Ознаки та прогнози позаматкової вагітності


Вважається, що жінка відбулася в житті, якщо у неї є сім'я і діти. Але найчастіше буває так, що на шляху встає багато перепон, перш ніж народиться дитина.
Ознаки позаматкової вагітності мізерні і на перший погляд характерні для багатьох гінекологічних захворювань. Але ця патологія дуже небезпечна для життя жінки і є частою причиною летального результату.

Зміст

 • Причини ектопічної вагітності
 • Симптоми позаматкової вагітності
 • Як поставити діагноз?
 • Як лікувати ектопічну вагітність?
 • Наслідки й ускладнення позаматкової вагітності

Позаматкова вагітність (ектопічна) - це патологічне явище, при якому запліднена яйцеклітина впроваджується не в порожнині матки. Найчастішим місцем прикріплення зароджується життя є труба, рідше яєчник, шийка матки і черевна порожнина.


Матка є найоптимальнішим місцем для прикріплення, росту і розвитку плоду.

Причини ектопічної вагітності

Яйцеклітина запліднюється під час руху до матки по матковій трубі під дією ворсинок. Ворсинки під дією факторів змінюються або зовсім зникають, що іноді й обумовлює затримку плодового яйця в трубі.

Причинами позаматкової вагітності можуть бути:

 1. Вроджені аномалії труби. Можливо недорозвинення або потовщення відрізка труби.
 2. Хронічне запалення придатків (аднексит). У трубах утворюються спайки.
 3. Спайки в малому тазу, наприклад, після перенесеного апендициту або ендометріозу.
 4. Операції на трубах. Якщо в минулому проводилася операція з приводу позаматкової вагітності, і трубу вдалося зберегти. У врятованої трубі на місці рубця можлива затримка чергової вагітності.
 5. Застосування спіралі. Спіраль оберігає від прикріплення плодового яйця в матку. І може сприяти розміщенню його в трубі.
 6. Контрацепція за допомогою міні-пілей. Ризик виникнення вагітності за межами матки зростає, так як ці препарати знижують активність руху ворсинок труб і плодове яйце не може досягти потрібного місця для прикріплення.
 7. Із збільшенням віку жінки, ймовірність позаматкової зростає. У жінок 35-42 років дуже високий ризик розвитку цієї патології.

Останнім часом набирає вагу теорія про те, що не тільки материнський організм «винен» у позаматковому прикріпленні. Вчені припускають, що неповноцінний сперматозоїд утворює нездатне до руху плодове яйце. Цей факт може пояснити, чому низка позаматкової вагітності у жінки в одному шлюбі закінчується народженням дітей у шлюбі з іншим чоловіком.


Дівчат часто цікавить, чи передається схильність до позаматкової вагітності у спадок. Генов, які б відповідали за патологічне розміщення плоду, не існує, але у спадок може бути передана аномалія розвитку труб або схильність до утворення спайок.

Симптоми позаматкової вагітності

Це грізне ускладнення розпізнати не так просто. Зазвичай симптоми позаматкової вагітності на ранніх термінах не відрізняються від загрози викидня.

 1. Болі гострого характеру або ниючі локалізуються внизу живота. Найчастіше справа або зліва в залежності від труби, в якій розвивається вагітність. Біль наростає, поширюється на весь живіт в міру збільшення терміну.
 2. Можуть з'явитися мажучі виділення на прокладці.
 3. Гінекологічний огляд на кріслі вкрай болючий в цьому випадку.

У першому триместрі розвитку плода, жінка може не відчути дискомфорту, але з часом біль може з'явитися і наростати.

Маткова труба розтягується під дією зростаючого плоду тільки до певного розміру (приблизно до 6-8 тижнів). У момент розриву стінки труби, жінка відчуває різкий біль і може знепритомніти. Такий стан вимагає негайної медичної допомоги.

Не варто ставити собі поспішних діагнозів, зверніться за допомогою до фахівця, якщо запідозрили перераховані вище симптоми.

Як поставити діагноз?

Якщо ви вагітні і відчуваєте слабкість, біль у животі і періодично у вас з'являються менструальноподібні виділення крові з статевих шляхів, зверніться до акушера - гінеколога.

Опишіть свої відчуття, фахівець зможе з'ясувати причину вашого стану і оцінити симптоми позаматкової вагітності.

Одноразове УЗ - дослідження не завжди допоможе поставити діагноз. Картина, яку побачить доктор на моніторі, буде схожа з картиною при нормальній вагітності. Причому знайти і побачити ембріон, який знаходиться в трубі, не завжди представляється можливим.

Тому не можна бути впевненим, що вагітність розвивається, так як треба спираючись тільки на УЗД.

Прогестерон - це гормон, який підтримує умови для життя і розвитку плідного яйця. Його рівень зростає разом зі строком вагітності. При позаматкової прогестерон в крові жінки виробляється в меншій кількості, ніж при нормальному перебігу вагітності.

Доктор може призначити банальний аналіз крові. У загальному аналізі крові кількість лейкоцитів буде перевищувати норму, що так само підштовхне на думку про позаматкової.

Визначення рівня хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) один з основних методів в діагностиці позаматкової вагітності. ХГЧ при нормально розвиненому плоді зростає більш ніж у два рази кожні 2-3 дні. Для того щоб правильно оцінити приріст цієї речовини в крові, потрібно здати аналіз мінімум два рази. ХГЧ при позаматкової вагітності в повторному аналізі через дві доби виросте менш ніж в 2 рази.

При трапилося вже аборті в стаціонарі іноді для підтвердження діагнозу проводять прокол (кульдоцентез). При процедурі можна отримати рідку кров і клітини плодового яйця, що підтвердить наявність патології, яка вже розірвала маткову трубу. Але метод застосовують рідко, оскільки доступні більш щадні способи для постановки діагнозу.

Тільки комплекс досліджень допоможе з великим відсотком ймовірності виставити діагноз. Найчастіше вдаються до оцінки даних УЗД і рівня ХГЛ. Причому для повноцінної діагностики ці методи повторюють через 2-3 доби.

Як лікувати ектопічну вагітність?

Цей стан дуже небезпечно для життя. При підозрі на позаматкову вагітність жінку терміново направляють у стаціонар для того щоб уточнити діагноз і оперативно лікувати.

Якщо є можливість, проводять лапароскопію. За допомогою спеціального апарату через кілька маленьких розрізів можна побачити стан труб і матки, знайти позаматкову вагітність.

Ця операція дозволяє дбайливо видалити плід, що розвивається і вшити трубу. Лапороскопіческой маніпуляції дають можливість пацієнтам швидше вставати на ноги і уникнути утворення спайок.

Так само можуть проводити відкриту операцію (лапаротомія). Відкритий спосіб дозволяє більш ретельно обстежити всі ділянки придатків матки. Якщо розрив ще не відбувся, можна зробити видавлювання вагітності з труби рукою. На трубі не утворюються спайки, але можлива затримка частин плода, що призведе до ускладнень в майбутньому.

Дуже рідко застосовують неоперативне лікування. Призначається препарат для медикаментозного аборту. Найефективніше в цьому випадку застосовувати препарат метатрексат. Цей метод застосовують у разі, якщо операція буде складними, наприклад, для абортування шєєчной вагітності. При цьому виді часто доводиться вдаватися до видалення матки.

Наслідки й ускладнення позаматкової вагітності

Якщо трапилася ектопічна вагітність, не варто засмучуватися заздалегідь. Обов'язково дізнайтеся у оперує вас гінеколога, в чому була суть операції. Від цього залежать ваші подальші дії.

Якими б не були наслідки позаматкової вагітності у багатьох випадках ймовірність мати дітей залишається. Обов'язково пройдіть курс відновної терапії. Необхідно ретельно підготується до наступної вагітності, і відновити гормональний баланс в організмі.

Охороняйтеся протягом півроку. Не поспішайте вагітніти з приходом чергових місячних. Це може привести до ще однієї позаматкової, що закінчиться безпліддям.

Жінка, у якої можлива поява цього патологічного стану, або в минулому вона перенесла позаматкову вагітність, повинна дуже уважно ставитися до своїх відчуттів. Ні в якому разі не займайтеся самодіагностикою і самолікуванням, зверніться до фахівця за допомогою заради свого здоров'я і здоров'я майбутніх дітей.