Як лікувати хронічну молочницю у жінок


У світі кожна четверта жінка стикається з проблемою молочниці, причому багато, помилково вважають, що кандидоз може «пройти сам по - собі» без медикаментозного лікування та консультації кваліфікованого фахівця.

Зміст

 • Що таке хронічний кандидоз та причини його виникнення
 • Симптоми хронічної молочниці
 • Лікування хронічного кандидозу

Так, іноді, вони мають рацію, коли організм сам справляється з даною проблемою при наявності хорошого імунітету. Але в основному в нашому сучасному світі, коли жінку оточують стреси, екологічні катаклізми, і інші чинники, що призводять до зниження імунного рівноваги, не варто сподіватися на самолікування від кандидозу.


У таких випадках, коли жінка не звертається до лікаря з гострого процесу, кандидоз набуває хронічного перебігу з частими рецидивами, і такий стан вже вимагає тривалого і комплексного лікування. Тому давайте докладніше розберемося з цією проблемою, для того що б під час розпізнати «ворога» і знати як з ним боротися!

Що таке хронічний кандидоз та причини його виникнення

Хронічний урогенітальний кандидоз або хронічна молочниця являє собою грибкове ураження слизових оболонок урогенітального тракту і зовнішніх статевих органів, яке викликається грибами роду Candida та встречаемое не менше 4 разів на рік у жінки.

Досить часто хронічний кандидоз поєднується з умовно патогенної бактеріальної мікрофлорою, що сприяє проникненню та сталому течією кандидозного процесу.

Основні причини, що викликають розвиток хронічного кандидозного вульвовагініту:

 • Ранній початок статевого життя і велика кількість статевих партнерів.
 • Незахищені статеві контакти.
 • Захоплення агресивним схудненням.
 • Недоліковані або не лікування гострі форми кандидозу.
 • Не використання в процесі лікування пробіотиків для відновлення мікрофлори.
 • Порушення вуглеводного обміну при цукровому діабеті.
 • Безконтрольне самолікування.

Симптоми хронічної молочниці

• Сверблячка і печіння в області зовнішніх статевих органів, беспокоящее жінку не менше 4 разів протягом року.
• Хворобливість, набряклість і почервоніння в області грибкового ураження.
• Ерозивні ділянки слизової в місці розмноження кандиди.
• Білий сирнистий наліт з кислим запахом в області промежини і такі ж виділення зі статевих шляхів.

Діагностика хронічної молочниці така ж, як і при гострому кандидозі і включає в себе:

 • Вищеописані скарги, які пред'являє жінка при опитуванні.
 • Клінічні прояви при огляді гінекологом.
 • Наявність міцелію або спор гриба в морфологічному мазку, взятому при дослідженні.
 • Проведення бакпосева на спеціальне середовище і подальше типування гриба для установки його родової приналежності та проведенні антимикотической терапії.

Лікування хронічного кандидозу

Як же вилікувати хронічну молочницю? Найважливішим у лікуванні даного захворювання є не тільки лікування самої молочниці, але й відновлення самого організму, для зміцнення імунітету в боротьбі з кандидою. Адже дуже часто хронічна молочниця поєднується з іммунодіфіцітнимі станами, такими як ВІЛ, а так само зустрічається разом з ендокринними порушеннями (цукровий діабет), захворюваннями ШКТ і онкологією.

Необхідно пам'ятати, що в розвитку хронічного кандидозу важлива роль належить антибактеріальної терапії, яка призначається без антибіотиків і пробіотиків, і прі не коректному призначенні або самостійному прийомі, що приводить згодом до плачевних результатів і важко піддається лікуванню кандидозу. Адже антибактеріальні препарати не тільки «вбивають» патогенні мікроорганізми або бактерії, але і пригнічують всю мікрофлору, в тому числі і «хорошу», і гриби починають в таких умовах активно розмножуватися, займаючи місце тієї нормальної мікрофлори, стаючи паразитами для організму.


Лікувати хронічну молочницю у жінок досить складно, тому що порушено зазвичай і імунітет, і тут необхідно з'ясувати для початку, де ж стався збій в організмі, на тлі, якого з'явився імунодефіцит. Потрібно комплексне обстеження всього організму і після з'ясування причини, проводять лікування основного захворювання паралельно з лікуванням молочниці.

Після обов'язкового посіву мікрофлори на спеціальну живильне середовище, при якому виявляється вид гриба і чутливість його до певних антімікотікам призначається відповідний препарат. Практично у всіх випадках у вигляді таблеток для прийому всередину, дуже рідко можливо призначення ін'єкційних форм, при дуже важких кандидозах на тлі стійкого імунодефіциту. Таблетуванні прийом препарату поєднується з місцевим застосуванням вагінальних свічок, таблеток або мазей.

До антимикотическим препаратів відносять такі групи:

 • Група імідазолу (ізоконазол, кетоконазол, міконазол, клотримазол та ін.)
 • Група поліенових препаратів (леворин, ністатин, амфотерицин та інші)
 • Група триазолов (ітраконазол, флуконазол)

При поєднанні молочниці з вагінальним дисбіозом або при приєднанні супутньої інфекції використовують комбіновані препарати, що володіють не тільки протимікотичні активністю, але і діючі на патологічну урогенитальную мікрофлору. До таких комбінованим препаратам відносять - тержинан, Флуомізин, поліжінакс, неотрізол, кліон - Д та ін.

Для лікування хронічного кандидозу у поєднанні з основною терапією використовують місцеві антисептичні розчини - тетраборат натрію, розчин соди (не для лікування, а для місцевого полегшення стану зовнішніх статевих органів), повідон - йод, а також крему в складі, яких є кортикостероїди, для зниження роздратування і зменшення прояву свербежу, часом нестерпного при хронічній молочниці, доводящего жінку іноді до неврозу. У таких випадках вдаються до використання антигістамінних препаратів і седативних речовин.

Препарати для лікування хронічного кандидозного вульвовагініту призначаються тривало з подальшим протирецидивного лікування, зазвичай рекомендують прийом того ж препарату в меншому дозуванні в перший день менструального циклу протягом 6 місяців.

В комплексне лікування включають вітамінні препарати з вмістом біотину, а так само пробіотики, для нормалізації кишкового біоценозу.


Важливо розуміти, що лікування хронічного кандидозу тривалий процес, що вимагає індивідуального підходу до кожної жінки, а так само і її партнеру, оскільки лікування проводять одночасно обом подружжю. Не варто забувати, що самолікування неприпустимо, тому що можна не тільки залікувати, але і посилити захворювання, виробивши, неконтрольованим використанням антимикотических препаратів, стійкий «негативний» відповідь на подальшу терапію.

Для профілактики виникнення молочниці рекомендується дотримуватися наступних порад:

 • Носити бавовняну, що не утрудняють, нижня білизна. І відмовитися від любові до трусиків «танго» - можна, але у вкрай рідкісних випадках.
 • Дієта - більше фруктів, овочів, зелені, менше - вуглеводів і солодкого.
 • Відмовитися від використання тампонів.
 • В статевого життя користуватися тільки водорозчинними лубрикантами.
 • Уникати щоденних спринцювань, а тільки за призначенням лікаря в лікувальних цілях.

І найважливіше берегти своє здоров'я і бути здоровими!

Практикуючий лікар акушер-гінеколог Васьковская Ірина В'ячеславівна