Безпліддя у жінок - головні причини, діагностика та лікування


Багато пар стикаються з проблемою безпліддя досить часто, але тільки 10-20% з них насправді є такими.

Зміст

 • Що ж таке жіноче безпліддя?
 • Що ж призводить до жіночого безпліддя?
 • Ендокринне безпліддя
 • Діагностика безпліддя
 • Лікування безпліддя

Що ж таке жіноче безпліддя?


Багато молоді сім'ї живуть подовгу для себе, не замислюючись про дітей, а коли про це заходить мова «впритул» - починаються проблеми.

Інші ж планують потомство, коли виходить в будь-який день місяця, навіть не здогадуючись про фертильних днями, і коли стикаються з проблемою зачаття - біжать до фахівця, самостійно ставлячи собі діагноз - безпліддя! А насправді причина банальна - в незнанні свого організму і фізіології! Давайте ж розглянемо всі питання, пов'язані з безпліддям.

Під поняттям безпліддя у жінок - розуміють відсутність вагітності у жінки репродуктивного віку протягом року регулярного статевого життя в фертильні дні циклу (овуляцію) без застосування методів контрацепції.

Що ж призводить до жіночого безпліддя?

Причини безпліддя у жінок дуже різноманітні. Причому проблема може бути не тільки у жінки, а й у партнера, за статистикою приблизно однакова кількість чоловіків і жінок страждають безпліддям, в середньому по 40% і 45% відповідно.


Розрізняють первинне і вторинне безпліддя. Первинне, коли у жінки в житті жодного разу не було вагітностей, а вторинне безпліддя - вагітності були, але на даний момент всі спроби - безуспішні.

//

Найбільш вірогідними причинами вторинного безпліддя вважають аборти і мимовільні викидні, особливо протікають з ускладненнями, а також позаматкову вагітність.

Поняття абсолютне безпліддя увазі під собою - неможливість завагітніти природним шляхом, коли у жінки відсутні репродуктивні органи - матка, маткові труби, яєчники. Отже, основні причини жіночого безпліддя:

Психологічні фактори

Cтресс на роботі, конфлікти в сім'ї, незадоволеність в статевій сфері, хворобливе і нав'язливе бажання мати дитину, все це призводить до гормональних порушень і відсутності овуляції в кінцевому підсумку. За рахунок того, що стреси, впливаючи на нервову систему - викликають процеси збудження в головному мозку, де розташований гіпофіз і гіпоталамус, що відповідають за вироблення жіночих статевих гормонів, організм жінки відповідає порушенням оваріально - менструальної функції і відсутністю вагітності.

Наприклад, ось чому у багатьох молодих дівчат під час стресу в період здачі сесії спостерігаються порушення в циклі (затримки або навпаки).

Ендокринне безпліддя

У 35 - 40% випадках причиною є гормональні порушення в організмі жінки, що призводять до ановуляції (відсутність овуляції), зниженню прогестерону - гормону другої фази менструального циклу (недостатність лютеїнової фази).

Ановуляція розвивається в результаті підвищення рівня гормону пролактину, чоловічих гормонів (тестостерону, ДГЕАС), зниження або підвищення естрогенів, обмінних порушень (метаболічний синдром, підвищення або зниження маси тіла), захворювань щитовидної залози або надниркових залоз.

При зниженні прогестерону у другу фазу НЕ наростає достатньої кількості ендометрію, необхідного для імплантації і розвитку заплідненої яйцеклітини, тому вагітність не може розвиватися і не настає. Недостатність лютеїнової фази спостерігається при зниженні функції жовтого тіла яєчників, що виробляють його, а так само при порушенні менструального циклу, запалення яєчників, і причин таких же, які призводять до ановуляції.

Трубне безпліддя

(Трубно - перитонеальне) Розвивається в 20-30% випадках всіх форм жіночого безпліддя. Причиною його розвитку є анатомічні зміни в маткових трубах, порушення їх функції та прохідності за рахунок спайкового процесу після перенесених запальних захворювань або оперативних втручань на них, а так само ендометріозу.

Спайковий процес в області придатків матки - призводить до перитонеальному безпліддя, коли за рахунок спайок яйцеклітина з яєчника не може досягти труби і далі - порожнини матки.

Коштувати звернути увагу, що у таких жінок, якщо вагітність і настає, то є велика ймовірність розвитку позаматкової вагітності. Так як запліднення відбувається в маткових трубах і далі запліднена яйцеклітина прямує вниз, для імплантації в стінку матки, а при наявності спайок в трубі - вона затримується і починає рости і розвиватися поза порожниною матки, а в межах маткової труби.

І навіть у дуже рідкісних випадках розвиток ембріона в області яєчників або черевної порожнини, що дуже небезпечно для життя жінки і несе загрозу для плода.

Імунологічне безпліддя

Розвивається рідше (у 2% випадків). Причиною його розвитку є імунологічна несумісність чоловіка і жінки, в результаті чого у жінки виробляються антиспермальні антитіла, що руйнують сперматозоїди чоловіка.

Безпліддя на тлі захворювань

Безпліддя при гінекологічних захворюваннях виникає при неможливості имплантироваться заплідненої яйцеклітини в стінку матки через наявність у ній спайок або перегородок (синехій) за рахунок запалень або вискоблювання в минулому. А так же вроджених аномалій розвитку репродуктивних жіночих органів.

До причин відносять так само - міоматозного вузли, деформують порожнину матки, поліпи і гіперплазію ендометрію, ендометріоз. Виникають дані причини в 15-25% випадках.

Діагностика безпліддя

Обов'язковим є обстеження обох подружжя, для виключення чоловічого фактору безпліддя. А також при повному обсязі всіх спільних аналізів і при їх хороших результатах, але з нез'ясованої причиною безплідного шлюбу рекомендується спільна консультація генетика і дослідження хромосомного набору кожного з партнерів, для виключення хромосомних мутацій та аномалій в генотипі.


Для чоловіка в протокол обстеження входять:

 • Спермограма. Нормальні її показники - загальна кількість сперміїв в еякуляті - більше 20 млн. На мл, з яких не менше 25% повинні залишатися активно - рухливими через одну годину після здачі аналізу і не менше 50% нормальної структури, без склеювання. Загальний обсяг еякуляту більше 2 мл. Вміст лейкоцитів - не повинно перевищувати 1 млн. На мл.
 • Аналізи, на інфекції що передаються статевим шляхом
 • Гормональне дослідження

Обстеження на безпліддя у жінок:

 • Опитування та об'єктивні дані. У жінки з'ясовується регулярність і характер циклів, наявність попередніх вагітностей і їх результат, тривалість безпліддя, методи запобігання (контрацепції) і тривалість їх використання, регулярність і наявність статевого життя. Наявність наявних захворювань (у тому числі, гінекологічних) і перенесених операцій. Шкідливі звички
 • Взяття мазків і цитологічне дослідження на наявність атипових клітин з шийки матки
 • Обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом
 • Вимірювання базальної температури (ректально)
 • Фолікулометрія за допомогою УЗД
 • Проведення тестів на овуляцію не менше 3 - 6 місяців
 • Ультразвукове дослідження органів малого тазу, щитовидної залози і надниркових залоз
 • При гіперпролактенеміі - рентген черепа, МРТ головного мозку.
 • Гормональне обстеження - ФСГ, ЛГ, пролактину, прогестерону, естрадіолу, ТТГ, Т3, Т4, кортизолу, тестостерону, ДГЕАС.
 • Загальні аналізи крові, біохімія, коагулограма, толерантність до глюкози та інсулін крові.
 • Гистеросальпингография - метод, який дозволяє за допомогою оптичного приладу оглянути порожнину матки для виключення її патології і в поєднанні з проведенням УЗД (до і після обстеження) на фоні введення спеціального розчину, можна судити про прохідності маткових труб при трубній формі безпліддя.
 • Лапароскопія - найсучасніший і достовірний метод діагностики перитонеальной форми безпліддя, коли за допомогою оптичних приладів через невеликі отвори в передній черевній стінці проводиться огляд черевної порожнини.
 • Поскоітальний тест проводиться при підозрі на імунологічне безпліддя в середині менструального циклу, коли в організмі жінки можуть вироблятися антитіла (антиспермальні) на сперматозоїди партнера, руйнуючи їх. Протягом 6 годин після статевого контакту береться слиз з піхви жінки і шийки матки і виглядає під мікроскопом кількість живих сперматозоїдів та їх рухливість. У нормі в отриманій прозорого слизу без лейкоцитів має бути не менше 5 -10 активних сперматозоїда.

Лікування безпліддя

Лікування жіночого безпліддя багатогранно і вимагає індивідуального підходу, залежно від причини його виникнення.

Так ендокринне безпліддя, лікують за допомогою стабілізації гормонального фону жінки з використанням гормональних препаратів нормалізують менструальну функцію. При цьому важливо - відкоригувати масу тіла у жінки. При ановуляції використовують стимуляції овуляції спеціальними гормональними препаратами.

Якщо протягом року гормонального лікування вагітність не настала, пропонують проведення гістероскопії та лікувально - діагностичної лапароскопії.

При трубно - претонеальной формі - лікування безпліддя у жінок починають з методу відновлення прохідності маткових труб за допомогою лапароскопії, при якій, роз'єднуються спайки і паралельно усувається супутня патологія, якщо вона є (ендометріоз, міоматозні вузли, кісти яєчників).

Даний метод лікування не застосовують, якщо є гострі запальні процеси в малому тазу, вік жінки більше 35 років і наявність безпліддя більш 10лет. У разі наявної абсолютної непрохідності, яка не піддається корекції, застосовують метод ЕКЗ.

У разі наявного у жінки імунологічного безпліддя використовують допоміжні репродуктивні технології - ЕКЗ і ІКСІ. Якщо є супутня інфекція - проводиться її лікування, після чого перед овуляцією призначають естрогени для настання спонтанної вагітності, попередивши спочатку сімейну пару про використання презервативів за 6 місяців до спроби спонтанного запліднення, з метою зменшення антигенного впливу організму жінки на спермії чоловіка.

У разі безпліддя неясного генезу, після попереднього повного курсу обстеження і невдалих спроб наступу вагітностей в кінцевому підсумку пропонують екстракорпоральне запліднення.

При чоловічому факторі безпліддя проводять обстеження та лікування партнера і при його безуспішності застосовують штучну інсемінацію жінки донором або застосовують технологію ІКСІ (введення лабораторним шляхом в яйцеклітину жінки сперматозоїда чоловіка).


Коли пара втрачає всякі надії на свою вагітність внаслідок анатомічних патологій репродуктивних органів (відсутність матки) у жінки, на допомогу приходить сурогатне материнство або усиновлення!

У висновку хочеться сказати, що поетапний комплексний підхід подружньої пари до обстеження, суворе дотримання всіх рекомендацій лікарів і віра в результат - сприяють перемозі в боротьбі над безпліддям! Адже вихід завжди є - навіть усиновлення малюка і виховання його, зробить вас щасливою родиною, навіть якщо у вас діагноз безплідний шлюб! Найголовніше ви станете батьками! Успіхів вам і вашій майбутній родині!