Чим небезпечний токсоплазмоз при вагітності


Цікаве становище жінки часто може захмаритися ускладненнями вагітності. Дуже боляче і образливо, коли джерелом всіх бід є мізерно маленький паразит. Токсоплазмоз - це небезпечна для майбутнього малюка інфекція.

Зміст

 • Як можна заразитися
 • Чи завжди небезпечний токсоплазмоз для плода
 • Правила виявлення токсоплазми при вагітності
 • Чим загрожує дитині токсоплазмоз матері
 • Чим проявляється токсоплазмоз у вагітних
 • Лікування токсоплазмозу при вагітності
 • Профілактика ураження токсоплазмой

Небезпека захворювання полягає в тому, що протікає воно без будь-яких проявів, а впливає токсоплазмоз при вагітності на закладку органів і тканин дитини.


Як можна заразитися токсоплазмозом

Причиною цього паразитарного захворювання є як не дивно кішка або кіт. Але буває, що контактів з цими тваринами немає, а вагітна захворює.

Виділяють три шляхи зараження:

 1. Споживання забруднених кішками продуктів;
 2. Необроблене термічно м'ясо та м'ясні вироби;
 3. І від матері плоду через плаценту;

Судячи за цими пунктами можливість, захворіти дуже вірогідна. У жінок токсоплазмоз зустрічається частіше тільки тому, що слабка стать любить кішок. Але дотримуючись особисту гігієну, прибираючи лоток щодня, і не використовуючи в котячому харчуванні сире м'ясо, зараження домашньої тварини можна уникнути. Тому не спишіть позбавлятися від цього милого звірка, якщо у вашій родині хтось завагітнів.

Не варто пробувати сире м'ясо або фарш перед його приготуванням. Спори збудника дуже добре зберігаються на сирих виробах без обробки температурою.

Чи завжди небезпечний токсоплазмоз для плода

Токсоплазмоз становить небезпеку тільки в тому випадку, коли зараження відбувається в вагітному стані жінки. Якщо матуся ще до зачаття перехворіла, це не позначиться на здоров'ї майбутньої дитини.

Найкраще, що б інфікування відбулося більш ніж за півроку до того, як жінка завагітніє. За цей час імунна система зможе виробити захисні тіла для боротьби з паразитом. Обов'язкові аналізи на TORCH інфекції показали наявність IgG до токсоплазмозу, це означає, що ви перехворіли цим захворюванням, і у вас вже встиг сформуватися захисний механізм. Під час вагітності в цьому випадку ви не заразитеся.

У разі наявності IgM говорить про те, що зараження сталося нещодавно або людина хвора досі.

Аналіз необхідно повторити в разі виявлення імуноглобулінів через 14-30 днів. Якщо IgG стало в 4 рази більше або з'явилися IgM і A, то це може свідчити про гострий процес.


Для вагітної з високою ймовірністю захворіти, важливо пам'ятати про діагностику в різні етапи. Необхідно пам'ятати про планування вагітності та здачі аналізу до зачаття. Другий раз бажано перевірити наявність збудника під час вагітності і після пологів.

Правила виявлення токсоплазми при вагітності

Немає необхідності проводити діагностику всім вагітним. Тому аналіз показаний жінкам з гострим токсоплазмозом при наявності або відсутності ознак ураження дитини за даними УЗ - дослідження.

Потрібно пам'ятати, що між зараженням і проведенням лабораторної діагностики повинно пройти не менше 28 днів.

Для уточнення вродженого інфікування виробляють амніоцентез. Це процедура, яку виробляють в стаціонарі. Полягає вона в паркані амниотических вод через прокол черевної стінки під контролем УЗД. В заборонених водах визначають наявність збудника. Цю маніпуляцію необхідно проводити не раніше 16 тижня.

Діагностику можна проводити після початку антибіотикотерапії. Аналіз може виявитися хибнонегативним.

Чим загрожує дитині токсоплазмоз матері

У ранні терміни розвитку плода відбувається закладка органів. Від діючих умов в цей період залежить правильність розвитку нирок, печінки або частин тіла. Якщо жінка захворіє в цей період, плід може мати вроджені аномалії розвитку. Часто ці зміни призводять до патології не сумісної з життям майбутньої дитини.

Вченими з'ясовано, що якщо зараження відбувається між 10-24 тижнями, ризик серйозних проблем у новонароджених становить близько 5-6%.

У випадку розвитку хвороби до 30 тижнів, у дитини можливе ураження головного мозку і очей. Токсоплазмоз може призвести до сліпоти, недорозвинення зорових органів і головного мозку, катаракті, гідроцефалії.

З якою ймовірністю можна заразитися токсоплазмозом? Якщо вірити останнім дослідженням ризик зараження в період вагітності досить низький. Приблизно 5 -10 жінок на 1000.

У важких випадках відзначається ураження печінки, селезінки, жовтяниця, розлад кровотворення і травлення. Вагітність може закінчитися мимовільним викиднем або передчасними пологами.

Раніше вважалося, що наявність токсоплазмозу у матері є безсумнівним показанням для переривання вагітності. Але в даний час підхід до цього захворювання індивідуальний. Токсоплазмоз у вагітних вимагає повного клінічного обстеження і тактика залежить від терміну вагітності.

Так само необхідно пам'ятати, що зі збільшенням терміну, зростає ймовірність зараження плода. Хоча тяжкість наслідків знижується (це пов'язано з тим, що найважливіші органи вже сформувалися).

Чим проявляється токсоплазмоз у вагітних

Організм жінки характеризується в період виношування зниженим імунітетом, який не завжди зможе захистити вагітну.

Проявляється хвороба тільки в 10-15% випадках, у більшості людей симптомів немає або є незначні зміни в самопочутті.

Починається токсоплазмоз поступово через 5-23 днів після зараження.

Симптоми токсоплазмозу не мають специфічності, т. Е ці прояви не характерні тільки для цієї недуги. Скарги при токсоплазмозі:

 • Швидка втомлюваність.
 • Слабкість.
 • Підвищення температури до 390С
 • Збільшення лімфовузлів (детальніше).
 • Збільшення печінки.
 • Зниження апетиту.
 • Погіршення сну.

Всі інші симптоми залежать від того який орган буде атакований паразитом. Може збільшитися печінки або селезінка, розвинутися запалення легенів, відбутися зміни в головному мозку і клапанів серця.

Перші симптоми токсоплазмозу у вагітних можна пропустити, списавши їх на специфічний стан жінки. Будьте уважні!

Лікування токсоплазмозу при вагітності

Терапія цього захворювання дуже проблематична завдання для акушера - гінеколога і інфекціоніста, які ведуть жінку.

Лікуванню піддається тільки стадія, в якій паразит знаходиться поза захисної капсули (цисти). На стадію, коли токсоплазма ховається в оболонку, препарати не діють.

Лікування токсоплазмозу залежить не тільки від стадії розвитку самого паразита, але і від триместру вагітності та від факту вражений чи плід.

Діагностику проводять до 12 тижня, якщо аналіз показав наявність IgG, значить, жінка вже перехворіла і має імунітет, захворіти матуся не зможе. Якщо імуноглобулінів виявити не вдалося, діагностику повторюють в 32 тижні. Якщо є титр IgM, необхідно переконатися, що це не помилковий результат і почати лікування.

У першому триместрі вагітності ризик розвитку вродженого токсоплазмозу не високий, але є ймовірність важких органних аномалій. Особливо якщо амніоцентез показав інфікування плода і на УЗ - дослідженні є ознаки ураження. Тому ставиться питання про штучному викидні. Все вирішується індивідуально, жінці пояснюють всі ризики.

Останнє слово залишається за мамою, тільки вона може вирішити і підписати згоду на переривання. Якщо ж майбутня мама готова взяти на себе відповідальність, проводиться терапія препаратами і подальше обстеження для контролю.

Застосовуються наступні медикаменти:

 1. Роваміцин.
 2. Піремітамін.
 3. Сульфаніламіди.
 4. Фолівая кислота призначається з метою зменшення побічних реакцій на плід від хімічних препаратів.

У терміні після 36 тижнів сульфаніламіди скасовують. Ця група антибіотиків може викликати жовтяницю у новонародженого.

Профілактика ураження токсоплазмой

Методи профілактики можна розділити на санітарно - гігієнічні та специфічні.
Санітарний метод профілактики включає в себе дотримання правил особистої гігієни:

 1. Вживати в їжу тільки добре приготоване м'ясо.
 2. Мити овочі і фрукти.
 3. Мити і обдавати окропом котячий лоток щодня.
 4. Ретельно вимивати руки з милом.
 5. Бажано не годувати домашніх тварин сирим м'ясом.
 6. Якщо тварина гуляє на вулиці. Обмежте своє спілкування з кішкою. Не варто цілувати вихованця.

Специфічна профілактика полягає в діагностиці та визначенні імуноглобулінів в крові при постановці на облік.

Інфіковані діти, у яких немає проявів хвороби, повинні спостерігатися до десятирічного віку. Проводиться регулярна здача клініко-лабораторних аналізів. Це проводиться для того, що б стежити за можливим прогресуванням захворювання.

У цей період імунна система знижує свою дію, для того щоб можна було виносити і виростити майбутнього малюка. Тому організм майбутньої мами в першу чергу піддається всякого роду інфекцій. Жінка в очікуванні малюка не повинна відмовлятися від діагностичних аналізів, навіть якщо на перший погляд вони здаються марними. Токсоплазмоз і вагітність не є міфом.