Ендометріоз і вагітність - чи є шанс


Чудово, якщо вагітність настає в той момент, коли про неї побажали обоє! Але бувають, на жаль, такі ситуації, при якій жінка після невдалих спроб зачати малюка чує від лікаря - діагноз - у вас ендометріоз!

Зміст

 • Що ж це за таке - ендометріоз?
 • Причини, що сприяють розвитку ендометріозу
 • Ендометріоз тіла матки (аденоміоз)
 • Ендометріоз шийки матки
 • Ендометріоз яєчників і ендометріоми (ендометріоїдна кіста)
 • Ендометріоз і вагітність
 • Лікування ендометріозу

А адже у 44% жінок страждають на безпліддя, цей діагноз на першому місці! І як далі з цим жити? Як перемогти і насолоджуватися материнством? Чому це діагноз заважає процесу вагітності?


Що ж це за таке - ендометріоз?

Це патологічний процес, при якому тканину слизової оболонки матки (ендометрій) з певних причин починає розростатися в місцях не типових для неї. Ендометрій в нормі повинен розташовуватися тільки в порожнині матки і щомісяця під дією гормонів відторгатися у вигляді виділень, але при надлишку в організмі жінки гормону естрогену, цей процес порушується і метастазуючи гематогенно або лімфогенно, ендометрій поширюється в невластиві йому органи, викликаючи при цьому циклічні неприємні відчуття і скарги.

Вчені розглядають ендометріоз як доброякісну пухлину, порівнюючи його з раком, так як ендометріоїдні гетеротопії так само дають метастази, проникаючи, в глиб тканини (інвазивний ріст), порушують якість життя, крім того, що не мають атипового будови.

Прийнято розрізняти по локалізації - генітальний і екстрагенітальний ендометріоз. У першому випадку процес зачіпає статеві органи жінки (матку, труби, яєчники, шийку матки, зовнішні статеві органи). А в другому випадку - поширюється в інші органи (кишечник, пупок, післяопераційний шов).

Причини, що сприяють розвитку ендометріозу

До цих пір вченими точно не встановлена ​​причина захворювання ендометріозом. Але частіше йому схильні жінки, у яких проводилися внутрішньоматкові медичні операції (вискоблювання, аборти, операція кесаревого розтину), після чого у таких пацієнток спостерігався розвиток ендометріозу матки (аденоміозу).

Існує навіть торію, згідно з якою в ембріональному періоді всі органи організму розвиваються з трьох різних за структурою тканин, і ось з однієї з них не залежно від статевої приналежності розвивається ендометріодной тканину. Ось чому відомі випадки розвитку ендометріозу (звичайно ж, не матки) у чоловіків і у дівчаток, у яких ні коли ще не було місячних!

Але все ж основна роль у виникненні ендометріозу належить порушень в гормональному балансі і зниженні імунітету. Так, найчастіше ендометріоз зустрічається у жінок репродуктивного віку і рідше в менопаузі (коли рівень гормонів фізіологічно знижується).

А при вагітності захворювання «затухає» і стабілізується. Тому забігаючи наперед, і основна мета лікування буде зводитися до того, щоб домогтися зниження рівня естрогенів шляхом введення в штучну менопаузу або підвищенням рівня прогестерону (що і спостерігається при нормальній вагітності).

Ендометріоз тіла матки (аденоміоз)

Залежно від глибини ураження міометрію виділяють наступні стадії ендометріозу:

 1. Інвазія ендометріза до міометрія
 2. Інвазія до середини товщини міометрія
 3. Інвазія до серозного шару матки
 4. Проростання до очеревини

Основні симптоми

 • Хворобливі менструації виступають на перший план. Більш виражені скарги при ураженні ендометріоїдних гетеротопій маточного перешийка і крижово - маткових зв'язок, при цьому біль може віддавати в область прямої кишки. Після закінчення місячних біль минає.
 • За кілька днів до початку менструації і після неї, з'являються мажучі коричневі виділення («шоколадні»). Менструації можуть бути тривалими і рясними.
 • Можуть спостерігатися болі під час статевого акту, що істотним чином порушує якість життя партнерів.
 • За рахунок рясних регулярних крововтрат може бути зниження гемоглобіну і як наслідок анемія.
 • І, звичайно ж, найстрашніше - це безпліддя.

Діагностика аденоміозу

 • Огляд, збір анамнезу і скарг
 • Ультразвукове дослідження (трансвагінальне) у другу фазу менструального циклу.
 • Гістероскопія (оптичний прилад, за допомогою якого проводиться огляд порожнини матки) з наступною біопсією і гістологічним підтвердженням.
 • МРТ

Ендометріоз шийки матки

Причини розвитку ендометріозу представлені нижче, і всі вони сприяють проникненню ендометрію в тканину через травмовану слизову шийки матки.

 • Гінекологічні інвазивні втручання
 • Діатермо-лікування ерозивних процесів шийки матки
 • Травматичні пошкодження шийки післяпологовими травмами або рубцевими змінами після вискоблювання порожнини матки і цервікального каналу

Діагностика ендометріозу шийки матки

• Огляд (за допомогою кольпоскопа або цервікоскопія) або візуально за допомогою гінекологічних дзеркал

• Скарги на «шоколадні» виділення зі статевих шляхів напередодні, або після менструації, або статевого акту
• Гістологічне подвержденія ендометріозу після роздільного діагностичного вишкрібання слизової оболонки порожнини матки і цервікального каналу

Ендометріоз яєчників і ендометріоми (ендометріоїдна кіста)

Ендометріоїдниє гетеротопии розташовані в тканини яєчника і мають вигляд кісти, діаметр яких може бути від 5 мм до декількох см, заповнених бурим («шоколадним») вмістом. Коли з'єднуються між собою кілька дрібних таких кіст в товщі тканини яєчника, то мова вже йде про ендометріоїдної кісті (ендометріоми). У яїчниковую тканину патологічні гетеротопии проникають гематогенним, лімфогенним шляхом.

Клінічно така кіста може себе ні як не проявляти, а може давати про себе знати напередодні або після менструації, після фізичного навантаження або статевого акту, у вигляді ниючих болів. Часто такі кісти залучені в спайковий процес в малому тазу.

Діагностика ендометріозу яєчників

 • Збір анамнезу, скарги, огляд (часто не діагностуються пальпаторно, так як в розмірах не виходять за межі здорової яєчникової тканини). А ось ендометріоми можна виявити за допомогою промацування, так як вони збільшені в розмірах (можуть бути до 15 см) і розташовуються з двох сторін ззаду від матки, болючі на дотик.
 • При ультразвуковому обстеженні візуалізуються дрібні ендометріоїдні кісти у вигляді гіпоехогенних включень в яєчникової тканини. Ендометріоми визначається у вигляді округлого освіти з ехопозітівной капсулою і дрібної суспензією на тлі рідини всередині кісти з двох сторін від матки.
 • Найбільшу цінність у діагностиці ендометріоми несе лапароскопія. За допомогою неї можна побачити в тканини яєчника кісти ендометріозу синюшного або «шоколадного» кольору.

При ретроцервікального і влагалищном ендометріозі на перший план виступають скарги на болі напередодні або під час місячних, під час випорожнення кишечника і при статевому контакті. А при ендометріозі маткових труб, найголовнішим і неприємним ускладненням є спайковий процес в маткових трубах, що приводить до безпліддя.

Ендометріоз і вагітність

Дуже часто ці поняття не сумісні, проте не варто сумувати і при правильному лікуванні, а найголовніше при вчасно призначеному, цей страшний, на перший погляд діагноз, піддається лікуванню.

Не можна не сказати про те, що наслідком ендометріозу є безпліддя, але вагітність при ендометріозі все ж можлива, ну а найважливіше при її настанні відбувається регрес патологічного процесу, за рахунок гормонального придушення естрогенів прогестерон - гормонами вагітності.

І все ж якщо вагітність наступила на тлі ендометріозу, можлива загроза її переривання, так як спочатку вона наступила на зміненому гормональному фоні, тому тут доктор може рекомендувати додатковий прийом гормональних препаратів (прогестеронового ряду).


Лікування ендометріозу

Як уже згадувалося вище, необхідно в лікуванні ендометріоїдних гетеротопій використовувати придушення гормонів естрогенового ряду, підвищених при даній патології. А так же профілактувати можливі наслідки, такі як больовий синдром, спайкова хвороба і безпліддя, консервативним, а можливо і оперативним шляхом.

Гормональна терапія включає в себе одну зі схем:

 • Оральні контрацептиви
 • Гестагени (прогестерон)
 • Антігонадотропіни
 • Агоністи гонадотропін - рилізинг гормону
 • Антіестрогени
 • Андрогени

Так само використовують імуностимулятори, оскільки вище ми розглядали причини виникнення ендометріозу, і одна з теорій була імунна.

Для лікування больового синдрому використовують нестероїдні протизапальні препарати, анальгетики та спазмолітики.

При наявності анемії - препарати заліза. Якщо все ж вилікувати ендометріоз консервативним способом не вдається, вдаються до хірургічного лікування за допомогою лапароскопії або гістероскопії, видаляючи при цьому ендометріоїдні гетеротопії з подальшим призначенням гормонів. Успіх лікування залежить від вчасно проведеної операції і підібраною гормональної терапії.

Як завжди не рекомендую займатися самолікуванням, тому що ви вже переконалися, це в даному випадку може привести до плачевних результатів і запущеним формам ендометріозу, і як результат моторошні больові синдроми і неможливість мати малюків.

Лікар може рекомендувати з народного лікування в доповненні до основного:

 • Гірудотерапію (лікування п'явками)
 • Використання фіто препаратів на основі індолу і епігаллата
 • Антигомотоксичних терапію (препарати Heel)

І все - таки не дивлячись на те, що ендометріоз достатньо не вивчений, і залишається загадкою медицини, успішні підходи до його лікування знайдені. І при своєчасному зверненні до лікаря, жінка може бути позбавлена ​​від багатьох неприємних синдромів даного захворювання, в тому числі і безпліддя. Бережіть своє здоров'я і себе!