Фіброзно-кістозна мастопатія молочних залоз - як розпізнати смертельну загрозу


Питання про збереження молодості, краси та здоров'я жінки варто завжди гостро. Особливо, що стосується молочної залози. Але, на жаль, на перше місце деколи жінка ставить свою красу і молодість, а про здоров'я забуває, поки проблема не стане турбувати, але буває вже пізно, і час повернути назад - не виходить!

Зміст

 • Що таке фіброзно - кістозна мастопатія
 • Діагностика фіброкістоза молочної залози
 • Які симптоми мастопатії
 • Сучасні методики лікування
 • Рак молочної залози
 • Методи лікування раку молочної залози

Адже щороку про страшний діагноз - рак молочної залози у світі дізнається близько мільйона жінок і ці цифри постійно і неухильно зростають. І мало хто знає, що при постановці діагнозу на першій стадії - виліковність становить 94%. Найважливіше пам'ятати, що раку молочної залози найчастіше передує мастопатія.


Давайте по порядку - розберемося, що таке фіброзно - кістозна мастопатія

Це доброякісне, гормонозависимое захворювання, яке характеризується різноманітністю змін у молочній залозі - від проліферації (збільшення) до регресії (зменшення), що відбуваються в тканинах. При цьому всім - змінюється співвідношення в залозі - між її сполучно - тканинних і епітеліальними компонентами, в результаті чого переважає або фіброзний, або кістозний компоненти.

У жінок у віці від 18 років фіброзно - кістозна мастопатія молочних залоз зустрічається в 30-70%.

Причини розвитку мастопатії у жінки

Чільна роль у розвитку даного захворювання належить гормональним циклічних змін в житті жінки. Під дією гормонів молочна залоза зазнає ряд змін - від початку статевої зрілості і зростання залози до вагітності та годування груддю.

При виникненні будь-яких зрушень з боку контролю гормонами цих процесів - виникає дисфункція в молочній залозі і зміна в тканинах в ту чи іншу сторону, що проявляється фіброзними або кістозними змінами.

У свою чергу дисбаланс в гормональному статусі жінки вносять такі фактори, як - перевтома, стрес, спадковість, період вагітності та пологи, сексуальні порушення, захворювання печінки, гінекологічні та ендокринні захворювання, обтяжена спадковість.

Але самої важливим чинником у розвитку фіброкистозною мастопатії належить підвищенню рівня гормону естрогену (гіперестрогенія) і зниження прогестерону в організмі жінки, частіше на тлі вищевказаних чинників, що призводять до розвитку захворювання. Таким чином, естроген призводить до зростання і проліферації (збільшення) строми і епітелію проток, а прогестерон навпаки не дає цьому процесу відбуватися і сприяє диференціювання епітелію.

Коли з тих чи інших причин прогестерону в організмі стає мало - в молочній залозі розвивається набряк і збільшення сполучної тканини, в свою чергу за рахунок проліферації епітелію проток відбувається утворення кіст в залозі. А такий гормон, як пролактин (в нормі гормон - лактації), при його підвищенні поза періодом годування грудьми і другій фазі менструального циклу, призводить до нагрубання, набряку та болючості в молочній залозі, і навіть можливого виділення молозива.

Дуже часто такі захворювання, як міома матки, ендометріоз, гіперплазія ендометрію поєднуються з фіброзно - кістозною мастопатією, це пов'язано з тим, що всі з перерахованих діагнозів так само проявляються на тлі гіперестрогенії. Ну і, звичайно ж, при запальних захворюваннях придатків матки, де в основному відбувається процес вироблення гормонів, порушується гормональний баланс, що знову ж веде до розвитку захворювання в молочній залозі.

Фактори, що сприяють розвитку мастопатії:

 • Пізніше початок менструації
 • Відсутність у жінки вагітностей та пологів
 • Годування грудьми менше місяця і більше року
 • Переривання вагітності
 • Пізніше настання першої вагітності
 • Захворювання жіночих статевих органів, що супроводжуються гіперестрогенією
 • Порушення менструального циклу
 • Захворювання печінки і щитовидної залози
 •  Склерополікістоз яєчників

Класифікація мастопатії

Залежно від переважання зміненого компонента (залозистого, фіброзного, кістозного) і жирової тканини в молочній залозі, його вираженості і поширеності прийнято виділяти такі форми:

 1. Діфффузная форма (Распостранение по всій залозі патологічного процесу)
  • З переважанням кістозного компонента (фіброкістоз)
  • З переважанням залозистого компонента (аденоз)
  • З переважанням фіброзного компонента (фіброаденоз)
  • Змішана форма (всі компоненти)
  • Склерозуючий аденоз
  • Вузлова форма (Одиничні патологічні осередки)

  Дифузний тип розвитку характерний більше для молодих дівчат, а у віці від 30 до 40 років частіше зустрічається дрібні множинні кісти з переважанням переважно залозистого компонента.

  А також виділяють пролиферативную і непролиферативную форму мастопатії. Ризик розвитку раку молочної залози високий при проліферативної вузловій формі захворювання, і становить 31,4%, на відміну від непролиферативной - 0,86%.

  Діагностика фіброкістоза молочної залози

  Огляд молочних залоз: обов'язково слід проводити в першу фазу менструального циклу (відразу після припинення менструації), щоб уникнути діагностичних помилок, так як перед місячними молочна залоза під дією гормонів набухає, набрякає і є не показовою в діагностиці.

  При цьому звертають увагу на зовнішній вигляд, симетричність розташування обох залоз, оцінюють колір шкірних покривів, контур і рельєф тканин, розташування сосків, їх опуклість. Проводять огляд при опущених і піднятих руках.

  Промацування молочних залоз (пальпація): У положенні стоячи і лежачи на спині. Прощупується правою рукою ліва молочна залоза і навпаки. За годинниковою стрілкою, починаючи від соска і до периферії, спіралевіднимі рухами в радіальному напрямку проводять пальпацію однієї і другої молочних залоз.

  Звертають увагу на горбисті, щільні утворення, хворобливі при промацуванні. А так само не варто забувати про лімфатичних вузлах під пахвами, над і під ключицями. Пахвові лімфовузли повинні бути в нормі не більше 1 см., Безболісні, мягкоеластічние і зрушувані злегка при русі, під- і надключичні у здорових жінок не пальпуються.

  Ультразвукова діагностика: Так само як і обстеження проводиться в першу фазу менструального циклу. Метод дає можливість діагностувати кісти від 3 мм в діаметрі, які при пальпації визначити не можливо і провести диференціацію між кістами в молочній залозі і фіброзом. А також детально розглянути лімфатичні вузли.

  Мамографія: Метод рентгенівського дослідження молочних залоз. Застосуємо у жінок після 40 років, у зв'язку з тим, що залозиста тканина з віком замінюється жировою, і часом ультразвуковий метод при огляді жирової тканини не настільки інформативний, як мамографія.

  Проводиться в прямій і бічній проекції залози і дає можливість візуалізувати пухлину до 1 см. У діаметрі. Однак у вагітних жінок не застосовують, але широко використовується в скринінгу раку молочної залози, коли за програмою жінка після сорока років зобов'язана щорічно проводити мамографію молочних залоз і іноді в поєднанні з ультразвуковим дослідженням.

  Тонкоголкова біопсія пункції вогнища більше 1 см і дослідження отриманого матеріалу гістологічно (визначається тип тканини, ступінь проліферації, переважання компонента - кістозно-фіброзного або залозистого і наявність розвитку онкологічного процесу).

  Які симптоми мастопатії

  При дифузній формі

  • Больові відчуття (масталгия) в молочній залозі, що підсилюються напередодні менструації, різної сили і характеру, що віддають іноді в лопатку, пахву, плече. Після місячних біль минає.
  • Порушення сну, пов'язане з больовими відчуттями в грудях.
  • Вік жінок частіше до 35 років.
  • Пальпаторно визначається набряк і дифузне ущільнення тканини залози. Різка болючість при доторку до грудей, іноді визначаються щільні ділянки без чітких контурів (частіше в верхньо - зовнішніх ділянках залози). Можуть мати місце виділення з соска у вигляді крапель молока.

  При вузловій формі

  • Вік жінки від 30 до 50 років.
  • При пальпації визначаються чіткі округлі ущільнення в молочних залозах, особливо чіткіше в положенні стоячи.
  • Вузлики можуть бути множинні і одиночні, як у двох, так і в одній молочній залозі.

  Лікування мастопатії

  Лікування різних форм мастопатії має і різну тактику. Насамперед етоустраненіе причин і факторів, що призвели до мастопатії (лікування супутньої патології - запальні захворювання статевих органів, нервової системи, ендокринних порушень).

  Негормональні методи лікування

  • При масталгії застосовують - анальгетики, протинабрякові препарати, нестероїдні протизапальні препарати (група мелоксикаму)
  • Засоби, що поліпшують кровообіг (венозний відтік, порушений при набряку тканини молочної залози) - це вітаміни групи Р, що містяться в шипшині, цитрусових, чорній смородині, вишні і малині
  • Фізіопроцедури (електрофорез з йодидом калію)
  • Седативні і заспокійливі препарати - валеріана, пустирник. Як відомо - стрес призводить до гормональних порушень і як наслідок до мастопатії.
  • Ретромаммарной блокади новокаїном
  • Вітамінотерапія В1, В6 і Е, А (поліпшують процеси метаболізму естрогену в печінці при гіперестрогенії, нормалізують гормональний баланс, стабілізують зростання нормальних епітеліальних клітин, мають антиоксидантну дію, покращують роботу нервової системи, сприяють нормальній роботі щитовидної залози і яєчників.
  • Фітотерапія на основі прутняка, комірника, лепехи - Oenothera Biennis, Суnаrа C.irdunculus, Vilex Agnus castus, Pueraria labata, Glycyrrhiza glabra, Angelica sinensis, Artemisia vulgais - (мастодинон, Тазалок, вітокан)
  • Зручна нижня білизна - бюстгальтер. При неправильному підборі може виникати деформація молочної залози, її набряк і болючість. Форма білизни повинна бути зручною форми і правильно підібраного розміру. Чи не носіння бюстгальтера може призводити до обвисання молочної залози і перевантаження зв'язок, що призводить до хворобливих відчуттів.

  Гормональна терапія

  • Прогестагени - ефективніше після 35 років, використовують ін'єкційні форми у вигляді препаратів містять у складі медроксипрогестерона ацетат (депо -Перевірити) і у вигляді пластиру (норплант), що забезпечує ефект на 5 років. А також таблетовані гестагени (утрожестан), які володіють антиандрогенним, антиестрогенну та протинабрякову діями. Широке застосування знайшов і прожестожель у вигляді гелю, який наноситься на саму шкіру молочної залози.
  • Циклічна гормональна терапія - частіше у жінок від 18 до 35 років.
  • Гормонотерапія комбінування оральними контрацептивами - частіше у жінок від 18 до 35 років, з метою усунення коливань гормонів в менструальному циклі.
  • Антіестрогеновие препарати (тамоксифен).
  • Антіпролактіновие препарати - агоністи дофаміну - (бромкрептін, достинекс), який більш ефективний при кістозної формі мастопатії з проліферацією.

  Дієтотерапія при мастопатії

  • Виключення з раціону солінь, консервованих і копчених продуктів.
  • Відмовитися від прийому жирів (насичених і ненасичених).
  • Ввести в звичку харчуватися частіше свіжими овочами, багатими клітковиною (переважно брюссельська капуста), фруктами, цитрусами, злаками. Є дослідження, які доводять, що при запорах і порушеннях в мікрофлорі кишечника виділені естрогени знову реабсорбируются в кров, приводячи до гіперестрогенії.
  • Достатній обсяг рідини - в добу до 2 літрів, а також вживання трав'яних чаїв, що володіють сечогінною і протинабрякову ефектом.
  • Виняток метилксантинов - кофеїн містять продукти (чай, шоколад, кава), що сприяють утворенню фіброкістоза в молочній залозі.
  • Обмеження вживання солі, так як вона сприяє накопиченню рідини в організмі і набряку тканин.
  • Відмова від куріння - нікотин погіршує мікроциркуляцію в судинах, призводить до застою крові й утворенню набряку тканини.
  • Доведено, що на посилене вироблення естрогену впливає надмірне вживання жирних і м'ясних продуктів.

  Лікування мастопатії народними засобами

  Дуже важливо розуміти, що фіброкістоз є передракових захворюванням та ігнорування регулярних відвідувань лікаря, проведення профоглядів та навпаки - самостійне лікування народними методами, може призвести до небезпечних для здоров'я станів, у тому числі і до розвитку пізно діагностованого раку молочної залози.

  Якщо ж діагноз уточнено і ризику немає, то лікуючий лікар може вам порекомендувати як доповнення до основного лікування народні випробувані рецепти.

  • Протипухлинною дією володіють трави - лопух, безсмертник, капуста, полин, бузина, чистотіл, осот, береза, шабельник.
  • Імуномодулюючою ефектом - ехінацея, алое, прополіс, оман.

  Хірургічне лікування при вузлових формах мастопатії

  Застосовується при вузлових формах мастопатії у разі виявлення в пунктаті, взятому при аспіраційної біопсії атипових клітин або проліферативних змін епітелію молочної залози. Використовують секторальну резекцію (лінійне висічення тканин), і мастектомію (видалення ділянки залози) з подальшим дослідженням гістології виділеної тканини.

  Своєчасна діагностика, виявлення і лікування фіброзно - кістозної мастопатії, є важливим етапом у профілактиці раку молочної залози, тому як ризик розвитку онкопроцесу в тканинах залози при фіброкістозе підвищується в 3-5 разів.

  Рак молочної залози

  У всьому світі рак молочної залози стоїть на першому місці серед злоякісних пухлин у жінок. Щороку лави цього моторошного захворювання поповнює до мільйона жінок. Найсумніше, що в останні роки рак помолодшав, і їм уже хворіють дівчата 20 років.

  Рак грудей - злоякісна пухлина, що вражає тканину молочної залози, частіше на тлі попередніх гормональних змін, таких як мастопатія. Чоловіки так само хворіють на рак молочної залози, але в 100 разів рідше.

  Патогенез захворювання на рак молочної залози

  На жаль точної причини немає. Але існують фактори ризику, що призводять до розвитку пухлини залози:

  • Аборти
  • Ранній початок менструації і пізній клімакс
  • Пізні перші пологи
  • Тривале, безконтрольне використання гормональних оральних контрацептивів
  • Порушення дієти - багатою жирами (як джерела естрогенів)
  • Безпліддя тривалий в анамнезі
  • Тютюнопаління та алкоголізм
  • Дисгормональні захворювання молочних залоз (фіброкістоз з проліферацією)
  • Рак кишечника, яєчників і ендометрія матки
  • Ожиріння
  • Рак молочної залози у близьких родичів
  • Вік жінки старше 50 років

  Як розвивається рак в молочній залозі?

  Етапи розвитку онкологічного процесу до кінця не виявлені. Але існує теорія, що на тлі перерахованих вище факторів виникнення раку і підвищеної кількості естрогенів, на тлі проліферації відбувається безконтрольне поділ і розмноження патологічних клітин, і утворюється пухлина.

  Надалі вона проростає в навколишні тканини, судини, кістки і лімфатичні судини, а далі по них і через кров розноситься по іншим органам, залишаючи там метастази. Найчастіше метастази починають розвиватися в легенях, печінці, кістках, мозку. Коли організм засіяний онкологічними вогнищами і при їх зростанні відбувається порушення функції органу, в кров так само роблять токсини з цих ділянок, знижується імунітет і людина не справляється з хворобою і на жаль гине.

  Класифікація злоякісної пухлини молочної залози

  Увазі під собою розміри пухлини, ураження лімфатичних судин і метастазування.

  А також за типом інфільтрації:

  • Неінфільтративними рак (внутрішньопротоковий і дольковий)
  • Інфільтративний рак (протоковий, дольковий)
  • Рідкісні форми (медулярний, слизовий, папілярний, тубулярний, секреторний, апокріновий, з метаплазією та інші)
  • Рак соска (рак Педжета)

  Діагностика раку грудей

  • Анамнез захворювання - час поява перших ознак пухлини, збільшення лімфатичних судин, чи не було виділень з соска.
  • Огляд молочних залоз - виявляється деформація залози, можливі втягнення соска, зміни забарвлення шкірних покривів, набряку тканин, при легкому стисканні ділянки шкіри може виявлятися так звана «лимонна кірка» - прогностична ознака раку.
  • Пухлинні маркери СА 153, що підтверджує діагноз лабораторним шляхом.
  • Пункційна біопсія - підтверджує гістологічно ракові клітини (самий достовірний метод).
  • Ультразвукова діагностика - дозволяє візуалізувати пухлинний процес, проростання в навколишні тканини, метастазування в пахвові над - і підключичні лімфатичні вузли. При доплерографії - посилення кровотоку навколо і в самої пухлини.
  • Мамографія - чутливість методу до 95%, дозволяє дати точну оцінку розмірами пухлини і поразка лімфовузлів.
  • Дуктографія - дозволяє оцінити розміри пухлини в протоці (при внутрішньопротокових формах раку) і відстань її до соска.

  Методи лікування раку молочної залози

  Лікування поєднує в собі комплексний підхід, включаючи хірургічне втручання і променеву, гормоно - та хіміотерапію, а так само в запущених випадках симптоматичне лікування. Що в ряді випадків допомагає досягти ремісії.

  Променеву терапію застосовують в область грудини, поєднуючи її з хіміотерапією і застосуванням гормонів (тамоксифена). Опромінюють так само і лімфовузли, уражені метастазами - для запобігання поширення пухлинного процесу.
  Передопераційна хіміотерапія сприяє зменшенню розміру пухлини, що може зменшити обсяг операції.

  Для хірургічного лікування використовують такі види операцій на молочній залозі:

  • Ареолосохраняющая мастектомія (видалення уражених тканин молочної залози із збереженням соска, для подальшої пластики грудей)
  • Радикальна мастектомія без видалення грудних м'язів (видалення молочної залози)
  • Операція, зі збереженням молочної залози і застосуванням променевої терапії

  Підбивши підсумок, хочеться сказати, що час завжди є для того, що б раз на місяць подивитися на себе в дзеркало, провести самообстеження молочної залози, записатися на профілактичний прийом до лікаря, посміхнутися і знати, що ти - здорова! Удачі вам!