Ерозія шийки матки і вагітність, в чому небезпека


Вас можна привітати - тест показав дві смужки! Вдаєтеся з радістю на прийом до лікаря, і тут він виносить свій вердикт - у вас вагітність на тлі ерозії шийки матки! Шок і купа питань, що далі робити !?

Зміст

 • Що ж таке ерозія шийки матки?
 • Вплив ерозії на вагітність і навпаки
 • Діагностика ерозії шийки при вагітності
 • Особливості лікування при вагітності

Найголовніше - заспокоїться і не переживати, адже хвилювання може бути шкідливим для майбутнього малюка! Досвідчений гінеколог заспокоїть і розповість вам, що ерозія, незважаючи на деякий ризик при вагітності не настільки небезпечна, щоб думати про переривання, і при постійному спостереженні та лікуванні вашому малюкові не зашкодить. А так же якими симптомами супроводжується і як лікується до і після пологів.


Що ж таке ерозія шийки матки? І які чинники її викликають

Під цим поняттям розуміють дефект епітелію слизової шийки матки (грубо кажучи, ранка), який розвинувся з певних причин:

 • Гормональні зміни (частіше у дівчат до 21 року через гормональної перебудови клітин слизової шийки матки). У нормі у дівчаток до зазначеного віку циліндричні клітини, розташовані в цервікальному каналі (з'єднує шийку з порожниною) виходять за межі каналу - це ектопія (на вигляд вона нагадує ерозію, але це нормальний стан і тільки лікар може точно визначити, норма це чи патологія) .

  З віком циліндричні клітини йдуть всередину каналу, звільняючи місце для нормального багатошарового плоского епітелію слизової шийки матки, і цей процес регулюється гормонами. Так от ерозія вражає частіше багатошаровий епітелій.

 • Вірусне ураження. Вченими доведено, що вірус папіломи людини (ВПЛ) - онкогенні штами при ігноруванні лікування призводять спочатку до ерозії, а пізніше до раку шийки матки.

  У моїй практиці був випадок, коли молода матуся після пологів затягла з лікуванням ерозії, що виникла ще до вагітності (і почала прогресувати на тлі неї). Вона звернулася за допомогою пізно, і при обстеженні було виявлено вірус папіломи людини і початкові стадії раку шийки матки, проте вчасно проведена терапія в онкології та лікування вірусної інфекції разом із статевим партнером допомогла в боротьбі за життя і здоров'я жінки!

 • Інфекція статевих шляхів. Хламаідіоз, урео і мікоплазмоз, условновно-патогенна мікрофлора (стафілокок, стрептокок, ешерихія, кандида та ін.), Трихомоніаз та гонорея призводять до хронічного запалення слизової піхви (кольпіт) і шийки матки з цервикальним каналом (екзо і ендоцервіцит), що в свою чергу призводить до утворення дефекту слизової шийки матки, тобто до ерозії.

 • Травми і хімічні ураження. При агресивному статевому акті, частому використанні тампонів і спринцювань різними речовинами при самолікуванні. Післяпологові травми і розриви.

 • Передракові зміни. Дисплазія неотличима практично неозброєним оком від ерозії, і лише при взятті цитології (клітин з поверхні епітелію) або гістології (береться тканину-сукупність клітин епітелію), спеціальних проб та розгляді шийки матки в кольпоскоп можна поставити діагноз дисплазії або раку.

 • Раніше початок статевого життя.

Вплив ерозії на вагітність і навпаки

Внаслідок постійного хронічного запалення слизової шийки матки і наявність ерозії під час вагітності може бути потрапляння інфекції в матку і далі до малюка.

Це все може викликати переривання вагітності, її завмирання, затримку внутрішньоутробного розвитку плода, інфікування матки і плодових оболонок (хоріамніоніт) і передчасне відходження вод, вади розвитку у плода та інфекції внутрішніх органів дитини після пологів, аж до несприятливих наслідків. Часто на нездорової шийці матки відбуваються розриви під час пологів.

З іншого боку сама вагітність протікає на тлі підвищення всіх жіночих гормонів, необхідних для її виношування, а гормональні зміни як описувалося вище, призводять до поглиблення патологічного процесу в самій ерозії, що може перейти в дисплазію (передраковий стан) і найнебезпечніше в рак! АЛЕ хочу вас заспокоїти, не обов'язково це буде з вами!

Попереджений - значить озброєний! Ми тепер знаємо, що потрібно контролювати процес разом з вашим лікарем і не пускати все на самоплив і найголовніше не займатися самолікуванням! Адже дані ускладнення виникають рідко у вагітних жінок, які стежать за своїм здоров'ям. Але ми повинні знати про такі ситуації, щоб не допустити біди і вчасно змінити тактику при їх появі!

Діагностика ерозії шийки при вагітності

На першому візиті у гінеколога при постановці на облік, лікар оглядає шийку матки в дзеркалах і бере мазки на флору і цитологію, а так само вже може побачити наявність змін.

Якщо жінка до того ж пред'являє скарги на рясні виділення, які можуть бути білого, жовтого, салатового кольору з неприємним запахом, а іноді і бурого, коричневого, червоного відтінку (тут вже треба бити тривогу!), Можливо, це не ерозія кровоточить, а починається загроза переривання вагітності! У цих випадках проводять більш детальне обстеження:

 • При поганих результатах мазків, роблять посів мікрофлори і призначають лікування.
 • Проводять проби з люголем і оцтовою кислотою (це для малюка не небезпечно при акуратності і досвідченості лікаря), при патології епітелій не фарбується - проба з люголем, і змінює колір - з оцтовою кислотою.
 • Далі виконують кольпоскопію - огляд у дзеркалах шийки матки оптичним приладом, який збільшує як мікроскоп картинку - і можна розглянути патологію клітин епітелію.
 • При позитивних результатах перерахованих вище методів з обережністю і за показаннями (підозра на передраковий стан) беруть біопсію (шматочок тканин з шийки) і відправляють на дослідження.
 • При наявності кров'яних виділень для уточнення діагнозу доктор пропонує зробити ультрозвуковое дослідження, для виключення загрози переривання вагітності або відшарування плаценти. І обов'язково призначає лікування!
 • Також обстеження на вірус папіломи людини (онкогенні штами).

До інших симптомів можна віднести болю під час статевого акту, але це рідко. Найчастіше ерозія шийки матки протікає безсимптомно.

Особливості лікування ерозії при вагітності

Якщо після обстеження отримані хороші результати, а зовні лікар визначає ерозію шийки матки, то іноді це може бути фізіологічно нормально при вагітності - шийка як би вивертається, а після пологів приходить в норму. Тоді лікувати такий стан не потрібно. В інших випадках при не дуже хороших результатах обстеження план лікування індивідуальний.

Побутує хибна думка, що молодим і не народжували жінки ерозію припікати не можна, раніше можна було з цим погодитися так, як методики були грубими і приводили до утворення рубців на шийки матки, що заважало її розкриттю в пологах. Зараз у сучасному світі існують сучасні методики - кріотерапія, лазерне, аргоно-плазменное лікування ерозії. Але всі ці методики в нашому випадку недоречні - тільки після пологів!

Саме тому вагітність варто планувати, щоб виявити і пролікувати всі захворювання жіночих репродуктивних органів до настання вагітності!

І все-таки, якщо аналізи підтвердили інфекцію, і є скарги на неприємні виділення зі статевих шляхів, призначають санацію вагінальними таблетками, свічками (дозволеними при вагітності та у визначені терміни) і рослинними супозиторіями (обліпихова - володіють заживляющим ефектом).

Можна використовувати спринцювання відварами трав (тільки під контролем лікаря, щоб самій не пошкодити слизову і тільки тими травами, який призначить ваш доктор так, як вони можуть викликати алергію або нашкодити малюкові при самостійному лікуванні). І потім обов'язкове спостереження, контроль гістології, мазків і кольпоскопії. Пологи можуть бути природними при просаніровиних осередках інфекції.

У тих випадках, коли підтвердився гістологічно рак шийки матки, збирається консиліум лікарів і вирішується питання про подальше виношуванні вагітності та лікування в умовах онкологічного стаціонару!


Найголовніше - при дотриманні всіх призначень вашого гінеколога і регулярних відвідувань жіночої консультації при вагітності можна благополучно самостійно народити здорового малюка навіть з таким діагнозом як ерозія шийки матки! Але звичайно, воізбежаніе всіх ускладнень від цього захворювання необхідно плануючи вагітність обстежитися, а так само лікується до її настання, регулярно проходячи профогляди! Здоров'я Вам!