Шов після кесарева розтину - як доглядати, можливі ускладнення


Іноді виникає така акушерська ситуація, в результаті якої жінка не може самостійно через природні родові шляхи народити малюка, і тоді лікарі вдаються до оперативного розродження, шляхом кесаревого розтину. І часом самий радісний момент в житті жінки затьмарюється післяопераційним швом і наслідками, які супроводжують його загоєння.

Зміст

  • Шов після кесарева розтину
  • Відновлення після кесаревого розтину
  • Корекція шва після операції

Іноді рубець приносить безліч проблем, пов'язаних і з інфікуванням і неприємними відчуттями, і не красивим естетичним виглядом. Щоб повсякденні радісні хвилини, проведені з малюком, не приносили негативних емоцій матусі, нам потрібно розібратися у всіляких проблемах, пов'язаних зі швом після кесарева перетини і розглянути шляхи їх подолання.


Шов після кесарева розтину

Після народження малюка оперативним шляхом (витяг його з матки) пошарово вшиваються очеревина, м'язи, апоневроз, підшкірно-жирова клітковина і шкіра. Матка вшиваються дворядні безперервним швом за допомогою саморассасивающіеся матеріалу. На шкірі, в залежності від акушерської ситуації (коли є загроза здоров'ю і життю жінки та її малюка або ж проводиться планове кесарів розтин), розрізняють такі види розтинів передньої черевної стінки:

  • В ургентному (екстреному) порядку має місце корпоральное кесарів розтин, коли розріз передньої черевної стінки роблять від лобкової зони до пупка поздовжньо по серединній лінії живота, а на матці - поздовжньо. Це спосіб робиться дуже швидко і допомагає зберегти дорогоцінні секунди у разі виникнення ускладнень у матері або дитини. Шов накладається у вигляді окремих вузликів (вузловий). Але при цьому через деякий час він може ставати грубим і не естетичним.

  • Кесарів розтин по Пфанненштилю - проводитися, як на матці поздовжньо, так і в надлобковій зоні. Це досить поширений вид швів, при цьому він виглядає, як природна складка шкіри і менш помітний. У даному випадку використовується косметичний ушивання рани внутрішньошкірним методом.

  • Так само існує ще один з швидких і зручних операційних доступів - розріз шкіри по Джоел - Кохен. Виконується він поперечно між надлобковій складкою і пупком, відступаючи 3 см нижче середини відстані між ними.

Якщо після кесарева шов болить і приносить занепокоєння породіллі, то лікар призначає знеболюючі препарати в перші кілька добу післяопераційного періоду. Також застосовують антибактеріальні препарати, інфузійну терапію (внутрішньовенні вливання розчинів, з метою заповнення крововтрати), препарати скорочують матку.

Шви після операції вимагають щоденної обробки медперсоналом антисептиками. А після виписки з відділення самостійного догляду. Рекомендовано не мочити шов водою до зняття з нього ниток.

Через добу після операції жінку вже піднімають з ліжка і рекомендують починати активно ходити і рухатися, при цьому полегшити її стан допоможе бандаж або підв'язування живота пелюшкою. Помірна фізична активність покращує перистальтику кишечника і тим самим «запускає» роботу ШКТ, а також сприяє скороченню матки, профилактируя, виникнення післяпологових кровотеч.

На шостий день зазвичай, при не ускладненому перебігу післяопераційного періоду, шви знімають, коли вони накладалися розсмоктується матеріалом (шовком). У разі ушивання рани розсмоктується нитками (кетгут, Вікріл) - шви не знімають, вони саморассасивающіеся приблизно до 70-120 дня після операції.

Шкірний рубець, як правило, формується до кінця першого тижня після операції. А шов на матці остаточно може бути сформований протягом двох років після операції, ось чому наступну вагітність варто планувати саме через такий час, для освіти заможного рубця на матці.

У разі виникнення ускладнень, породілля може зіткнутися з такими неприємними моментами:

  • Промокання пов'язки кров'ю і серозним виділенням. У цьому випадку потрібно повідомити про це лікаря, швидше за все, він зробить перев'язку і обробить шов спеціальними розчинами або мазями для розсмоктування підшкірної гематоми. Ще в таких випадках для з'ясування ситуації проводять УЗД шва після кесаревого розтину. При цьому можна побачити формування гематоми (скупчення крові) і провести вчасно лікувальні заходи.
  • Розбіжності післяопераційного шва. Буває вкрай рідко, але все ж, якщо у вас розійшовся шов після кесаревого розтину не варто панікувати! Адже ще не було випадку, що б шов в кінцевому підсумку не зажив! Зазвичай такий стан виникає до 10 діб післяопераційного періоду або через день після зняття шовного матеріалу (ниток, лігатури). Таке часто буває після підняття важких або вторинного інфікування рани, або у жінок з екстрагенітальною патологією (цукровий діабет). Необхідно відразу ж звернутися до лікувального закладу для корекції виниклого ускладнення. Акушер гінекологи не рекомендують протягом перших двох місяців після операції піднімати вагу, що перевищує за вагою малюка.
  • Одне з неприємних ускладнень - це нагноєння післяопераційного шва. У таких випадках проводяться спеціальні обробки поверхні рани з використанням різних антисептиків, розчинів і мазей. Для профілактики такого стану відразу після операції і призначають антибактеріальні препарати.
  • Освіта свища - так званого, сполучення між раною і поверхнею шкіри, що проходить через шов. Такий стан виникає у жінок, які не сприймають своїм організмом використовувані нитки для шва, в такому випадку шов нагнаивается і утворюється порожнина. З часом вона може самостійно закритися, але іноді доводиться вдаватися до иссечению норицевого ходу.

Хочеться зробити акцент на тому, що всі ускладнення пов'язані зі швом повинні бути проліковані під контролем медичного персоналу та лікуючого лікаря.

Відновлення після кесаревого розтину

Для молодої матусі це не простий шлях! І тут їй знадобиться допомога не тільки медперсоналу, а й усієї родини. Адже потрібна і фізична і моральна підтримка. Для жінки настав новий етап в її житті, на ній подвійна відповідальність, а тут ще організм відновлюється після операції. Тому етап відновлення вимагає підтримки для жінки від всієї її сім'ї. Отже, з якими ж ситуаціями може зіткнутися матуся і як все це вирішити?


Перший підйом з ліжка після операції дається досить важко. Але за допомогою медперсоналу або рідних, це досить здійсненне завдання. І з кожним разом це завдання буде все легше і легше даватися.

Діяльність кишечника. Як вже говорилося раніше - тільки рух. Моторика ШКТ запускається, а це профілактика утворення спайок і накопиченню газів.

Харчування. У першу добу після операції - тільки вода! На другу добу можливий курячий бульйон, кефір, йогурт, відвар шипшини. І вже до четвертим добі можна вживати проварену або пропарену їжу.

Грудне годування. Вітається після операції. До третьої доби прибуває молоко, а до цього дитинка отримує цінне молозиво. Не дивлячись на прийом антибіотиків, жінці дозволено годувати грудьми, так як сучасні препарати передбачають прийом їх і нешкідливість для малюка при грудному вигодовуванні. До того ж дитина буде отримувати в цей час пробіотики.

Лохії. Це післяпологові виділення. У середньому вони тривають протягом 8 тижнів після пологів, за цей час відбувається повне відновлення ендометрія в матці. А до цього - це відкрита рана, тому інтимні стосунки рекомендується починати після припинення лохий, так як є ризик інфікування матки.

Корекція шва після операції кесаревого розтину

Мікродермабразія - це шліфування рубцевої тканини за допомогою оксиду алюмінію. Завдяки цьому видаляється стара тканину і наростає нова. У тканинах поліпшуються обмінні процеси, посилюється оксигенація, що сприяє утворенню нових колагенових сполук. При цьому необхідно проведення декількох 30 хвилинних процедур з перервою між ними в тиждень.

Лазерна шліфовка шва після кесаревого розтину. Методика, з допомогу якої лазером пошарово знімаються рубцово-змінені тканини. Процедура досить неприємна і болюча. Але як кажуть - краса вимагає жертв! Для успішного результату знадобитися кілька процедур з подальшою обробкою шва антисептичними мазями і препарати, що покращують місцевий кровообіг, для більш швидкої регенерації тканин.

Хімічний пілінг фруктовими кислотами, за допомогою якого шкіра в області рубця отшелушивается, а потім за допомогою хімічних препаратів вирівнюється і блідне.

Хірургічне висічення рубця. Використовується при невеликих вузьких рубцях, при цьому виконують розсічення шраму і видалення надлишку колагену і врослих судин.

Всі перераховані вище процедури не рятують від шраму, але роблять його менш помітним. І нехай післяопераційний рубець буде самої незначної неприємністю в ваших пологах, а все інше запам'ятатися тільки приємними спогадами від першої зустрічі з вашим малюком! І нехай ваші близькі будуть поруч, допомагаючи відновлюватися після операції. Здоров'я вам і вашим рідним!