Молочниця при вагітності Чи є в ній загроза


Часом з настанням вагітності, багато жінок стикаються з таким неприємним захворюванням, як молочниця або вагінальний кандидоз, і виникає питання - чи не небезпечно це для майбутнього малюка? Як лікувати цей стан під час вагітності?

Зміст

 • Причини появи молочниці під час вагітності
 • Симптоми молочниці при вагітності
 • Діагностика молочниці
 • Лікування кандидозу при вагітності
 • Профілактика захворювання 

Так як кандидоз під час вагітності несе небезпеку для плода та новонародженого, як і будь-яка інша інфекція його необхідно діагностувати і при підтвердженні - лікувати.


Отже, молочниця - запальне ураження слизової грибами роду Candida. Вона ставляться до дріжджовим грибам, що живуть в нормі в тому числі на слизових ротової порожнини і кишечника. При хорошому імунітеті Candida шкоди і дискомфорту організму не завдає. І тільки у випадку імунодефіциту (яким супроводжується вагітність) грибок починає розмножуватися брунькуванням і з суперечка переходити в активний і агресивний повноцінний гриб. І не завжди наявність молочниці може проявлятися симптомами, іноді жінка дізнається про те, що у неї кандидоз тільки за результатами мазків.

Причини появи молочниці під час вагітності

В організмі жінки підтримується баланс середовища завдяки умовно - патогенної мікрофлори. Чому її так назвали? Та тому, що вона при сприятливих умовах є «хорошою» і займає певну кількість місця в середовищі, не даючи тим самим, розмножуватися поганим бактеріям. І як тільки кількість грибків або інших умовно - патогенних «жителів» зменшується, - святе місце - пустим не буває - починає розмножуватися патогенна мікрофлора викликаючи неприємні відчуття.

Як тільки знижується імунітет, а це трапляється при вагітності, для того що б організм майбутньої мами не визнав дитинку як чужорідне тіло і не запустився процес відторгнення (загрози переривання), починається неконтрольований процес розмноження умовно - патогенної мікрофлори, тим самим завдаючи страждання жінці.

З іншого ж боку гормональні зміна в організмі вагітної жінки (збільшення кількості прогестерону необхідного для збереження її), змінюючи кислотність в кислу сторону, знову ж сприяючи розмноженню грибів. Такий стан може виникнути після прийому кортикостероїдів, антибіотиків, які вбивають патогенну флору організму, і знову ж її нішу заповнює розмножується умовно - патогенна мікрофлора. Те ж саме відбувається з мікрофлорою кишечника. Ось чому так важливий баланс!

При захворюваннях кишечника і порушення його мікрофлори відбувається так само порушення вагінальної флори. Таким чином, умовно - патогенна мікрофлора повинна бути в організмі в певній кількості (і формувати нормальну флору - біоценоз): якщо її мало - відбувається заселення на її місце патогенних бактерій, викликаючи неприємний відчуття, і якщо більше норми - вона так само викликає скарги, як у нашому випадку Candida.


До несприятливих факторів сприяє появі молочниці у вагітних відносять: невідповідні засоби інтимної гігієни (з лужним середовищем), недотримання особистої гігієни, а також її надмірність (відбувається вимивання нормальної мікрофлори), носіння синтетичного нижньої білизни і стрінгів, використання невідповідних щоденних ароматичних прокладок і дезодорована туалетного паперу, купання у відкритих водоймах і басейнах, відвідування сауни, надмірне вживання вуглеводів (цукрів і глюкози).

Симптоми молочниці при вагітності

 • Зазвичай білі сирнистий виділення з кислим запахом (звідси і народна назва - молочниця). При поєднанні молочниці з іншими збудниками характер виділень може мати вигляд біло-жовтих, зелених, сірих, пінистих з рибним або іншим неприємним запахом. Зазвичай виділення посилюються в нічний час (збільшується температура місцева і вологість) і після статевого акту.
 • Гіперемія (почервоніння) слизової зовнішніх ПО, набряклість їх і запалення.
 • Свербіж, печіння.
 • Диспареуния (біль при статевому акті).
 • Дизурия (біль при сечовипусканні) і кандидозний цистит (запалення сечового міхура).
 • Генералізація кандидозу.
 • Кандидозної ураження плода та новонародженого. Гінгівіт новонароджених (ураження молочницею слизової ясен), стоматит (ураження слизової рота і неба), глосит (ураження мови). Картина кандидозу виглядає у вигляді білого нальоту, що покриває слизові оболонки ротової порожнини, легко знімається, під яким проглядається запалена слизова. Дитина при цьому неспокійний, погано спить і смокче груди. Інші прояви можуть бути у вигляді кандидозного коньюктивита (ураження слизової очей) або кандидозной пневмонії новонародженого.

Діагностика молочниці

Зазвичай діагностика труднощів не викликає. Жінка пред'являє вищеописані скарги. Лікар проводить огляд у дзеркалах і вже на даному етапі може запідозрити кандидоз. З метою постановки діагнозу беруться мазки на флору і в них при підтвердженні - виявляються суперечки дріжджоподібних грибів або їх міцелій (тіло гриба).

При виявленні самого грибка (міцелію) лікування обов'язково, а при виявленні суперечка і відсутності скарг - лікування не потрібно. Для уточнення роду гриба необхідно проводити типування за допомогою бакпосева на спеціальне середовище, де виростають колонії грибів певного типу (у властивій їм сприятливою спеціальному середовищі). Після чого - вивчається який виріс на живильному середовищі тип гриба, і до якого протигрибковим (антимикотической) препарату він сприйнятливий.

Це якісна діагностика. Існує також кількісна оцінка, при якій визначається кількість колоній грибів в мазку, оскільки якщо їх буде мало, то антимикотические препарати для лікування не потрібні, а необхідно з'ясовувати причину скарг жінки на рясні виділення, надалі, обстежуючи її на інші збудники, що викликали запалення . І в даному випадку Candida буде як умовно - патогенна нормальна мікрофлора.

Часто під маскою молочниці ховаються інші інфекції передаються статевим шляхом, тому при підозрі на неї необхідно проведення та інших обстежень на венеричні інфекції (бак посіви, ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція), ІФА (імуноферментний аналіз)).

Рекомендовано так само обстеження на цукор крові, так як скарги на свербіж можуть бути при гестаційному цукровому діабеті вагітних.

Бажано провести дослідження на дисбіоз кишечника і виконати копрограму.
Можна зробити висновок, що наявність кандидозу у вагітної жінки, це в першу чергу сигнал до комплексного обстеження організму і усунення першопричини захворювання.

Лікування молочниці при вагітності

На перший погляд, здавалося б, невинне захворювання дуже підступно, тому не варто відкладати з лікуванням кандидозу у вагітних і необхідно терміново звернутися до лікаря. Так як ми з'ясували, які страшні наслідки для малюка молочниця може викликати.

Для лікування молочниці використовують місцеву антимикотической (противогрибковую) терапію у вигляді свічок, вагінальних таблеток і розчинів, що не володіють ембріотоксичну дію. У складі цих препаратів наступні групи активних речовин:

 • Міконазол (Гінезол, Кліон - Д) - дозволений в другому і третьому триместрах вагітності.
 • Клотримазол - протипоказаний у першому триместрі вагітності.
 • Натамицин (Пімафуцин - свічки, крем) - застосуємо у всіх триместрах вагітності.
 • Хлоргексидину біглюконат (Гексикон) - хоч і дозволений у використанні під час вагітності, на практиці були випадки, коли вагітна жінка після прийому цих свічок скаржилася на рожеві виділення, що може маскуватися під клініку загрози переривання вагітності і викликати труднощі при постановці діагнозу.

Чи не рекомендовано використання розчинів соди для спринцювання, так як це тимчасове полегшення стану - ощелачіваніе флори, але не вирішення проблеми.

У першому триместрі можна використовувати місцево - тетраборат натрію в гліцерині, цей розчин за допомогою марлевого спонжа змиває з поверхні вульви міцелій гриба, тим самим зменшуючи прояви свербіння і знімаючи місцеве запалення, таким чином припиняється ріст грибка.

У випадку важкого кандидозного процесу можливе використання системного протигрибкового препарату з вмістом натамицина (Пімафуціна), прийнятого у вигляді таблеток і всмоктуваного з кишечника в кров, діючи, таким чином, на всі уражені системи. На відміну від місцевих препаратів (свічок, таблеток), які діють за місцем їхнього застосування.

Після лікування для відновлення біоценозу кишечника пробіотики - Лінекс, Хілак - Форте, крім лактобактерій, так як вони не пригноблені при молочниці, і їх присутність сприяє ще більшому розмноженню кандидозу.

Під час лікування обов'язкове використання бар'єрних методів контрацепції (презерватива) і при появі скарг у партнера, його обов'язкове обстеження і лікування.

Не варто забувати про правильне харчування. Обов'язково виключається солодка випічка, цукерки, торти, печиво. Необхідно вживання кисломолочних продуктів багатих біфідобактеріями і ацидофільними паличками.

Боротьба з імунодефіцитом під час вагітності являє собою прийом полівітамінів, фруктів і овочів. Через 7 - 10 днів від початку лікування проводять повторне контрольне дослідження мазків.

Профілактика молочниці під час вагітності

 • При наявності хронічного кандидозного кольпіту до вагітності, необхідно планувати вагітність на тлі його ремісії.
 • Після прийому курсу антибіотиків варто відкласти планування вагітності мінімум на три місяці.
 • Дотримання особистої гігієни з використанням інтим - гелів (Лактацід - феміна) зі збалансованою pH середовищем і уникнення частих туалетів зовнішніх ПЗ.
 • Носіння натурального нижньої білизни і відмова від стрінгів.
 • Збалансоване харчування з виключенням солодощів і випічки. Прийом кисломолочної продукції з ацидофільними і бифидум-бактеріями, що попереджають запори і дисбактеріоз.
 • Зміцнення імунітету вітамінами для вагітних, прогулянки на свіжому повітрі, повноцінний відпочинок.

З першими ознаками захворювання негайне звернення до лікаря і неприпустимість самолікування. І найголовніше пам'ятайте, що своєчасне виявлення молочниці при вагітності і її лікування - запорука здоров'я майбутнього малюка! Будьте здорові!