Міома матки і вагітність - що краще видалення або лікування без операції


Цей непростий діагноз часом ставить майбутню маму перед непростим вибором - як вчинити? Виношувати вагітність і як при цьому лікувати міому? Але на всі питання завжди є відповіді! Турбуватися варто, але знаючи про це захворювання все, можна запобігти грізні ускладнення, і міную небезпека спокійно насолоджуватися майбутнім материнством!

Зміст

 • Що ж таке міома матки?
 • Як міома матки може відбитися на вагітності
 • Що відбувається в організмі жінки
 • Діагностика фіброміоми при вагітності
 • Особливості лікування міоми у вагітних

Після 30 років частота виявлення міоми матки в 40-60% випадках, а у вагітних - складає 4.5%.


Що ж таке міома матки?

Міома матки - інша назва (лейоміома, фіброміома) - це доброякісна гормонозалежна пухлина, яка відбувається з молодих міоцитів (м'язових клітин), може мати різні розміри, розташування в матці, клінічну картину і скарги.

Прийнято виділяти з розміщення вузлів в матці - підслизову або субмукозную (проростання у внутрішньому шарі матки), ітрамуральную (в товщі матки) - при цій формі вузол може мати ніжку і доходити до шийки матки і навіть за її межі (народжується вузол), субсерозну або подбрюшінного (зростання в зовнішній шар матки) форми міоми.

Пухлина може мати різні розміри і кількість вузлів - одинична або множинна (вузлова) міома матки.

 • Невелика міома - до 4 см в діаметрі.
 • Середня міома - 5-6 см.
 • Велика міома - більше 7-8 см вузол в діаметрі.

Як міома матки може відбитися на вагітності, і які її причини появи

Дане захворювання виникає на тлі супутніх чинників розвитку і частіше до вагітності. Ускладнення, які з'являються при вагітності та пологах є частіше не причиною самої пухлини, а факторами викликали появу і зростання самої міоми. До таких факторів відносять мутації в м'язових клітинах після перенесених гормональних збоїв, запальних захворювань, травматичних уражень матки (аборти і вискоблювання).

Трохи статистики. За останніми даними більше 50% жінок мають міоматозного вузли. Причому більша частина не діагностується вчасно - відсоток діагностики близько 45% вузлів розміром більше 5 см. Вузли розмірами 2-3см діагностується лише в 12% випадків.

Під час вагітності 60-78% міом не міняє розмірів. Згідно з останніми дослідженнями при одиночному вузлі ризик невинашиваемости вагітності збільшується в два рази з 7% до 14%. При множинної міомі ризики втратити дитину збільшуються до 23%.

Велику роль відіграє спадковість, коли міома виявлялася у матері вагітної - зростання пухлини у таких жінок прискорюється. Обтяжливим фактором у розвитку пухлини є так само і супутня патологія щитовидної залози, наднирників, захворювання молочної залози гормонального характеру, запальні захворювання в яєчниках і маткових трубах.

Що ж відбувається в організмі жінки, у якої є міоматозний вузол

В основному це патологічні зміни в самому міоматозний вузлі, а саме - порушення його живлення судинами за рахунок перекручення ніжки, на якій він росте, внаслідок чого порушується венозний відтік крові. В результаті чого спостерігається некроз (омертвіння тканин), а в подальшому запалення, нагноєння і переривання вагітності. Такий процес відбувається при здавленні ніжки вузла з підвищенням тонусу матки, спостережуваному під час загрози переривання вагітності, підвищенні артеріального тиску у жінки.

Коли плацента знаходиться в області міоматозного вузла відбувається наступні: змінюється анатомія матково - плацентарних судин, а це призводить до дрібних крововиливів в них і в подальшому до плацентарної дисфункції, що відбивається на майбутнє малюка у вигляді кисневої недостатності, нестачі поживних речовин і відставанні в розвитку.

Грозним ускладненням міоми в пологах може бути вростання плаценти в міоматозний вузол, що в післяпологовому періоді може проявитися у вигляді тяжкої кровотечі аж до оперативного втручання і видалення матки.

Клінічні прояви (симптоми) міоми матки у вагітних:

Тут багато що залежить від розмірів міоматозних вузлів, їх знаходження в матці, супутнього стану вагітної і будуть скарги жінки і можливі ускладнення. Хоча, не виключено і бессімптомноя клініка міоми матки під час вагітності.

 • Болі внизу живота, які можуть віддавати в пряму кишку, в поперек - різної інтенсивності
 • Кров'янисті виділення зі статевих шляхів
 • Истмико - цервікальна недостатність, в результаті знаходження вузла в області перешийка матки та перешкоджання змикання стінок шийки матки, що може ускладнитися мимовільним перериванням вагітності
 • Ознаки анемії
 • Порушення функції суміжних органів - сечового міхура (прискорене сечовипускання або навпаки тривала відсутність сечі), кишечника (запори, здуття живота), тромбоз вен за рахунок здавлення їх пухлиною
 • Клініка »гострого» живота при некрозі і здавленні міоматозного вузла - підйом температури тіла, ознаки подразнення очеревини, блювота, можливий рідкий стілець
 • Швидке збільшення розмірів живота, невідповідного терміну вагітності
 • Дисфункція плаценти в результаті розташування міоматозного вузла в області прикріплення плаценти
 • Розрив матки по старому рубцю після консервативної міомектомії
 • Передчасне переривання вагітності
 • Передчасне відшарування нормально розташованої плаценти і низька плацентация

Протипоказання до виношування вагітності при міомі матки:

 • Великі розміри міоматозного вузла (коли до 12 тижнів вагітності матка разом з вузлом досягає розміри, як при 20-22 тижневої вагітності). Або ж самостійний вузол досягає більше 15 см в діаметрі, а так само безліч вузлів
 • Некроз міоматозного вузла (при перекруте його ніжки або здавленні)
 • Підозра на озлокачествление міоми матки - саркому
 • Розташування великих міоматозних вузлів в області шийки матки
 • Вік жінки старше 43 років при перших пологах у поєднанні з іншими факторами ризику
 • Розташування міоми в підслизовому шарі матки, яка заважає дитині нормально розвиватися
 • Погіршення здоров'я вагітної жінки

Звичайно ж, питання про виношування вагітності вирішується індивідуально, з урахуванням таких факторів:

 • Раптове настання даної вагітності на тлі тривалого безпліддя
 • Величезне бажання жінки мати дитину, незважаючи на ступінь ризику і доводи лікаря
 • Пізня постановка по вагітності на облік в жіночу консультацію (пізніше 22 тижнів)
 • Вік жінки старше 39 років, коли це мають бути перші пологи і вагітність може виявитися єдиною в житті жінки
 • Неможливість переривання вагітності вагінальним шляхом при повному передлежанні плаценти, шеечном розташуванні міоми і т. Д.

Діагностика міоми матки при вагітності

Рекомендовані терміни обстеження:

1 триместр - 6-10 тижня гестації
2 триместр - 14-16 і 22-24 тижні гестації
3 триместр - 32-34 і 38-39 тижні гестації

Збір анамнезу вагітної: характерні скарги міоми матки, описані вище, а також ті, що були до вагітності; наявність факторів ризик (у тому числі і спадкові - наявна міома у матері вагітної); прояв і тривалість захворювання міомою; кількість попередніх вагітностей і їх результат; наявність анемії; порушення функції суміжних органів.

Об'єктивне обстеження вагітної: Доктор може при пальпації (промацуванні) живота, виявляти щільне, округле утворення в області контурів матки.

Лабораторне обстеження: загальний аналіз крові (на наявність анемії, а при некрозі вузла - ознаки запаленні), загальний аналіз сечі, біохімія крові, коагулограма (згортання крові).

Ультразвукове дослідження: допомагає побачити локалізацію, кількість, розміри вузлів, їх стан, напрямок їхнього росту, ставлення до плаценти і шийці матки, можливу деформацію порожнини матки або плодового яйця. А також найважливіше - характер кровотоку міоматозного вузла за допомогою доплерографії, що відіграє важливу роль у підозрі на озлокачествление процесу, при якому кількість кровоносних судин буде набагато більше в області пухлини, і вони будуть проростати в тканину вузла.

Також оцінюється стан малюка і плаценти (термін вагітності, розміри ембріона, локалізацію плаценти, розпізнати ознаки ускладнення вагітності, а саме - гіпертонус матки, відшарування плаценти, відкриття внутрішнього зіву шийки матки).


Уважно оцінюється плід на наявність вроджених вад розвитку, так як є тенденція до більш частої зустрічі вад розвитку у дітей, матері яких мають міому матки. Це пов'язано з тим, що мутації в клітинах організму з'являються на тлі перенесених захворювань, пізнього репродуктивного віку матері і на тлі цих змін відбувається зміна як в міоцитах матері і розвивається міома, так і може і зміняться клітинний склад плоду - утворюючи вади розвитку у майбутнього малюка . А для діагностики вад необхідна здача вагітної перинатального біохімічного скринінгу (РРАР, в-ХГЛ, АФП і вільного естріолу у визначені терміни вагітності).

Лікування міоми матки при вагітності

Основними цілями в лікувальній тактиці є збереження вагітності, при відсутності грізних протипоказань для виношування з боку матері, описаних вище; лікування супутньої патології (загрози переривання, анемії, плацентарної дисфункції і т. д.), і звичайно ж народження здорового малюка!

Медикаментозне лікування (лікування без операції):

 • При наявності анемії - залізовмісні препарати, вітаміни групи В 12, дієта багата залізом.
 • При загрозі переривання вагітності - спазмолітики, токолітики (гексопреналін), гестагени (пргестерон).
 • При порушенні харчуванні вузла - антибіотики широкого спектру дії, дозволені при вагітності; детоксикационная терапія. При відсутності ефекту від проведеної терапії і наявності некрозу вузла - оперативне видалення міоматозного вузла.
 • При плацентарної дисфункції - антиагреганти (пентоксифілін, ацетилсаліцилова кислота до 34 тижнів, препарати, що покращують мікроциркуляцію в дрібних судинах) і обов'язково в групі ризику по можливих ускладнень з 14-16 тижнів. З актовегіном варто бути обережніше, так якщо пухлина має тенденцію до озлокачествлению, то під дією препарату посилиться її кровопостачання і зростання.
 • При істміко - цервікальної недостатності, коли міоматозного вузли знаходяться в області шийки - накладати шви на шийку матки не рекомендується через небезпеку розвитку некрозу, проводять токолітичного (зберігає терапію).
 • При прогресуючому зростанні міоматозних вузлів - призначають антиагреганти, поліпшують мікроциркуляцію так, як густа мережа судин живить вузол, обкрадаючи судинне харчування плоду через плаценту; токолітики і спазмолітики для збереження вагітності; свіжозаморожена плазма для устроненіе гіповолемії; гепатопротектори і мембраностабілізатори для поліпшення метаболізму і обмінних процесів.

Хірургічне лікування (видалення міоми матки)

В даний час в сучасному світі використовують лапароскопічний доступ. При цьому використовують оптичний зонд і кілька інструментів для операції, не розрізаючи черевну стінку, а через три маленькі розрізу проводиться доступ, і лікарі спостерігають за своєю роботою в рані через екран монітора. На відміну від лапаротомії (розріз передньої черевної стінки), лапароскопія не настільки агресивна і немає великої заживающей рани.Конечно ж, це небезпечна операція, так є ризик переривання вагітності.

Бажані терміни проведення консервативної міомектомії - 16-19 тижнів вагітності. При цьому матка у жінки зберігається разом з плодом при його задовільному стані. Показання для лапароскопічної міомектомії (видалення міоматозного вузла) під час вагітності:

 • Порушення харчування вузла з розвитком некрозу (ознаки »гострого« живота)
 • Гігантські розміри пухлини
 • Розпочатий мимовільний аборт, при відсутності можливості для вишкрібання порожнини матки (при шеечном розташуванні вузла, центральному передлежанні плаценти і т. Д.)
 • Здавлення вузлом суміжних органів, коли виникає больовий синдром

Після операції призначається інфузійна терапія (внутрішньовенні розчини для поповнення крововтрати під час операції), антибактеріальна, що зберігає вагітність терапія.

Видаляють тільки субсерозно розташовані вузли, ітрамуральние ж під час вагітності не чіпають, тому що є ризик її переривання.

Показання для видалення матки з міоматозним вузлом:

 • Перитоніт при некрозі вузла
 • Підозра на озлокачествление міоми
 • Розрив капсули вузла
 • Обмеження матки в малому тазу великими розмірами міоми
 • Наявні протипоказання для подальшого виношування вагітності
 • Ведення пологів у жінок з міомою матки.
 • Застосування спазмолітиків в активній фазі - до відкриття шийки матки з 5 до 8 см.
 • Для родостимуляции використання простагландинів Е2. Окситоцин в даному випадку не рекомендований, так як він може порушувати мікроциркуляцію в матці і так змінену вузлом.
 • Моніторинг за станом плода в пологах (аускультація регулярна) і профілактика гіпоксії плода.
 • Профілактика кровотечі в післяпологовому періоді - активне ведення 3 періоду пологів і введення метілергометріна.

Показання до кесаревого розтину у жінок з міомою матки:

 • Рубець на матці після попередньої міомектомії, особливо виробленої за допомогою лапароскопії з використанням діатермокоагуліціі (припікання судини, що кровоточить)
 • Розташування вузла в області шийки матки
 • Вузлова міома (безліч інтрамуральних вузлів)
 • Розміри пухлини більше 10 см
 • Підозра на озлокачествление пухлини
 • Некроз міоматозного вузла і порушення його живлення
 • Тазове передлежання плода
 • Погіршення стан вагітної або малюка

У рідкісних випадках під час кесаревого розтину доводиться видаляти міоматозно змінену матку, коли вузли в матці розташовані повсюдно і їх велику кількість у жінок старше 40 років; низьке розташування пухлини в області шийки; підозра на озлокачествление вузла; некроз интрамурального вузла.


Питання зберігати чи не зберігати вагітність і матку при міомі - вирішується індивідуально з урахуванням всіх зважених »за» і »проти«. Адже поняття «завагітніти, виносити і народити» полягає в тому, щоб мати здорову дитину і маму в кінці складного шляху до материнства! Будьте здорові і приймайте зважені і обдумані рішення!