Полікістоз яєчників симптоми, діагностика та сучасні методики лікування


Полікістозних яєчники зустрічаються досить часто у молодих жінок, приблизно в 5 - 10%, з них 73% - не мають овуляції, тобто є безплідними. Будучи верхівкою айсберга в проблемі безпліддя, синдром полікістозних яєчників, є захворюванням, що зачіпають багато нейроендокринні проблеми у жінки. І так давайте з'ясовувати все по порядку!

Зміст

 • Що відбувається в організмі при полікистозе
 • Симптоми полікістозу яєчників
 • Діагностика захворювання
 • Лікування склерополікістоза
 • Вагітність при поликистозе яєчників

Синдром полікістозних яєчників по-іншому, ще називається - полікістоз або синдром Штейна - Левенталя - будучи захворюванням, що зачіпають функцію і структуру тканини яєчників, і викликаючи при цьому підвищення кількості андрогенів (гиперандрогению), відсутність овуляції і гірсутизм, що призводить до порушення менструального циклу і зрештою до безпліддя.


Що ж відбувається в організмі при поликистозе яєчників?

Завдяки негативному впливу факторів зовнішнього середовища, а так же внутрішнім змінам в організмі жінки, таким як ожиріння, порушення засвоюваності та продукції гормону інсуліну, генетичної схильності, порушень в яєчниках з-за різних причин, реакції гіпофіза і гіпоталамуса (продукують гормони відповідають за циклічний нормальний менструальний цикл) на ці зміни - призводить до підвищення рівня лютеінезірующій гормону (ЛГ). А він в нормальній кількості необхідний для запуску овуляції.

У свою чергу велика кількість ЛГ викликає вироблення андрогенів (чоловічих гормонів) і не дає можливості тканини яєчника виробляти прогестерон (жіночий статевий гормон). У нормі щомісяця у жінки під дією гормонів гіпофіза і гіпоталамуса в яєчниках дозріває безліч фолікулів, один з них виростає більше за всіх інших (домінантний фолікул), і в середині циклу він під дією нормального гормонального рівня - лопається і з нього виходить яйцеклітина, а інші фолікули відпочивають і чекають кожен свого циклу.

При гормональному дисбалансі (полікистозе), описаному вище, не відбувається зростання домінантного фолікула, достатнього для виходу яйцеклітини, він перезріває і заповнюється рідиною, тобто овуляції не відбувається і так кожен цикл.

Це призводить до збільшення розмірів яєчників, за рахунок безлічі кістообразих фолікулів заповнених рідиною.

Важливу роль при СПКЯ грає інсулінорезистентність, при якій організм жінки не засвоює інсулін (регулює рівень цукру в крові), а його надлишок, впливаючи на тканину яєчників, призводить до того, що в них у великій кількості виробляються чоловічі гомони - андрогени.

За рахунок переважання чоловічих гормонів у жінки з'являються чоловікоподібні риси (ріст волосся на обличчі, прищі, відкладення жиру на талії і ін.) І відсутня овуляція, приводячи до безпліддя, а так само потовщується капсула яєчника - утворюється замкнене коло - потовщення оболонки не дає вийти яйцеклітини з яєчника - немає овуляції.


Провокуючим фактором у розвитку захворювання можуть бути початок статевого життя, черепномозкової травми, стреси і віруси.

Симптоми полікістозу яєчників

 • Порушення менструального циклу - нерегулярні місячні (затримки до 6 місяців) і частіше починаючи від періоду перших місячних (менархе)
 • Відсутність овуляції і безпліддя
 • У кожної третин жінки спостерігається фіброзно - кістозна мастопатія молочних залоз за рахунок відсутності овуляції
 • Гірсутизм - з'являється волосся на обличчі і не властивих для жінки місцях (надлишковий ріст волосся над верхньою губою, по білій лінії живота, внутрішня поверхня стегон), шкіра жирніє, з'являються акне (вугри) на обличчі, грудях, спині, а також коричневі плями на шкірі пахв, внутрішньої частини стегон і ліктях - все це через надлишок чоловічих статевих гормонів
 • Ожиріння - частіше в області живота, стегон, плечовому поясі
 • Поєднання СПКЯ з цукровим діабетом другого типу, за рахунок порушень у метаболізмі інсуліну
 • Розтяжки на животі, стегнах, грудях
 • Безпліддя

Діагностика полікістозу яєчників

 • Збір анамнезу - пізній початок менструального циклу
 • Зміни в тканини яєчників (потовщення капсули у вигляді «намиста», збільшення висоти строми яєчників, безліч недозрілих подкапсульних фолікулів)
 • Об'єктивне обстеження - при вагінальному пальпаторном обстеженні відзначаються збільшені обидва яєчника і зовнішні ознаки склерополікістоза
 • Ультразвукова діагностика - на периферії яєчника незрілі фолікули (неовулірование) - більше 10 штук в діаметрі до 10 мм, гіперплазія строми тканини яєчника (збільшення її по відношенню до коркової речовини) - в результаті чого збільшується обсяг самого яєчника (до 9 куб. См), потовщення його капсули. Мультіфоллікулярние яєчники можна зовні на перший погляд сплутати з СПКЯ, відмітними особливостями є не така велика кількість фолікулів, як при СПКЯ (діаметр до 4 10 мм.), Розташованих в стромі повсюдно, і при цьому обсяг самого яєчника не збільшений (4 - 8 куб. см).
 • Біохімія крові - можливі підвищення інсуліну крові, глюкози, холестерину, тригліцеридів.
 • Гормональна панель плазми крові - підвищення лютеінезірующій гормону (ЛГ), співвідношення ЛГ до фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) більше 2,5, пролактину, ДГЕА-С і тестостерону, і навпаки зниження ФСГ, 17-ОН, прогестерону. Причому здавати гормони - ЛГ, ФСГ, вільний тестостерон, пролактин, ДГЕА - С необхідно на 3 - 5 день менструального циклу, а прогестерон, 17- ОН на 19-21 дні відповідно
 • Діагностична лапароскопія з гістологічним дослідженням тканини яєчника (біопсія) - візуально яєчники збільшені в розмірах до 6 см, біляста сплощена капсула, відсутність видимих ​​під товстою капсулою фолікулів і ознак овуляції.

Отже, основні критерії діагностики СПКЯ - своєчасний початок, порушення циклу з початку перших місячних, ожиріння і гірсутизм, відсутність овуляцій і первинне безпліддя, збільшення обсягу яєчників, підвищення лютеінезірующій гормону, зміна співвідношення ЛГ до ФСГ, інсулінорезистентність.

Лікування склерополікістоза яєчників

Лікування полікістозу яєчників залежить від бажання жінки завагітніти. Спочатку призначають консервативне лікування і в разі його неефективності - проводять хірургічну корекцію.

Лікування ожиріння- Коректують масу тіла - спочатку призначенням дієти зі зниженою кількістю жирів і вуглеводів (шоколад, цукор, картопля, випічку, макарони). Калорійність їжі на добу до 2000 ккал, з часткою білків -32%, вуглеводів - 16% і ненасичених жирів - до 1/3 до загального обсягу жирів. Так як жирова тканина це додаткове джерело андрогенів.

У дієтотерапії використовують розвантажувальні дні та обмеження споживання солоної і гострої їжі. Ні в якому разі не рекомендується голодування, тому що при цьому втрачається білок в організмі. Обов'язковою аспектом є фізична активність жінки, так як при цьому спалюється зайвий жир і підвищується чутливість м'язів до інсуліну, при його резистентності.

Фізіотерапія - Гальванофорез з лідазу на надлобковую область, для гормональної активації тканини яєчників. Курс 15 днів.

Корекція інсулінорезистентності - Шляхом призначення гіпоглікемічних препаратів групи бігуанідів (метформін, сіафор) до півроку.

Гормональне лікування призначається у випадку, коли жінка поки не планує вагітніти. Використовують комбіновані оральні контрацептиви (КОК), що володіють антиандрогенною дією, для нормалізації менструального циклу (джаз, ярина, діане - 35).

При вираженій гіперандрогенії до лікування додають антиандрогенні препарати (андрокур) під контролем гормональної панелі крові або калийсберегающий діуретик - верошпіроном. Курс до півроку.

Стимуляція овуляції у жінок бажають завагітніти після нормалізації маси тіла і гормонального фону. Для цього використовують антіестрогени (кломіфен), він сприяє виходу яйцеклітини з фолікула, при цьому у 35% жінок настає довгоочікувана вагітність.

Відсутності ефекту протягом призначення препарату на 3 місяці, можна вважати жінку, нечутливою до кломіфену, тоді використовують гонадотропіни (пергонал). Стимуляцію проводять під обов'язковим динамічним контролем УЗД.

Критеріями настання овуляції можна вважати - УЗ ознаки овуляції в середині циклу, підвищення пргестерона крові у другу фазу циклу і зростання ЛГ перед овуляцією, двухфазную базальну температуру і наявність регулярних місячних, поява домінантного фолікула не менш 18 мм перед овуляцією і товщина М - відлуння до 10 мм.

Якщо ознаки овуляції є, призначають людський хоріонічний гонадотропін (ХГЛ) - хорагон, прегнил, і тоді домінантний фолікул розривається і відбувається вихід яйцеклітини через 36 -48 годин.

При стимуляції овуляції можливий розвиток багатоплідної вагітності і гіперстимуляціїяєчників, при якій розвивається асцит (накопичення рідини в черевній порожнині), перикардит (рідина в серцевій сумці), гідроторакс (рідина в плевральній порожнині). І обов'язково необхідно пам'ятати - стимуляцію овуляції проводять тільки після виключення трубного і чоловічого безпліддя.

При зниженому прогестерони в другу фазу призначають - гестагени (дуфастон)

Хірургічне лікування - При поликистозе яєчників використовують лапароскопію при якій не проводиться розріз передньої черевної стінки, а через три отвори в животі оптичними інструментами виконують операцію спостерігаючи по монітору за процесом.

Використовують клиновидную резекцію тканини яєчників (у вигляді клинів виробляють висічення яєчникової тканини, для зниження вироблення тканиною андрогенів) і електрокаутерізації (точкові надрізи капсули яєчника - менш травматично, ніж при резекції).

Після операції овуляція відновлюється зазвичай від півроку до року, а перша настає через 2 тижні. Вагітніє жінка, як правило, через 6-12 місяців. Але тут важливо настання вагітності протягом року, то прогноз подальшого її настання різко знижується.

Після настання вагітності ризик рецидиву поликистоза великий, хвороба може повернутися приблизно через 5 років після лікування. Тому з метою профілактики варто рекомендувати КОК або гестаген.

Можливі ускладнення полікістозу яєчників

 • Цукровий діабет другого типу
 • Гіпертонічна хвороба
 • Безпліддя
 • Ризик розвитку інфарктів та інсультів
 • Рак ендометрія

Профілактика поликистоза включає в себе - регулярне спостереження у гінеколога, правильне харчування, адекватну фізичну культуру, застосування КОК або гестагенів.

Вагітність при поликистозе яєчників

Якщо вагітність розвинулася на тлі лікування полікістозу яєчників, ризик розвитку ускладнень при цьому зростає. У таких жінок частіше розвивається гестаційний цукровий діабет, на тлі попередньої інсулінорезистентності, передчасні пологи на тлі гормональних порушень (гіпопрогестеронеміі, гормону сохраняющего вагітність) і внутрішньоутробна загибель плода. Можливі також підвищення артеріального тиск і розвиток гестозу, збільшення маси тіла вагітної.


Для жінок зі склерополікістозом яєчників важливо розуміти, що це діагноз, а не вирок! І після своєчасного виявлення та успішного лікування шанси завагітніти дуже високі. Так, лікування тривале, але варто набратися терпіння і винагородою буде довгоочікувана вагітність! Здоров'я Вам!