКСІ - до 10000, і природно, в доповненні до ЕКЗ. У вартість не мала, але і сили, можливості, апаратура і праця лікарів застосовний на благо - неоціненний!

Можливі ризики при ІКСІ

Найнебезпечнішим ризиком при ІКСІ є передача зіпсованого генетичного матеріалу через сперматозоїд, від чоловіка з проблемою безпліддя і зміненими спермиями. При цьому зростає небезпека накопичення у потомства дефектних хромосом. Для цього й існує доімплантаційна генетична перевірка сперматозоїдів.

Будь-які з методів допоміжних репродуктивних технологій дають надію багатьом парам знайти повноцінну сім'ю, народивши малюка! Коли ще пару десятків років тому це здавалося неможливим! Звичайно з - за дорожнечі процедури не всі сім'ї можуть собі дозволити такі методики, але з кожним роком кількість молодих батьків після ДРТ зростає і багато хто знаходить шляхи до мети і не опускають руки!

У багатьох випадках успіх залежить від сили віри в себе і очікуваний результат! У будь-яких ситуаціях вірте в результат і успіх гарантовано! Здоров'я Вам і Вашим близьким!