Як доглядати за орхідеєю в домашніх умовах корисні поради


Орхідея по праву вважається одним з найрізноманітніших рослин нашої планети, що налічує близько 30-ти тисяч видів і типів, які ростуть в дикому вигляді. Немає потреби детально розписувати красу і гідність цієї квітки. Багато любителів квітів бажають бачити у себе вдома цю рослину, однак, більшість з них так до кінця і не знають, як доглядати за орхідеєю в домашніх умовах, як правильно здійснювати пересадку і розмноження. Незважаючи на різноманіття цих домашніх квітів, існують певні загальні правила догляду.


Зміст

 • Догляд за орхідеями будинку: поради при придбанні
 • Орхідеї: догляд та розмноження в домашніх умовах
 • Відхід у період цвітіння
 • Цвітіння закінчилося, що робити?
 • Догляд за орхідеєю після цвітіння
 • Як правильно пересадити орхідею
 • Підживлення орхідей: за і проти
 • Скільки потрібно світла?
 • Поливаємо орхідею правильно

Догляд за орхідеями будинку: поради при придбанні

Орхідея вважається досить примхливим і ніжним квіткою, що вимагає створення певних умов. Тим не менш, догляд за орхідеями будинку не складе особливих труднощів, якщо точно знати що і коли робити. Для того, щоб здійснювати правильний догляд за цими квітами, необхідно, мати хоча б саме загальне уявлення про їх спосіб життя.

Придбання цих квіток, найкраще здійснювати у весняний або літній період.

З пересадкою можна не поспішати, оскільки орхідея в своєму субстраті здатна рости протягом двох років. У період адаптації до домашніх умов, рослина потрібно регулярно підгодовувати. Негайна пересадка потрібна в тому випадку, коли квітка при продажу ріс у моху сфагнумі.

Починаючи доглядати за рослиною, дуже важливо мати найбільш повні відомості про його сорт, вигляд і особливості. Перед покупкою слід ретельно оглянути коріння рослини, які дуже добре видно через прозорі стінки горщика. Якщо квітка погано сидить у горщику, значить у нього слабкі коріння. Перевірити це можна легким погойдуванням стебла біля субстрату і, якщо орхідея міцно тримається в горщику, її можна спокійно купувати.

Однією з особливостей догляду за орхідеями в домашніх умовах, є її звичка до недостатньої вологості в субстраті і підвищеної вологості повітря. Тому, коренева система квітки здатна швидко поглинати і протягом тривалого часу утримувати достатньо вологи.

Орхідеї: догляд та розмноження в домашніх умовах

Ці рослини порівняно легко розмножуються. Для того, щоб у майбутньому вийшов повноцінний квітка, необхідно знати основні способи розмноження орхідей штучним шляхом:

 • Розмноження шляхом поділу кореневища квітки. У багатьох випадках це відбувається самостійно. Однак, можна розділити рослина самостійно. Для цього квітка виймається з горщика, і його коріння очищаються від субстрату. Кореневище прорізається наскрізь між помилковими цибулинами. Для дезінфекції кореневище необхідно посипати деревним вугіллям. Отримані нові рослини потрібно розсадити в окремі горщики.
 • Верхівкові живці підходять для розмноження деяких видів орхідей, де вузли пагонів знаходяться на яскраво виражених відстанях між собою. Для розмноження відрізається втечу на висоті половини держака з допомогою продезінфікованого ножа. Перед тим як держак помістити у власний горщик, місце зрізу має бути продезінфіковані порошкоподібною деревним вугіллям. Цей спосіб застосовується для швидкозростаючих орхідей, оскільки всі інші види будуть розвиватися в нормальне рослину протягом декількох років у будуть тербовать особливого догляду.
 • Бічні пагони також можуть служити одним із способів розмноження орхідей. При появі такого відростка, його потрібно інтенсивно обприскувати, щоб він виріс і утворив коріння. Після цього, рослину можна відокремити і пересадити в окрему ємність з попередньою дезінфекцією місця розрізу.
 • Насіннєвий спосіб розмноження досить складний, оскільки насіння орхідеї дуже маленькі і не володіють живильною тканиною. Для того, щоб таке насіння проросло, йому необхідна штучна живильне середовище, створена в стерильних умовах. Термін проростання насіння становить від трьох до дев'яти місяців, а для перетворення паростка в молоду рослину потрібно до трьох років. Перше цвітіння таких орхідей настає через 2-4 роки, а в окремих випадках і через 10 років.

Відхід у період цвітіння

Для того, щоб правильно доглядати за орхідеєю в домашніх умовах, необхідно враховувати особливості періоду цвітіння. Навесні і влітку, при активному зростанні, орхідея повинна отримувати якомога більше прямих сонячних променів. У цей період відбувається нове зростання до самого розкриття квіткових бутонів в осінній період.

В цей же час необхідно забезпечити полив в достатній кількості, а також своєчасне внесення добрив. Навколо орхідей повинна підтримуватися волога атмосфера, шляхом обприскування листя теплою водою.

При наявності повітряних коренів, слід також проводити їх обприскування. Самі горщики встановлюються на керамзит або дрібний гравій, а потім, заливаються водою в невеликій кількості. Приміщення повинне добре провітрюватися, щоб забезпечити ефективну циркуляцію повітря. При сприятливих умовах, в літній період, рослину можна винести на свіже повітря.

Слід уникати різких перепадів температури і протягів. Перед самим початком цвітіння, полив рослини необхідно скоротити. Період цвітіння орхідеї може тривати до півроку. Тим не менш, настає час в'янення квітконосу, і тоді виникає питання: що робити далі? Відповідь досить проста - забезпечити правильний догляд після цвітіння.

Цвітіння закінчилося, що робити?

Коли цветонос почав потроху засихати, не потрібно поспішати його обрізати. Протягом деякого часу, він буде служити джерелом поживних соків для всього квітки. Тільки в тому випадку, коли квітка стає жовтим, він видаляється, а на місці видалення залишається пеньок, розміром 2-2,5 см. Можуть з'явитися молоді бутончікі, які з часом зацвітають.

В іншому випадку, кінчик квітконосу засихає, і згодом утворюється дитинко. У деяких випадках, при необхідності, цветонос обрізається. При обрізанні орхідеї на 1-1,5 см вище сплячих бруньок, може відбутися повторне цвітіння. Однак слід пам'ятати, що примусове розвиток старого квітконосу, гальмує утворення і розвиток нового.

Орхідея: догляд після цвітіння

Догляд за орхідеєю після цвітіння не представляє особливої ​​складності. У цей час зменшується полив і скорочується підгодівля. Якщо проводилася пересадка, то цвітіння може не бути протягом року. Для відновлення цвітіння, горщик з орхідеєю потрібно перенести в інше місце. Можливо, що перестановку доведеться виробляти кілька разів, до створення необхідних комфортних умов. У цьому випадку буде спостерігатися постійне і регулярне цвітіння.

Як правильно пересадити орхідею

Пересадка будь-якої квітки є одним з найбільш стресових моментів у життєвому циклі. У більшості рослин досить хвороблива реакція на пересадку, це пов'язано з міцним приклеюванням коренів до субстрату і посуді, тому, дуже великий ризик їх пошкодження. Виконувати пересаджування рекомендується в тих випадках, коли коренева система орхідеї починає переповнювати горщик.

Взагалі, повну пересадку квітки без необхідності краще не виробляти. Набагато простіше перемістити рослина в горщик більшого розміру, не руйнуючи грудку, або здійснити позапланове оновлення субстрату. Особливо несприятливо відбивається на орхідеї пошкодження коренів у стані спокою.

Окремі види орхідей, наприклад, дендробіуми володіють сильно розвиненою кореневою системою, через що їх доводиться пересаджувати кожні 1,5-2 роки.

Дуже важливо правильно приготувати субстрат. Можна придбати готову суміш в магазині, але можна і приготувати її самостійно. Як правило, до складу суміші входить торф, рубані коріння папороті, опале листя (крім верби), деревне вугілля та соснова кора. При правильному приготуванні суміші відпадає необхідність додаткової підгодівлі. Субстрат повинен володіти низькою вологоємністю, інакше, зайве зволоження може пошкодити квітці. Найбільш ефективний дренаж повинен становити не менше 25% від висоти посуду.

При використанні кошики, її щілини прокладаються цільними шматками моху сфагнуму. При безпосередній пересадці, субстрат насипається гіркою, одночасно, коріння квітки злегка розправляються. Порожнечі ущільнювати не потрібно, щоб не пошкодити коріння. Якщо орхідея тримається слабо, вона додатково зміцнюється дротом або синтетичними нитками. Пересаджене рослина не рекомендується поливати протягом 3-5 діб, поки не підсохнуть і не заживуть ранки, отримані при пересадці.

Горщики для проведення пересадки краще вибирати нові, в їх стінках повинні бути отвори. Ємність потрібно добре вимити, а при необхідності - прокип'ятити, щоб знищити можливих шкідників.

Підживлення орхідей: за і проти

Підживлення рослини проводиться тільки під час його росту, спеціально приготованими добривами. Ця процедура дуже важлива для цвітіння і виробляється приблизно один раз в 2 або 3 тижні. При цьому, кількість мінеральних солей повинно бути мінімальним, щоб вони не накопичувалися в субстраті, він 2 рази на місяць промивається чистою водою. Для нормального ефекту, тиждень підгодівлі повинна чергуватися з тижнем промивки субстрату.

Скільки потрібно світла?

Освітлення вважається головним чинником у питанні, як доглядати за орхідеєю. Саме світло визначає, зацвіте рослина чи ні.

У період розвитку квітка вимагає тривалості світлового дня, в межах від 12-ти до 15-ти годин. У зимовий час недолік природного освітлення компенсується штучним світлом люмінесцентних ламп.

Освітлення повинне бути яскравим, але розсіяним, слід уникати попадання на квітку прямих сонячних променів. У таких випадках рослину потрібно притенить, інакше воно може просто згоріти.

Поливаємо орхідею правильно

Будь орхідея вимагає поливу, особливо в період розвитку, однак, існує поширена думка, що слід уникати переливу. Недолив для рослини не такий страшний і не завдасть йому шкоди. У літній час полив виробляється приблизно 2-3 рази на тиждень, а взимку, в спокійному стані, рослина міститься в злегка засушеному стані. Для поливу використовується м'яка тепла вода кімнатної температури або трохи тепліше. У кожному разі, в літній час, орхідея вимагає більше вологи, ніж в інші сезони і орієнтуватися потрібно по мірі сухості субстрату.

Таким чином, орхідея - ніжне і примхлива рослина, досить складний для догляду в домашніх умовах починаючому квітникарю. Однак якщо все робити правильно і дотримуватися всіх рекомендацій, то рослина цілком здатне відповісти на турботу і догляд красивими квітками.