Ознаки гаймориту у дорослих і дітей


Ознаки гаймориту залежать від форми і стадії захворювання, можуть бути дуже різними і не завжди говорять про запальний процес гайморової пазухи.

Симптоми гострого гаймориту.

Почуття напруги і тиску в області гайморової пазухи - це основні клінічні симптоми гострого гаймориту. У більш важких випадках до них можуть приєднатися сильні болі, що локалізуються не тільки в верхньощелепної пазусі, але часто і в лобовій частині, в області вилиці, рідше - скроні, захоплюючи при цьому половину обличчя, якщо процес односторонній, або все обличчя при двосторонньому запаленні . Часто до цих симптомів може додатися зубний біль, що підсилюється під час жування, у відповідній половині верхньої щелепи. Всі ці болі залежать від інфекційного невриту гілок трійчастого нерва і від здавлювання нервів колатеральним набряком. У хворих на гайморит з'являються слизові виділення з носової порожнини і їм стає важко дихати носом. Неприємні відчуття, що виникають в навколоносовій області та області носа, поступово зростають. Ці болю не дуже сильні вранці, до вечора починають посилюватися. Біль поступово «втрачає» точковий характер і незабаром у хворого починає боліти голова. Біль буде відзначатися з одного боку при односторонньому процесі. Головний біль є одним з класичних ознак гаймориту. Виникає головний біль тому, що в запальній пазусі починає накопичуватися гній. При гаймориті головний біль має гнітючий характер, найчастіше розташовується в лобовій частині, «позаду очей». Нерідко хворі говорять про біль, що підсилюється при піднятті повік або при натисканні на область під очима. Ще одним типовим ознакою головних болів при гаймориті є її помітне полегшення в положенні лежачи або після ночі, що обумовлено виходом гною з запаленої пазухи. У хворого гайморитом закладений ніс, як правило, закладені обидві його половини або поперемінно закладені то ліва половина, то права, постійно або з невеликими полегшеннями утруднене носове дихання, голос стає гугнявим.


При нежиті в більшості випадків у хворих відзначаються слизові (прозорі) або гнійні (зелені або жовті) виділення з носової порожнини. Але якщо сильно закладений ніс, цей симптом може бути відсутнім, тому що утруднений відтік з гайморової пазухи (про це йшлося вище).

Як правило, при гострій формі гаймориту у хворих температура тіла підвищується до 38 градусів і вище, при хронічному гаймориті це відбувається дуже рідко.

Наступна ознака гаймориту - це нездужання, яке проявляється в слабкості, швидкої стомлюваності, в порушенні сну і у відмові від їжі.

Іноді при захворюванні гайморитом зустрічаються такі симптоми, як зниження нюху, світлобоязнь, сльозотеча з ока на ураженій стороні.

Розлад загального стану, підвищення температури, озноб - спостерігаються в перші дні захворювання, особливо при гострої гнійної і змішаної формах гаймориту. Також наголошується набряклість щоки з ураженої сторони і зрідка колатеральний набряк нижньої повіки.

При гострому респіраторному захворюванні симптоми гаймориту накладаються на симптоми респіраторної інфекції, яка включає в роботу механізми розвитку гаймориту. Першими ознаками цього стану є закладеність носа, чхання, озноб, загальне нездужання і підвищення температури. До описаних симптомів гаймориту дуже скоро додається біль в особі, яка починає віддаватися в зуби, в лоб, корінь носа і посилюється при натисканні на область під очима (це один з показових симптомів болю при гаймориті). Іноді до всього цього може додатися почервоніння і набряк повік.

Гострий гайморит триває протягом 2-3 тижнів і закінчується, як правило, повним одужанням.