Непрохідність маткових труб в слідстві спайкового процесу причини, симптоми і методики лікування


Одна з причин неможливості зачати дитини є трубне безпліддя, а саме непрохідність маткових труб. Такий діагноз виставляється в 25% всіх випадків, пов'язаних з безпліддям і при своєчасної діагностики піддається лікуванню.

Зміст

 • Причини спайок в маткових трубах
 • Симптоми захворювання
 • Лікування спайок
 • Відповіді на часті питання

Причини, що викликають дану патологію різноманітні, частіше це запальні зміни в репродуктивних органах жінки з хронічним перебігом, на які вона не звертає уваги. І тільки при загостренні процесу, або на прийомі у гінеколога дізнається, що у неї спайкова хвороба в малому тазу, а саме маткових труб. Але найчастіше такі жінки звертаються зі скаргою на неможливість завагітніти. Отже, давайте розберемося - що ж викликає спайковий процес в маткових трубах, як це можна виявити і які способи лікування даної патології?


Давайте згадаємо анатомію - маткові труби (фаллопієві) являють собою парний трубчастий орган. Труби виходять з боків з матки, зсередини вони покриті війчастим епітелієм, який сприяє просуванню яйцеклітини, що виходить з домінантного фолікула в яєчнику в порожнину матки.

По обох кінцях від труб розташовані яєчники, з яких під час овуляції виходить яйцеклітина, і вона з допомогою фімбрій, розташованих на кінцях труб потрапляє в їх просвіт і далі продовжує свій рух завдяки спастическому скорочення їх м'язової оболонки. Само запліднення, відбувається в фаллопієвій трубі, після чого запліднена яйцеклітина опускається в матку, прикріплюючись до її стінки, де надалі починає своє ділення і зростання.

Таким чином, якщо є спайки в маткових трубах, ні яйцеклітина не може пройти по трубі від яєчника до матки, ні вже утворилася зигота, тим самим збільшуючи ймовірність розвитку трубної позаматкової вагітності.

Існують наступні види непрохідності маткових труб:

 • Органічна непрохідність при анатомічних змінах в трубі.
 • Функціональна непрохідність при відсутності анатомічних змін, але наявних інших причинах, за якими порушена робота фаллопиевой труби.

Існує так само такі види непрохідності:

 • Повна, коли труба вражена на всьому протязі
 • Часткова, при порушенні прохідності одного з відділів труби.

Причини спайок в маткових трубах

Як уже згадувалося вище, основною причиною розвитку спайок в матковій трубі є запалення, як результат ускладнених пологів, абортів, діагностичних вискоблювання, операцій на матці або її придатках і використання внутрішньоматкових контрацептивів.

Ендометріоз маткових труб або аденомиозе (ендометріоз матки). При цьому патологічний ендометрій проростає в невластивий йому місце «проживання» і викликає вигини в трубах, їх зміщення і здавлення ззовні. Все це призводить до порушення прохідності труби і розвитку безпліддя надалі.

Ще одна причина - інфекції жіночої репродуктивної системи, у тому числі і венеричні. Найчастіше інфекційними агентами є - уреоплазма, мікоплазма, хламідії. Тривалий час дана інфекція може не турбувати жінку і тільки при невдалих спробах зачаття, вона звертається до лікаря, і після дообстеження з'ясовується, що причина викликала безпліддя - спайки в маткових трубах, як результат хронічного запалення придатків матки.

Ось чому так важливо відвідувати гінеколога регулярно і проводити своєчасну діагностику можливих причин розвитку захворювання. Що стосується венерологічних захворювань, що викликають розвиток спайок в маткових трубах - це гонокок, що приводить до розвитку гонореї.

Оперативні втручання в анамнезі також може стати причиною. Досить часто саме операції, проведені на репродуктивних органах жінки, у підсумку викликають розвиток спайкової хвороби. Туберкульозне ураження маткових труб і пухлини придатків матки стречаются рідше.

Вроджені вади розвитку фаллопієвих труб зустрічаються вкрай рідко, але все ж мають місце, при цьому спостерігається недорозвинення труб або відсутність миготливого епітелію, що вистилає її зсередини, або повної відсутності труби.

Симптоми спайок маткових труб

Головним симптомом, виступаючим на передній план - є безпліддя, як результат спайкового процесу в трубах. Часто спайки в придатках матки не є поодинокими, а розташовані повсюдно по малому тазі, в таких випадках жінку може турбувати больовий синдром.

Як діагностувати непрохідність маткових труб

 1. Гистеросальпингография маткових труб. Методика даного дослідження така, що в порожнину матки вводиться контрастна стерильна рідина, після чого за допомогою рентгена проводитися дослідження і визначається потрапляння цієї речовини в черевну порожнину, якщо на знімку воно там є, то можна припустити, що непрохідності труби там немає. Дане дослідження проводять відразу після припинення менструації, для того щоб опроміненню не піддати можливо настала вагітність в середині циклу (період овуляції). Наркозу дана маніпуляція не вимагає. Іноді, коли непрохідність труб функціональна і викликана спазмом, результат може бути псевдонегативну.
 2. Ехогістеросальпінгоскопія. Дана методика дуже схожа з гістеросальпігографіей, відмінність лише в тому, що дослідження проводять за допомогою ультразвуку і замість контрасту вводять фізіологічний розчин. Як видно організм при цьому не піддається опроміненню.
 3. Лапароскопія маткових труб. Виконується під наркозом і в умовах операційної. На животі роблять три невеликих розрізу, через які вводяться діагностичні інструменти. Один з яких, оптичний лапароскоп видає зображення черевної порожнини на екран і лікар оцінює стан внутрішніх органів і труб. Іноді відразу проводиться хірургічна корекція непрохідності у вигляді висічення спайок або пластики маткових труб. Для визначення непрохідності труб вводять контрастний розчин через матку, і дивляться на екран - з'являється він у черевній порожнині, у разі його візуалізації - можна зробити висновок - труби прохідні.

Лікування спайок в маткових трубах

У разі встановлення діагнозу - непрохідність маткових труб, жінці пропонується консервативний або оперативний метод лікування, а іноді й поєднаний. Отже, як лікувати спайки маткових труб в сучасному аспекті медицини?

Консервативне лікування

 • Протизапальну терапія
 • Антибактеріальну терапія
 • Розсмоктуючу терапія
 • Фізіотерапія
 • Седативную терапія
 • Гормональну терапія

Однак ефективність даного методу результативна в разі, якщо від моменту загострення запального процесу не пройшло більше півроку, коли ж процес «застарілий», рекомендується використовувати хірургічний метод лікування спайкового процесу в маткових трубах.

Хірургічний метод лікування видалення спек в маткових трубах

Лікувальна лапароскопія - ефективність методу висока в разі розташування спек зовні труби в 60% і лише в 10%, коли спайки вразили трубу зсередини. Нагадаю, методика полягає в оперативному доступі через передню черевну стінку крізь три невеликих розрізу і оптичного контролю на екрані за ходом операції.


Максимальний ефект від операції триває протягом 6 місяців, і саме в цей період жінці рекомендується вагітніти, інакше далі є ймовірність повторного утворення спайок в трубах. У разі якщо перша операція не дала результату і вагітність не настала, то і подальша лапароскопія ефекту, швидше за все не дасть. Коли і після даної операції ефект не спостерігається - вдаються до екстракорпорального запліднення, але варто відразу ж обмовитися - після попереднього видалення труб (тубектомія), щоб вміщена штучно запліднена яйцеклітина не почала розвиватися випадково в матковій трубі з одного боку, і як осередок інфекції в довгостроково існуючому запальному процесі в трубі під час вагітності - з іншого боку.

Гідротубація і пертурбація - відповідно промивання труб під тиском стерильним розчином і продування повітрям, в сучасній медицині практично не застосовні, з - за безлічі ускладнень, які вони можуть викликати.

Сальпігоектомія (тубектомія) - видалення маткових труб. Як описувалося вище проводитися перед процедурою ЕКО, а так само при сильному їх розтягуванні в результаті гідросальпінкса (скупчення рідини в просвіті труби).

Відповіді на часті питання

Чи ефективна гірудотерапія в лікуванні спайкового процесу в маткових трубах?

Як консервативний метод лікування непрохідності маткових труб за допомогою п'явок - прекрасний, завдяки біологічних речовин, які знаходяться в слині п'явки (гірудин, гіалуронідаза та ін.) Відбувається розсмоктування спайок. Дані речовини є ферментами, здатним лизировать спайкові розростання. Але, знову ж працювати такий метод не повинен більше 6 місяців без підсумкового результату у вигляді вагітності.

Яка ймовірність вагітності при непрохідності маткових труб?

Імовірність залежить від наступних факторів:

 • Повна або часткова непрходімость маткових труб
 • Вражені спайками одна або дві труби
 • Тривалість спайкового процесу

Якщо одна труба повністю прохідна, то ймовірність настання вагітності дуже висока.

Чи можливо, вилікувати спайки маткових труб без хірургічного втручання?

Як згадувалося вище, ймовірність позитивного результату від консервативної терапії, висока в перші місяці після перенесеного запального процесу, поки спайки ще не настільки привели до непрохідності труб і їх можна лизировать за допомогою препаратів.

У моїй практиці як консервативної терапії зарекомендувала себе гірудотерапія, результати після неї були частіше позитивні, про що свідчила постановка жінки на облік по вагітності! Але, звичайно це була комплексна консервативна терапія.

Чи можливо лікування спайок маткових труб народними засобами?

Консервативне лікування - так, але не довго! Немає ефекту - хірургічний метод, до 6 місяців! Немає ефекту - ЕКО! Не втрачайте час! Потрібно розуміти, що трава не приберуть перешкоду і не відновлять прохідність маткової труби! Будь «лікувальна травичка» - це медикаментозний засіб з безліччю показань і протипоказань, і побічними реакціями, так що, не знаючи, що приймаєш можна нашкодити своєму організму.

Чи ефективний гінекологічний масаж проти спайок?

У поєднанні з консервативним лікуванням допускається застосування гінекологічного масажу, як методу поліпшує кровообігу в органах малого тазу, тим самим сприяючи просуванню лікарських речовин до маткових труб для впливу на спайки.

Чи може повторно утворитися спайка після лапароскопії?

Так як дана процедура малоінвазивна, то ризик повторного утворення спайок не великий. Не відбувається грубого і масштабного розсічення тканин - немає запалення. Відбувається швидке відновлення організму після операції. За даними спостережень ймовірність повторної спайкової хвороби в кілька разів менше, ніж після звичайної операції по розтину передньої черевної стінки. До чинників, сприяючих повторному утворенню спайок після лапароскопії - відносять хронічні інфекції.

Зрештою хочеться додати - спайкова хвороба победіма і з нею варто боротися, але швидко (не більше 6 місяців) і ефективно, завдяки сучасним технологіям! Бережіть свій час і здоров'я!