Що таке хронічний ендометрит і чим небезпечний при вагітності


Ендометрій покриває тіло матки зсередини. Ця оболонка складається з двох шарів. Один шар є функціональним, тобто при виділеннях цей ендометрій відторгається і виводиться, а потім за наступний місяць знову наростає. Нижній шар - базальний, який залишається і межує з м'язовим шаром, в наслідок ці клітини допомагають вирости функціональному шару.

Зміст

 • Коли може виникнути ендометрит
 • Симптоми хронічного ендометриту
 • Як лікувати захворювання

Враховуючи, що базальна частина складається з одного ряду клітин. При запаленні ендометрію, інфекція без праці переходить на м'язовий шар.


Хронічний ендометрит - це уповільнене запальне захворювання внутрішньої вистилки матки. Так функціональний шар поняття непостійне, більшою мірою ця структура належить до основної одношарової частини. У разі якщо запалення зачіпає і переходить на м'язовий шар, такий стан буде називатися метроендометрит.

Коли може виникнути ендометрит?

Пошкодження внутрішнього шару ендометрію призведе до відкриття «воріт» для інфекції, яка без праці може вражати тіло матки. Але не всі жінки схильні до цього захворювання, а тільки ті у яких є сприятливі фактори:

 1. Зниження імунного статусу. Часто хворіють жінки;
 2. У жінок з екстрагенітальною патологією. Наприклад, цукровий діабет, пієлонефрит;
 3. Наявність хронічних інфекційних вогнищ. Навіть не лікування зуби можуть стати причиною ендометриту;
 4. При проведенні хірургічних маніпуляцій у порожнині матки і не дотримання санітарних правил, асептики або антисептики.

Пошкодження ж ендометрія може статися з допомогою різних лікувальних або діагностичних маніпуляцій. Навіть досвідчений лікар може пошкодити цю тонку оболонку, особливо якщо ці маніпуляції проводяться дуже часто:

 • «Чистка» порожнини матки. Ця маніпуляція може проводитися з метою аборту або діагностичного та лікувального вискоблювання. Якщо ця маніпуляція проводиться дуже часто, то ймовірність пошкодження цього шару збільшується;
 • Постановка внутрішньоматкових контрацептивів. Спіраль являє собою жорстке пристосування, яке може впиратися в стінки матки. У цих місцях ендометрій пошкоджується, і в разі інфікування самої спіралі, вона може призвести до важкого запального процесу;
 • Гістероскопія. Це метод огляду за допомогою спеціального апарату порожнини матки;
 • Гистеросальпингография. Метод, який дозволяє перевірити прохідність труб при безплідді або лікувати спайковий процес в трубах, який часто є причиною безпліддя;
 • Чи не правильна методика спірінцеванія. Деякі інфекційні захворювання піхви пропонують лікувати шляхом введення ліків грушею. При неакуратному введенні або недотриманні правил санітарних норм, може виникнути ендометрит;
 • Ендометрит може розвинутися після пологів, при приєднанні інфекції або наявність залишків плацентарної тканини в порожнині.

Симптоми хронічного ендометриту

Хронічний ендометрит може стати підсумком не лікування гострого ендометриту або неправильно підібраного терапії. Хронічний ендометрит симптоми, якого не специфічні, розпізнати не так легко.

Це захворювання проявляється:

 1. Порушенням менструального циклу. Мажучі виділення можуть бути в середині циклу;
 2. Кров'янисті виділення під час місячних рясні або дуже мізерні;
 3. Довго після місячних спостерігається «мазанина»;
 4. Підвищення температури;
 5. Болі внизу живота у спокої, при статевому акті або при дефекації;
 6. Загальна слабкість;
 7. Озноб і підвищена стомлюваність;
 8. Безпліддя;
 9. Переривання вагітності на ранніх термінах. Запліднення може відбутися, але впровадження в ушкоджений ендометрій зигота повноцінно не може. І на якомусь етапі відбувається відторгнення зародка.
 10. Виділення зі статевих шляхів гнійного характеру.

Як виставити діагноз ендометріозу?

При будь-яких проявах зверніться до акушера - гінеколога, він проведе обстеження. Особливо хронічний ендометрит і вагітність несумісні, тому діагностика необхідна.

 1. Гінекологічний огляд на кріслі в дзеркалах і промацування матки. Матка буде болюча при огляді і збільшена в розмірах;
 2. Мазки на бактеріальну флору;
 3. Мазки на бактеріальний посів. Часто і висівається збудник ендометріозу;
 4. Загальний аналіз крові. У крові будуть ознаки запалення. Підвищення лейкоцитів, висока ШОЕ, зміни в лейкоцитарній формулі;
 5. Ультразвукове дослідження матки. Ендометрій буде товщі, ніж при нормі. У порожнині матки можуть бути кров'яні згустки або гнійні виділення, можуть спостерігатися спайковий процес у порожнині. Якщо ендометрит розвинувся в післяпологовому періоді, можна побачити тканини плаценти або оболонок;

При довго поточному процесі запалення може переходити на придатки матки. При ураженні труб або яєчників подальше поширення призведе до запалення в малому тазу, а потім і в черевній порожнині.

Чи можливо ЕКО після хронічного ендометриту?

Зазвичай, перед тим як зробити ЕКО, доктор пропонує встановити причину безпліддя і лікування цього захворювання. І, звичайно ж, перед тим як робити спроби ЕКЗ, хронічний ендометрит потрібно вилікувати. Інакше ЕКО може не увінчатися успіхом. Є ймовірність самостійної вагітності, якщо хронічний ендометрит був причиною невиношування або безпліддя.

Як лікувати ендометрит?

Будь-яке лікування запального процесу буде ефективніше, якщо з'ясувати тип інфекційного агента. Лікувати хронічний ендометрит необхідно комплексно і тривало.

Дуже ефективна методика вводити препарати безпосередньо в порожнину матки.
Дуже важливо правильно підібрати антибактеріальну терапію. Найчастіше призначають антибіотики широкого спектру дії, і не один вид антибіотиків. Бактеріальний посів і чутливість до антибіотиків можна зробити, але чекати відповіді недоцільно, тому що це може призвести до розвитку ускладнень.

Лікування хронічного ендометриту потрібно проводити відразу після постановки діагнозу антибіотиками, які охоплюють великий спектр бактерій. При отриманні аналізу на чутливість, лікування можна скорегувати.

У більшості випадків застосовуються такі антибактеріальні засоби:

 1. Метронідазол - впливає на анаеробні бактерії;
 2. Гентаміцин - відносно старий антибіотик, але в якийсь момент його перестали використовувати через токсичної дії на орган слуху, хоча дуже ефективний у комплексі з метронідазолом;
 3. Цефалоспорини третього покоління. Мають широкий спектр і низькою токсичністю;
 4. Аміноглікозиди. Проводять менший ефект, але можуть застосовуватися для лікування при алергічних реакціях на цефалоспорини.

Крім антибактеріальної терапії застосовують оральні контрацептиви, які мають протизапальний ефект і відрегулюють цикл. Жінці не бажано вагітніти в період лікування, тому що це призведе до загострення запального процесу. Сама вагітність на тлі прийняття антибіотиків може бути проблемною.


Три місяці, на які розраховано лікування не такий великий термін, але дуже важливий для підготовки до вагітності. При ігноруванні цих правил лікування хронічного ендометриту при вагітності буде проблематичним або навіть не можливим. Можливо, буде потрібно хірургічне втручання з розділення спайок всередині матки.

По можливості застосовують фізіотерапевтичні методи лікування, які збільшують приплив крові до органів малого таза. Застосовують наступні процедури:

 1. Магнітотерапія;
 2. Електрофорез з різними речовинами (йод, цинк);
 3. Ультразвук високої частоти (УВЧ);
 4. Грязелікування;
 5. Парафінові аплікації.

Ці процедури можна проводити з метою реабілітації жінок після лікування від ендометриту. Не обов'язково фізіотерапію проводити в лікувальному закладі, частіше хвора направляється на оздоровлення в санаторій, що має акушерсько - гінекологічний профіль.

Необхідно пам'ятати про хронічний ендометрит, що це таке грізне захворювання, яке з часом «стирає» свої прояви і ускладнюється спайковимпроцесом. Тому не варто самостійно призначати і приймати антибактеріальні засоби, якщо ви запідозрили у себе ендометрит. При неправильному лікуванні можна домогтися того, що бактерія, яка викликала запалення, стане стійкою до всіх видів лікування.